Kim tak naprawdę są członkowie korpusu dyplomatycznego? Jak wygląda życie dyplomaty i jaką rolę odgrywa dyplomacja w dzisiejszym świecie?
Poszukując odpowiedzi na te pytania, Studenckie Koło Naukowe Spraw Zagranicznych w Szkole Głównej Handlowej zainicjowało w 2012 roku wyjątkowy ze względu na swoją skalę projekt edukacyjny Akcja Dyplomacja, podczas którego uczestnicy mają możliwość poszerzenia wiedzy o polityce zagranicznej w praktyce.
Cel projektu
Projekt ma na celu wspieranie rozwoju naukowego studentów oraz licealistów w zakresie stosunków międzynarodowych, prawa, dyplomacji, stosunków gospodarczych i bezpieczeństwa narodowego. Ponadto organizatorzy pragną przybliżyć uczestnikom uwarunkowania polityczne krajów całego świata, łącząc kulturę i dyplomację oraz doprowadzić do rozwoju kompetencji miękkich w zakresie savoir-vivre, umiejętności przedstawiania własnych poglądów, prowadzenia dyskusji w międzynarodowym środowisku (w języku angielskim, niemieckim, francuskim, itd.) z osobami z bogatym doświadczeniem w prowadzeniu negocjacji na poziomie międzynarodowym.
Uczestnicy projektu
Uczestnicy projektu wyłonieni zostają w otwartym dla każdego studenta procesie rekrutacji. Aby zakwalifikować się do projektu, studenci muszą odpowiedzieć na zawarte w formularzu rekrutacyjnym pytania oraz zaproponować rozwiązania wskazanych problemów dotyczących geopolityki, międzynarodowych stosunków gospodarczych, współpracy w zakresie kultury i biznesu.
Program projektu
Autorzy najlepiej ocenionych formularzy rekrutacyjnych zostają zakwalifikowani do udziału w projekcie, obejmującym:
Zwieńczeniem kilku tygodni spotkań i warsztatów jest finałowa gala, podczas której najaktywniejsi i najlepsi uczestnicy Akcji Dyplomacji mogą sprawdzić swoje umiejętności podczas swobodnych rozmów z ambasadorami oraz przedstawicielami instytucji i firm zaangażowanych w projekt.
Korzyści z projektu
Dzięki uczestnictwu w projekcie młodzi, aspirujący dyplomaci mają szansę zajrzeć za kulisy świata polityki zagranicznej i dyplomacji. Podczas spotkań poruszane są tematy dotyczące międzynarodowej współpracy zaangażowanych w projekt ponad 60 państw w zakresie gospodarki, kultury oraz edukacji. Nie brakuje również rozmów na temat życia prywatnego oraz obowiązków dyplomaty.
Rekrutacja trwa tylko do 20 marca 2017 r.
Szczegóły: http://akcjadyplomacja.pl/