Budynek Instytut Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego, który powstaje na terenie Bałtyckiego Kampusu UG w Gdańsku Oliwie, będzie jednym z najnowocześniejszych gmachów naukowo-dydaktycznych w Polsce. 25 kwietnia 2014 roku o godz. 11.00, z udziałem Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej odbędzie się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Instytutu.
Projekt budowy nowego budynku Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość inwestycji wynosi prawie 59 milionów zł, a dofinansowanie ze środków Programu – ponad 58 milionów. Projekt został wykonany przez Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski w Sopocie, a wykonawcą obiektu, wybranym w przetargu nieograniczonym, zostało Konsorcjum wykonawców Block Spółka z o.o. Warszawa i Block Sp. z o.o. Praha reprezentowanym przez Block Sp. z o.o. Warszawa. Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2015 roku.
W ramach projektu na potrzeby naukowo-dydaktyczne Uniwersytetu Gdańskiego powstanie budynek Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego wraz z nowoczesnym wyposażeniem. Budynek o powierzchni użytkowej 7 868,18 m² obejmie łącznie 4 kondygnacje naziemne i 1 podziemną. Znajdą się w nim specjalistycznelaboratoria, m.in. bioinformatyczne, analiz biomolekularnych, zespół fitotronów, laboratorium o podwyższonych wymaganiach czystości i szczelności, laboratorium izotopowe i pracownie do badań rozwojowych. W budynku będą się mieściły nowoczesne pomieszczenia dydaktyczne dla studentów i doktorantów, m.in. laboratoria dydaktyczne, naukowo-dydaktyczne, sale seminaryjne, sale komputerowe, audytorium na 200 osób, pomieszczenia dla kół studenckich, czytelnia, sala Rady Wydziału. Sale komputerowe będą w pełni wyposażone – łącznie w budynku będą dostępne 123 stanowiska ICT. W Specjalistycznym Laboratorium Bioinformatycznym zostanie utworzony tzw. klaster obliczeniowy (zespół specjalistycznych komputerów), z którego będą korzystali pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz studenci i doktoranci w ramach zajęć dydaktycznych. Sale wykładowe i laboratoria wyposażone zostaną w tablice interaktywne i projektory multimedialne z ekranami projekcyjnymi, co umożliwi prowadzenie wykładów i zajęć z prezentacjami multimedialnymi. Dzięki podziałowi budynku na trzy specjalne strefy, będzie możliwe wprowadzenie procedur bezpieczeństwa oraz kontroli dostępu do poszczególnych części.
Nowy budynek Instytut Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego powstaje na potrzeby Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed. To unikatowy w skali Polski Wydział, tworzony przez dwa uniwersytety, co stwarza interdyscyplinarny charakter badań naukowych i kształcenia.
Prof. Bernard Lammek, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego: Za wspieranie naszych działań dziękuję panu Premierowi Donaldowi Tuskowi, pani Minister Infrastruktury i Rozwoju Elżbiecie Bieńkowskiej oraz obu paniom Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, byłej – prof. Barbarze Kudryckiej oraz obecnej – prof. Lenie Kolarskiej-Bobińskiej, a także naszym władzom samorządowym, szczególnie Panu Mieczysławowi Strukowi Marszałkowi Województwa Pomorskiego. Bez ich życzliwości i zrozumienia potrzeb inwestycyjnych Uniwersytetu Gdańskiego rozwój naszej uczelni byłby znacznie spowolniony.Dzięki budowie nowego gmachu Instytutu Biotechnologii na terenie kampusu UG w Gdańsku-Oliwie, gdzie już znajdują się wydziały eksperymentalne, takie jak Wydział Biologii, Wydział Chemii i Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki w większym zakresie będzie możliwe realizowanie wspólnych projektów naukowych i dydaktycznych z zakresu nauk ścisłych. Łatwiejsza będzie wymiana doświadczeń i pomysłów, a studenci UG będą mieli szeroki dostęp do wielu specjalistycznych laboratoriów i pracowni w ramach kilku wydziałów. Przeniesienie ostatniego Wydziału eksperymentalnego UG na teren kampusu w Gdańsku-Oliwie przyczyni się znacznie do realizacji idei interdyscyplinarnych badań naukowych i procesu dydaktycznego.
Informacja o Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed