Na znakomity jubileuszowy koncert Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar złożyły się suity tańców łowickich, spiskich, kaszubskich, a nawet premierowe wykonanie tańców górali żywieckich. Nie zabrakło piosenek z różnych regionów Polski, wspaniałego poloneza, a także pięknych choreografii tańca współczesnego i zmysłowego tanga.
Kolejny jubileuszowy koncert odbędzie się już w najbliższą sobotę 5 grudnia o godz. 17.00 w Sali Teatralnej nowego budynku Neofilologii, Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku Oliwie, ul. Wita Stwosza 51.
Informacja o biletach na stronie: www.jantar.ug.edu.pl/jubileusz
Zapraszamy!
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar przez cały rok 2015 obchodził jubileusz 45-lecia. Z tej okazji odbyło się wiele spotkań, konkursów i koncertów. Ukoronowaniem jubileuszowych obchodów są dwa koncerty.
Pierwszy jubileuszowy koncert odbył się 28 listopada 2015 roku. W pierwszej części można było zobaczyć taneczną „Historię z okresu Księstwa Warszawskiego”, suitę tańców łowickich, lubelskich, oberek dziewcząt, tańce spiskie, prezentacje par turniejowych i miniaturę taneczną pt. „Kawa”. Na drugą część złożyły się polonez, tango, tańce kaszubskie, taniec współczesny, a na finał – premierowe wykonanie tańców górali żywieckich i specjalnie na tę okazję przygotowana piosenka finałowa. Ogromna praca włożona przez kadrę i członków zespołu w przygotowanie jubileuszowego koncertu dała wspaniały efekt – żywiołowe wykonanie tańców, znakomite piosenki, piękne choreografie, teatralne efekty i efektowne, pomysłowe kostiumy.
Z okazji jubileuszu 45-lecia zespołu Jantar doceniony został ogromny wkład pracy kadry kierowniczej, która od lat z poświęceniem pracuje na rzecz zespołu. Wielkie podziękowania zostały skierowane do wszystkich członków zespołu – Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek nadał Zespołowi Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego im. Zygmunta Kamińskiego „Jantar” Brązowy Medal Uniwersytetu Gdańskiego BENE MERITO ET MERENTI za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwijania kultury studenckiej i kultywowania tradycji tańca ludowego oraz z okazji 45 rocznicy powstania zespołu – ale były także nagrody indywidualne. Nagrody Rektora Uniwersytetu Gdańskiego za wyniki w pracy otrzymali: Milena Jurczyk, choreograf zespołu, Beata Makowska, kierownik muzyczny, Michał Biełuszko, kierownik Akademickiego Centrum Kultury UG Alternator. Barbara Madany otrzymała Medal Prezydenta Miasta Gdańska za wybitne zasługi w dziedzinie kultury i długoletni wkład w rozwój zespołu.
Nie zabrakło wspomnień o twórcach i dawnych członkach zespołu, szczególnie o nieodżałowanym Zygmuncie Kamińskim, którego imię nosi dziś Jantar. Zwieńczeniem wieczoru było wspólne spotkanie obecnych i dawnych „Jantarowiczów”, bo zespół – jak zgodnie mówią tancerze – to nie tylko wspólne koncerty i praca, ale także styl życia, pasja i przyjaźnie na całe życie.
Choreografię poszczególnych prezentacji tanecznych przygotowali Kazimiera Walczak, Irena Kik, Anna Fel, Natalia Okuniewicz, Milena Jurczyk i Katarzyna Skawińska (oberek dziewcząt został wykonany w choreografii Zygmunta Kamińskiego), a opracowanie muzyczne – Beata Makowska, Witold Jarosiński i Przemysław Marcyniak. Przygotowaniem muzycznym koncertu zajęła się – Beata Makowska, a przygotowaniem tanecznym zespołu – Milena Jurczyk i Jacek Piątek. Całość wyreżyserowała Barbara Madany. Przygotowanie organizacyjne – Paulina Szymańska.
Jubileuszowy Koncert z okazji 45-lecia Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernarda Lammka.
dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
O zespole
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar” powstał w 1970 roku i aktywnie działa od początków istnienia uczelni. Zrzesza przede wszystkim studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego, ale także innych trójmiejskich szkół wyższych. Aktualnie „Jantar” to grupa taneczna, wokalna i kapela. Na bogaty repertuar zespołu składają się tańce kaszubskie, lubelskie, krakowskie, łowickie i rzeszowskie oraz układy choreograficzne polskich tańców narodowych, takich jak mazur i polonez, czy nawet taniec współczesny i tango. Na scenie tancerze prezentują się we wspaniałych, kolorowych, regionalnych strojach, podkreślających ludowy charakter zespołu.
Zespół jest znany w kraju i zagranicą – koncertował na festiwalach w wielu krajach Europy, gdzie zdobył uznanie i wiele nagród. Do najważniejszych należą nagrody na festiwalach w Cantonigros (Hiszpania), Neuchatel (Szwajcaria), Gemenos (Francja), Middlesbrough (Anglia), Istambuł (Turcja) oraz II miejsce na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Folkloru Lindenholzhausen (Niemcy). W Polsce zespół zdobywa czołowe miejsca na najważniejszych festiwalach tanecznych, takich jak Festiwal Talentów Tanecznych, Festiwal Folkloru Ziem Polski Północnej, Międzynarodowy Festiwal Folkloru Euroregionu Bałtyk w Elblągu, Ogólnopolski Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie czy Przegląd Regionalnego Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA. Wielokrotnie zajmował pierwsze miejsce na podium.
W roku 2005 kadra prowadząca i członkowie zespołu otrzymali z rąk JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego Medale Uniwersytetu Gdańskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwijania kultury studenckiej i kultywowanie tradycji tańca ludowego. W 2015 roku Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek nadał Zespołowi Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego im. Zygmunta Kamińskiego „Jantar” Brązowy Medal Uniwersytetu Gdańskiego BENE MERITO ET MERENTI za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwijania kultury studenckiej i kultywowania tradycji tańca ludowego oraz z okazji 45 rocznicy powstania zespołu oraz przyznał nagrody indywidualne.
Obecnie zespół prowadzą: Barbara Madany – kierownik organizacyjny, Milena Jurczyk – choreograf, Beata Makowska – kierownik muzyczny oraz Jacek Piątek – instruktor tańca.
Informacje o zespole: http://www.ack.ug.edu.pl/jantar/