Kandydaci na studia na uniwersytecie Gdańskim mogą składać aplikacje na 60 kierunków studiów w zakresie ponad 200 specjalności; w tym na 9 nowych kierunków: bezpieczeństwo narodowe, biznes i technologia ekologiczna, etnofilologia kaszubska, iberystyka, kryminologia, pedagogika wczesnej edukacji, podatki i doradztwo podatkowe, sinologia, zarządzanie instytucjami artystycznymi. Na nowy rok akademicki 2013/2014 Uniwersytet Gdański planuje przyjęcie ponad 17 tysięcy studentów. Rekrutacja na Uniwersytet Gdański ruszyła 15 maja br. i odbywa się przez Internet w wygodnym dla kandydatów systemie IRK (Internetowa Rejestracja Kandydatów).
Kierunki na UG mają certyfikaty jakości – akredytacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Uniwersytet Gdański to dynamicznie rozwijająca się uczelnia, która łączy tradycję z nowoczesnością. Kształcenie we wszystkich niemal dziedzinach wiedzy akademickiej i w zawodach poszukiwanych na rynku pracy, połączone jest z nowoczesnymi warunkami studiowania w jednym z największych na Pomorzu uniwersyteckich ośrodków, który jest rozbudowywany w ramach Bałtyckiego Kampus Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie Uniwersytet Gdański jest największą uczelnią wyższą w regionie pomorskim. Na jedenastu wydziałach studiuje prawie trzydzieści trzy tysiące studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych, którymi opiekuje się tysiąc ośmiuset pracowników naukowych. Takie kierunki i dziedziny nauki, jak biologia, biotechnologia, chemia, oceanografia, fizyka kwantowa, pedagogika, psychologia, prawo czy nauki ekonomiczne zaliczane są do krajowej czołówki.
Na rok akademicki 2013/2014 Uniwersytet Gdański zaplanował przyjęcie 17202 osoby:
- 9912 – na studia stacjonarneI i II stopnia
- 7290 – na studia niestacjonarneI i II stopnia
Wszystkie informacje związane z rekrutacją znajdują się na wygodnie dla kandydatów ułożonej stronie: http://www.ug.edu.pl/pl/info_dla_kand/
Nowe kierunki na Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2013/2014:
1. etnofilologia kaszubska – stacjonarne studia I stopnia (profil praktyczny) – to unikatowy kierunek studiów w Polsce, międzywydziałowy (nauki humanistyczne i nauki społeczne) związany nabywaniem wiedzy o Kaszubach (historia, literatura, język, kultura), z praktyczną nauką języka kaszubskiego (w programie studiów ok. 600 godzin ćwiczeń) i nabywaniem kompetencji zawodowych w dwóch specjalnościach: nauczycielskiej oraz animacyjno-medialnej. Absolwenci etnofilologii kaszubskiej będą przygotowani do pracy w szkole (nauczyciel języka kaszubskiego w klasach IV-VI szkoły podstawowej), w mediach kaszubskich, w wydawnictwach regionalnych (edytor tekstu, korektor), czy też w instytucjach związanych z promocją regionu, m.in. w domach kultury i w administracji samorządowej. Zajęcia będą odbywały się także poza budynkami UG, w ośrodkach związanych z kształceniem umiejętności profesjonalnych.Uruchomienie kierunku będzie stymulować rozwój interdyscyplinarnej wiedzy o Kaszubach, co dotyczy również rozwijania badań naukowych nad dziedzictwem i współczesnym obliczem kulturowym regionu.
2. zarządzanie instytucjami artystycznymi– stacjonarne studia I stopnia
Kierunek został utworzony dzięki współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i Państwowym Policealnym Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. To unikatowe połączenie instytucji pozwala na praktyczny profil studiów i uruchomienie dwóch specjalności na tym kierunku: menedżerskiej i sceniczno-menedżerskiej. Studia te wyróżnia unikatowe połączenie teorii z praktyką – zajęcia będą prowadzone przez kadrę akademicką Uniwersytetu Gdańskiego oraz znanych i doświadczonych dyrektorów teatrów polskich, krytyków związanych z ogólnopolskimi mediami, doświadczonych administratorów instytucji kultury, koordynatorów projektów i znakomitych dydaktyków SWA. Ukończenie studiów pozwoli na zdobycie kompetencji zawodowych: kulturowych, komunikacyjnych, społecznych, artystycznych oraz językowych w zakresie języka angielskiego, związanych z obszarem instytucji artystycznych (przede wszystkim teatralnych) i podjęcie pracy w teatrach, organizacjach wspierających kulturę (fundacjach, stowarzyszeniach, festiwalach, komercyjnych agencjach artystycznych, departamentach odpowiedzialnych za kulturę w urzędach administracji centralnej i lokalnej oraz innych instytucjach zajmujących się działaniami artystycznymi i kulturalnymi.
