Temperatura, ciśnienie, wilgotność i wiele innych, najświeższych danych meteo jest dostępnych on-line na stronie Uniwersytetu Gdańskiego. Wyniki pomiarów wyświetlane są również w budynku Instytutu Geografii UG na specjalnym panelu. To efekt zakończenia rozbudowy monitoringu klimatu Pojezierza Kaszubskiego, prowadzonego przez Katedrę Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Wyniki pomiarów można śledzić na stronie: http://www.klimat.ug.edu.pl/?page_id=3261 oraz w centralnej części budynku Instytutu Geografii i Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bażyńskiego 4.
Dane o warunkach atmosferycznych, dostępne on-line pochodzą ze stacji pomiarowych na terenie Kampusu UG w Gdańsku Oliwie oraz ze Stacji Limnologicznej Uniwersytetu Gdańskiego w Borucinie. Rozbudowa monitoringu polegała przede wszystkim na rozszerzeniu zakresu pomiarów i obserwacji meteorologicznych prowadzonych w Borucinie o automatyczne pomiary promieniowania UV-A i UV-B oraz upublicznienie wszystkich pomiarów.
Z ogródka meteorologicznego znajdującego się obok budynku Instytutu Geografii w Oliwie, wyświetlane są wyniki pomiarów temperatury i wilgotności względnej powietrza, temperatury odczuwalnej, prędkości i kierunku wiatru, ciśnienia atmosferycznego, opadów atmosferycznych, a z czujników znajdujących się na dachu budynku: natężenia promieniowania słonecznego oraz prędkości i kierunku wiatru. Ze Stacji UG w Borucinie,
poza wyżej wymienionymi elementami meteorologicznymi, wyświetlane są również wyniki pomiarów promieniowania UV-A i UV-B oraz składowe bilansu promieniowania w zakresie krótko- i długofalowym. Dzięki realizacji projektu stacja w Borucinie wzbogaciła się także o niezależne źródło prądu, które – w przypadku awarii energetycznych - zapewni ciągłość pracy urządzeń pomiarowych.
Prace nad projektem były współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Uniwersytet Gdański
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 43.23 KB |