28 kwietnia 2016 roku na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki UG odbył się Wielki Finał I edycji Pomorskich Meczów Matematycznych (PMM) wraz z wieloma atrakcjami, warsztatami oraz wykładami przygotowanymi specjalnie dla wszystkich drużyn biorących udział w I edycji PMM. Tego dnia Wydział MFiI odwiedziło prawie 1000 młodych entuzjastów matematyki. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjalnych i podstawowych przyjechali dopingować swoich faworytów podczas Finału Pomorskich Meczów Matematycznych. Chcemy bardzo pogratulować wszystkim uczestnikom i finalistom PMM, ale przede wszystkim zwycięzcom! A są to:
• na poziomie szkól podstawowych – drużyna Gdańskiej Autonomicznej Szkoły Podstawowej
• na poziomie gimnazjum – drużyna Gimnazjum Katolickiego im. Jana Pawła II w Gdyni
• na poziomie szkół ponadpodstawowych – drużyna III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
Mecze finałowe wywołały niesamowite emocje i jeszcze bardziej zmotywowały pozostałe drużyny do pracy, aby już w przyszłej edycji PMM zawalczyć o dojście do finału i zwycięstwo. Zwyczajem sportowym dla osób, które nie zmieściły się w audytorium, aby zobaczyć finał, przygotowana była strefa kibica. W tym miejscu wielu uczniów dopingowało swoje drużyny, ale również grało w gry matematyczne. Pomiędzy meczami, uczniowie bardzo chętnie brali udział w wykładach i warsztatach, przygotowanych specjalnie dla nich. Dowiedzieli się między innymi jak narysować liść paproci, o matematycznych króliczkach Fibonacciego, o drganiach i falach wokół nas.
W przygotowanie tego wyjątkowego święta matematyki włączyło się wielu studentów Wydziału MFiI, którym chcemy serdecznie podziękować za zaangażowanie i wsparcie.
Więcej o Pomorskich Meczach Matematycznych:
Konkursy te są jedyne w swoim rodzaju, gdyż prowadzone są w formule, która najlepiej promuje zarówno samą matematykę, jak i zajmowanie się matematyką, oraz przede wszystkim uczniów, którzy odnoszą na tym polu sukcesy, ich nauczycieli i macierzyste szkoły. Każdy mecz, bo o takiej rywalizacji tu mowa, poprzez swoją oprawę, staje się bowiem świętem matematyki w danej szkole. Rozgrywki owocują nowymi przyjaźniami między uczniami, nauczycielami i szkołami, współpracą kółek matematycznych, wspólnymi wyjazdami i innymi wydarzeniami.
Pomorskie Mecze Matematyczne rozgrywane są w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. W każdym meczu bierze udział dziesięcioosobowa reprezentacja szkoły, ale jej skład może ulegać zmianie z meczu na mecz. Rozgrywka polega na starciu dwóch drużyn: zespoły na przemian zadają sobie zadania (z listy dostarczonej przez jury), a wskazani przez kapitanów zawodnicy referują przy tablicy rozwiązania. Każdy mecz prowadzony jest przy udziale publiczności.
Mecze są nie tylko ciekawym konkursem, ale niezwykłą okazją do uczenia się matematyki, rozwijania umiejętności argumentowania, prezentowania rozwiązań, uważnego śledzenia rozumowań i znajdowania w nim luk i błędów. Uczą też współpracy w grupie. Zadania meczowe są odmienne od sztampowych zadań podręcznikowych i egzaminacyjnych. Są ciekawe i mają zróżnicowany stopień trudności, co pozwala na stosowanie różnych strategii rozgrywki. Uczniowie bardzo lubią taką formę konkursów, chętnie się w nie angażują i przygotowują do rozgrywek podczas kółek matematycznych. Już po kilku meczach nabierają dużej dojrzałości w prowadzeniu rozumowań matematycznych i prezentują ją także na lekcjach.
W I edycji PMM wystartowało blisko 90 szkół. Od września 2015 roku toczył się I etap rozgrywek (eliminacje), w którym drużyny w obrębie swojej grupy walczyły systemem „każdy z każdym”, następnie w lutym zwycięskie drużyny spotkały się w ćwierćfinałach, potem w marcu w półfinałach i wreszcie 28 kwietnia najlepsze drużyny z każdego poziomu edukacyjnego zmierzyły się w Wielkim Finale, który odbył się na Wydziale MFiI UG.
Organizatorami rozgrywek są Stowarzyszenie "bez rutyny" oraz Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Planowane są kolejne edycje Pomorskich Meczów Matematycznych, ale również seminaria dla nauczycieli oraz obozy matematyczne dla uczestników.