3. sinologia – stacjonarne studia pierwszego stopnia
Uruchomienie na Uniwersytecie Gdańskim sinologii odpowiada na współczesne wymagania rynku pracy w dobie zwiększonej ekspansji chińskich przedsiębiorstw i inwestycji w Azji, Europie i obu Amerykach i zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów biegle posługujących się językiem chińskim oraz dobrze znających realia kulturowe regionu. Sinologia na Uniwersytecie Gdańskim to unikatowa propozycja dla kandydatów na studia w skali kraju. Absolwenci sinologii Uniwersytetu Gdańskiego oprócz praktycznej znajomości języka oraz wiedzy z zakresu historii i kultury Chin uzyskają również wiedzę z takich dziedzin, jak ekonomia, prawo, nauki o polityce. Sinologia na Wydziale Filologicznym UG otrzymała wsparcie Hanbanu (Chińskiego Krajowego Urzędu do Nauczania Chińskiego Jako Języka Obcego).
4. iberystyka –stacjonarne studia pierwszego stopnia
To stacjonarne studia pierwszego stopnia przygotowujące do profesjonalnego funkcjonowania w środowisku hiszpańskojęzycznym. Studenci będą mieli do wyboru dwie specjalności: translatoryczną – przygotowującą do pracy w charakterze tłumacza oraz międzykulturową – ukierunkowaną na zdobywanie kwalifikacji do pracy w instytucjach związanych z kulturą i polityką krajów postkolonialnych, głównie Ameryki Łacińskiej. Oprócz praktycznej nauki języka hiszpańskiego i portugalskiego studenci iberystyki na Uniwersytecie Gdańskim będą zdobywać wiedzę z zakresu historii literatury i kultury krajów hiszpańskojęzycznych.
5. bezpieczeństwo narodowe– stacjonarne i niestacjonarne studia I stopnia – kształcenie na kierunku bezpieczeństwo narodowe zapewni przygotowanie specjalistów do pracy w instytucjach publicznych i politycznych, zwłaszcza w administracji państwowej, partiach politycznych, organizacjach społeczno-politycznych, środkach masowego przekazu i komunikacji społeczno-politycznej, organizacjach międzynarodowych, organach samorządowych, placówkach kulturalno-oświatowych oraz instytucjach naukowo-badawczych a także organizacjach specjalistycznych – np. zajmujących się ruchami migracyjnymi, polonijnymi, narodowościowymi i etnicznymi, praca w zakresie bezpieczeństwa krajowego i międzynarodowego, opieką społeczną, przestrzeganiem praw człowieka, budowa społeczeństwa obywatelskiego itp. Studenci będą m.in. zdobywać gruntowną wiedzę interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych, zasad prawnych procedur bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego na wszystkich szczeblach polityki państwa, gromadzenia i przetwarzania informacji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, języka obcego, terminologii i języka specjalistycznego niezbędnego do wykonywania zawodu
6. Kryminologia –stacjonarne i niestacjonarne studia pierwszego stopnia
Kryminologia na Uniwersytecie Gdańskim to nowoczesny, prekursorski w skali kraju i wyjątkowy w skali Europy kierunek studiów powołany wysiłkiem dwóch wydziałów UG: Wydziału Nauk Społecznych oraz Wydziału Prawa i Administracji i przygotowany we współpracy z Polską Akademią Nauk. Dzięki połączeniu różnych dziedzin wiedzy możliwe będzie unikatowe kształcenie z zakresu kryminologii zarówno w kontekście nauk prawnych, jak i społecznych, psychologicznych, ekonomicznych. W trakcie studiów studenci będą także uczestniczyć w praktycznych warsztatach (kuratorzy, ośrodki diagnozowania psychologicznego, policja, straż miejska, zakłady karne). Kryminologia na Uniwersytecie Gdańskim zapewnia zdobycie wiedzy i umiejętności praktycznych dających wysokie kwalifikacje do pracy w szeroko pojętym wymiarze sprawiedliwości, na przykład w policji, jako kuratorzy, służbie więziennej, a także w organizacjach pozarządowych (na przykład mediatorzy, pracownicy społeczni).
