W czasie Pierwszej Krajowej Giełdy Wynalazczości Studenckiej w Kielcach Natalia Kujawska i Szymon Talbierz, doktoranci z Uniwersytetu Gdanskiego, otrzymali nagrodę główną za „Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków”. Wynalazek doktorantów UG to urządzenie do przemysłowej hodowli alg, które umożliwi produkcję biopaliwa.
Trzy główne nagrody w czasie Pierwszej Krajowej Giełdy Wynalazczości Studenckiej w Kielcach otrzymali: Natalia Kujawska i Szymon Talbierz, doktoranci z Uniwersytetu Gdańskiego (Środowiskowe Studia Doktoranckie na Wydziale Oceanografii i Geografii UG) za „Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków”, Sebastian Łaźniak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za „Pojemnik do wyznaczania zawartości węglowodanów w produktach spożywczych” oraz Franciszka Korneckaz Akademii SztukPięknych w Krakowie za „Siedzisko porodowe”.
Wynalazek doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego to urządzenie do przemysłowej hodowli alg, które umożliwi produkcję biopaliwa. W USA badanianad algami i ich wykorzystaniem do produkcji leków, kosmetyków, żywności czy biopaliwa są zaawansowane, w Polsce prowadzone na niewielka skalę, głównie z powodu nieopłacalności produkcji biopaliwa przy zastosowaniu obecnych technologii. Wynalazek doktorantów UG może to zmienić. W dużym uproszczeniu fotobioreaktor z systemem solar-tracker jest to płaskie akwarium na stelażu, które poruszane silnikiem podąża za słońcem (podstawowym warunkiem rozmnażania alg jest nasłonecznienie). Wynalazek jest uniwersalny – można go stosować do każdego rodzaju alg i w miejscach o nie największym nasłonecznieniu.
Szymon Talbierz i Natalia Kujawska zgłosili już swój pomysł do Urzędu Patentowego i zamierzają go opatentować także w Unii Europejskiej. Zdobyli również pierwszą nagrodę na międzynarodowej konferencji Bioconnect 2012 w Poznaniu, gdzie przedstawili swój projekt.
Szymon Talbierz i Natalia Kujawska studiują obecnie na studiach doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego: są to Środowiskowe Studia Doktoranckie na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Pierwsza Krajowa Giełda Wynalazczości Studenckiej odbyła się w Kielcach 20 października 2012 roku. Została zorganizowana w ramach realizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską projektu „Systemowe wsparcie wynalazczości studenckiej”. Na giełdzie można było oglądać prototypy i plakaty wynalazków studentów uczelni technicznych z całego kraju. Celem zorganizowania giełdy było ułatwienie studentom kontaktu z partnerami biznesowymi.
Wszystkie prezentowane na giełdzie wynalazki można oglądać na stronie internetowej:
Studenci mogą zgłaszać na tę stronę kolejne swoje wynalazki do ogólnopolskiej bazy danych studenckich wynalazków.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 18.22 KB |