Mieszczące się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego Muzeum Kryminalistyki zostanie uroczyście otwarte 25 stycznia 2013 roku. To unikatowa i jedyna tego rodzaju placówka w Polsce i żadna polska uczelnia nie może poszczycić się takimi zbiorami.W muzeum znajdują się eksponaty związane z medycyną sądową, dokumentacja kryminalistyczna głośnych spraw, zbiory z zakresu fotografii kryminalistycznej, przedmioty służące do popełniania czynów zabronionych oraz pochodzące z przestępstw m.in. narzędzia włamań, przyrządy i sprzęt kryminalistyczny służący do ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscach zdarzeń oraz urządzenia do pomiaru prędkości, sfałszowane banknoty i monety polskie oraz zagraniczne i bogata kolekcja broni. Część zbiorów poświęcona jest jednemu z bardziej znanych przestępców związanych z Gdańskiem – „Skorpionowi”.
Zdarzenie – Uroczyste otwarcie Muzeum Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego
Czas– 25 stycznia 2013 roku (piątkę), początek uroczystości o godzinie 11.00
Miejsce–Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk ul. Bażyńskiego 6
Zbiory gromadzone są od 30 lat. Wcześniej znajdowały się w Wieży Więziennej i Katowni na Targu Węglowym w Gdańsku, gdzie wówczas funkcjonowała Pracownia Kryminalistyki Uniwersytetu Gdańskiego. Później zostały przeniesione na Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, gdyż służyły przede wszystkim w procesie dydaktycznym studentom UG. Zbiory można było oglądać od początku ich gromadzenia, ale formalnie muzeum zostało utworzone 28 czerwca 2012 roku – i teraz będzie otwarte na szerszą publiczność.
Zadaniem Muzeum Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego jest gromadzenie, przechowywanie, konserwacja, udostępnianie i upowszechnianie zbiorów z zakresu kryminalistyki, medycyny sądowej oraz dziedzin pokrewnych. Muzeum prowadzi w tym zakresie działalność edukacyjną oraz naukową.
Zbiory Muzeum Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji i Uniwersytetu Gdańskiego ze względu na swoje funkcje, wartość historyczną oraz materialną są unikalne w skali kraju. To jedyna tego rodzaju placówka w Polsce i żadna polska uczelnia nie może się poszczycić się takimi zbiorami.
W muzeum znajduje się dział broni i amunicji, gdzie zgromadzono m.in. broń palną, zabytkową, sportową, gazową, alarmową, sygnałową, broń pneumatyczną, broń białą, przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, broń samodziałową, broń wojskową i wyposażenie wojskowe, umundurowanie. Można zobaczyć także eksponaty związane z medycyną sądową, dokumentację kryminalistyczną głośnych spraw, zbiory z zakresu fotografii kryminalistycznej, przedmioty służące do popełniania czynów zabronionych oraz pochodzące z przestępstw m.in. narzędzia włamań, przyrządy i sprzęt kryminalistyczny służący do ujawniania i zabezpieczania śladów na miejscach zdarzeń oraz urządzenia do pomiaru prędkości, sfałszowane banknoty i monety polskie oraz zagraniczne, a nawet przedmioty zarekwirowane osadzonym w zakładach karnych i aresztach śledczych. Część zbiorów poświęcona jest jednemu z bardziej znanych przestępców związanych z Gdańskiem – „Skorpionowi”.
Zbiory Pracowni Kryminalistyki zostały zgromadzone dzięki pomocy m.in. Sądu Okręgowego w Gdańsku, Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, pracowników Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku oraz Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W wieloletnim zgromadzeniu zbiorów nie do przecenienia są zasługi dra Jerzego Wnorowskiego.
Muzeum Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego jest otwarte dla szerszej publiczności. Podstawową formą udostępniania muzeum będzie grupowe zwiedzanie wystaw z przewodnikiem. Z takiej formy zwiedzania będą mogli korzystać studenci Uniwersytetu Gdańskiego, młodzież szkolna oraz inne zorganizowane grupy po uprzednim ustaleniu daty oraz liczebności grupy.
Wykład inauguracyjny z okazji otwarcia Muzeum Kryminalistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego zatytułowany „Samochód w płomieniach” wygłosi dr Małgorzata Żołna, Kierownik Pracowni Kryminalistyki Uniwersytetu Gdańskiego i Dyrektora Muzeum Kryminalistyki. Na uroczystość zaproszeni zostali przedstawiciele katedr kryminalistyki ze wszystkich ośrodków akademickich w Polsce, przedstawiciele szkół Policji, w tym Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, członkowie Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, a także biegli i specjaliści z różnych dziedzin współpracujący z Pracownią Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Patronat honorowy objął Zarząd Główny i Rada Naukowa Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego.
Patronat medialny: „Edukacja Prawnicza" oraz „Polska. Dziennik Bałtycki”.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 34 KB |