7. pedagogika wczesnej edukacji– stacjonarne i niestacjonarne studia I stopnia
studia o profilu ogólnoakademickim z trzema specjalnościami do wyboru po ukończeniu pierwszego roku studiów: wczesna edukacja z logopedią, wczesna edukacja z językiem angielskim i wczesna edukacja z terapią pedagogiczną. Studia przygotowują przyszłych nauczycieli przedszkoli i nauczania początkowego, a ponadto absolwenci zyskują dodatkową wiedzę i umiejętności:
na specjalności wczesna edukacja z logopedią – w zakresie nauczycielskiego rozpoznawania trudności logopedycznych, przeciwdziałania im i korygowania;
na specjalności wczesna edukacja z terapia pedagogiczną – w zakresie profilaktyki, diagnozowania i terapii trudności w uczeniu się w przedszkolu i szkołach podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych;
na specjalności wczesna edukacja z językiem angielskim – zdobędą kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w przedszkolach i klasach początkowych.
8. Podatki i Doradztwo podatkowe– niestacjonarne studia drugiego stopnia.
Jest to kierunek międzywydziałowy, prowadzony wspólnie przez Wydział Prawa i Administracji UG oraz Wydział Zarządzania UG. Kierunek ten ma charakter innowacyjny i interdyscyplinarny: łączy kształcenie z zakresu prawa i administracji (w szczególności w zakresie prawa finansowego i prawa handlowego) oraz finansów i rachunkowości. Kierunek został utworzony w odpowiedzi na potrzeby rynku pracy, na którym poszukiwani są specjaliści w zakresie doradztwa podatkowego, a ukierunkowany na zdobywanie praktycznych umiejętności program kształcenia był konsultowany z przedstawicielami tego zawodu. Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie studiów pozwalają na zatrudnienie (także na stanowiskach kierowniczych) w działach podatkowych, finansowych, księgowych i prawnych przedsiębiorców; w kancelariach doradztwa podatkowego; w kancelariach prawniczych (w szczególności radcowskich i adwokackich); w biurach rachunkowych, w podmiotach uprawnionych do badania sprawozdań finansowych; w urzędach organów podatkowych, w tym w szczególności urzędach i izbach skarbowych oraz celnych, urzędach jednostek samorządu terytorialnego, samorządowych kolegiach odwoławczych, Ministerstwie Finansów; w urzędach kontroli skarbowej. Ponadto kierunek przygotowuje do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie doradztwa podatkowego lub usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz badania sprawozdań finansowych.
9. biznes i technologia ekologiczna– niestacjonarne studia drugiego stopnia
To nowy, unikatowy kierunek studiów w Polsce, pomyślany jako rozwinięcie studiów inżynierskich (licencjackich) w kierunku zastosowań praktycznych i rozwijaniu przedsiębiorczości ekologicznej – obszar ten jest szczególnie ważny dla rozwoju zielonej gospodarki w Polsce. Są to studia prowadzone we współpracy Wydziału Chemii oraz Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego z jedynym w Polsce interdyscyplinarnym programem kształcenia, łączącym ze sobą elementy ekonomii i zarządzania z problematyką technologii ekologicznych. Biznes i technologia ekologiczna na Uniwersytecie Gdańskim odpowiada na potrzeby rynku pracy. Absolwent zdobędzie interdyscyplinarną wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu nauk ekonomicznych, ochrony środowiska i technologii ekologicznej, oparte na podstawach nauk społecznych i przyrodniczych, dających kwalifikacje do pracy w przedsiębiorstwach z branży ekologicznej w działach: eksploatacji, sprzedaży, rozwoju, analiz, marketingu; instytucjach finansujących ekologię i przedsiębiorczość; jednostkach wspierania biznesu i firmach konsultingowych; przedsiębiorstwach budowlanych realizujących instalacje ekologiczne; przedsiębiorstwach handlowych z branży ekologicznej.
Zasady rekrutacji na rok akademicki 2013/2014
Nowa Matura - konkurs świadectwmaturalnych (liczy się wyłącznie matura pisemna). Wynik egzaminu maturalnego pisemnego na poziomie podstawowym mnoży się przez mnożnik przypisany do przedmiotu na danym kierunku, a wynik egzaminu na poziomie rozszerzonym mnoży się dodatkowo przez współczynnik 1,5.
Na kierunku logopedia kandydaci będą musieli odbyć dodatkowo sprawdzian z wymowy, a na kierunku zarządzanie instytucjami artystycznymi na specjalności sceniczno-menedżerskiej – sprawdzian z przydatności do zawodu aktora.
Stara Matura – konkurs świadectw dojrzałości (liczy się matura pisemna lub ustna, system wybiera najkorzystniejszą ocenę). Jeśli kandydat nie zdawał jakiegoś przedmiotu na maturze, a jest on wymagany przy rekrutacji, pod uwagę brana jest ocena końcoworoczna. W przypadku studiów niestacjonarnych ocena końcoworoczna jest mnożona przez mnożnik przypisany do przedmiotu na danym kierunku, na studiach stacjonarnych, przez mnożnik przedmiotu i dodatkowy współczynnik 0,6.
Rejestracja kandydatów
Na wszystkie kierunki na Uniwersytecie Gdańskim obowiązuje rekrutacja poprzez internet (System IRK, czyli Internetowa Rejestracja Kandydatów). Na stronie internetowej UG znajdują się dokładne wyjaśnienia jak dokonać zapisu w IRK – pt. „IRK krok po kroku”.
http://www.ug.edu.pl/pl/info_dla_kand/?tpl=biuro/kpk
Terminy
Na wszystkie kierunki studiów można rejestrować się od 15 maja 2013 roku.
Dokładne terminy na stronie:
http://www.ug.edu.pl/pl/info_dla_kand/?tpl=rekrutacja1314/terminy1314
W ciągu 7 dni kalendarzowych po ogłoszeniu listy kandydatów, osoby znajdujące się na tej liście mają obowiązek złożenia wszystkich wymaganych dokumentów do właściwej komisji rekrutacyjnej. Adresy komisji rekrutacyjnych podane są na stronie z terminami rekrutacji.
Dokumenty
Kandydaci, którzy ubiegają się o przyjęcie na studia na UG muszą w pierwszej kolejności uzupełnić dane w Internetowej Rejestracji Kandydatów, zapisać się na wybrany kierunek i dokonać opłaty rekrutacyjnej. Dokumenty składa się dopiero po ogłoszeniu listy rankingowej.
Wykaz dokumentów podany jest na stronie:
http://www.ug.edu.pl/pl/info_dla_kand/?tpl=rekrutacja1314/dokumenty1314
Informacji na temat zasad rekrutacji udziela Biuro Rekrutacji UG:
ul. Bażyńskiego 1a, pok. 40,42,80-952 Gdańsk
telefony: (0-58) 52 32 326,52 32 328,
52 32 332,52 32 531,52 32 532
e-mail:rekrutacja@ug.edu.pl
adres strony domowej:rekrutacja.ug.edu.pl
Łączenie teorii z praktyką w dydaktyce
Jednym z istotnych elementów kształcenia na Uniwersytecie Gdańskim jest łączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi umiejętnościami, co poszerza możliwości studentów Uniwersytetu Gdańskiego na rynku pracy i wpisuje się w ideę stałego podnoszenia jakości kształcenia.Studenci UG korzystają z nowoczesnych pracowni, takich jak na przykład Thomson Reuters Data Suite z bezpłatnym dostępem do informacji finansowych firm, pracowni informatycznej, wyposażonej w technologie mobilne, nowoczesnego laboratorium translatorycznego oraz laboratorium do nauki tłumaczeń ustnych, unikatowego dealing roomu, gdzie w rzeczywistym czasie trenują operacje giełdowe, jednego z najnowocześniejszych w Polsce, znakomicie wyposażonego studia radiowego; laboratorium fizycznego dla studentów i doktorantów z unikatową w skali Polski, spełniająca najnowsze wymagania światowe, aparaturą pomiarową czy też pracowni zastosowań medycznych fizyki i obrazowania medycznego.
W zakresie europejskich programów wymiany studentów, takich jak Erasmus, studenci UG mają szanse poszerzać swoją wiedzę i podejmować praktyki za granicą oraz zdobywać nowe doświadczenia. Biorą też udział w programie MOST, który umożliwia studiowanie przez jeden semestr na jednej z dziewiętnastu wyższych uczelni. Biuro Karier UG, które jest liderem wśród zawodowych doradców województwa pomorskiego, pomaga zdobywać pracę i podejmować decyzje dotyczące zawodowego rozwoju.
Stypendia i domy studenckie
Dla zamiejscowych studentów Uniwersytetu Gdańskiego na UG jest przygotowanych 2024 miejsc w 10 domach studenckich. W akademikach UG kwaterowani są zamiejscowi studenci UG (w tym także obcokrajowcy studiujący na UG) oraz studenci biorący udział w programach: Erasmus, AIESEC, MOST oraz studenci spoza Unii Europejskiej. Akademiki UG znajdują się w Sopocie -3 domy studenckie i Gdańsku – 7.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym studenci Uniwersytetu Gdańskiego otrzymują stypendia:
- stypendium Rektora dla najlepszych studentów
- stypendium socjalne
- stypendium specjalne dla osób niepełnosprawnych
oraz
- zapomogi
Zasady przyznawania stypendiów i innych świadczeń socjalnych dla studentów UG reguluje: Regulamin przyznawania pomocy materialnej studentom Uniwersytetu Gdańskiego, który znajduje się na stronie internetowej Uniwersytetu Gdańskiego:http://www.ug.edu.pl/pl/dz_org/prawo/?akcja=pokaz_dane&id=1870
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 254.5 KB |