Doktorantka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego Pani Joanna Kreczko awansowała do finału pierwszej polskiej edycji międzynarodowego konkursu na naukowego idola – FameLab. Do finału, który odbędzie się 19 maja 2012 roku, wybrano tylko 10 osób z całej Polski.
Pani Joanna Kreczko z Pracowni Chemii Polipeptydów, Wydziału Chemii UG znalazła się w gronie finalistów po sobotnim półfinale (3 marca 2012), który odbył się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zadaniem uczestników konkursu było zaprezentowanie – na scenie – zawiłych zagadnień naukowych w sposób zwięzły i przystępny. Do finału, który odbędzie się 19 maja 2012 roku, wybrano tylko 10 osób z całej Polski. Pani Joanna Kreczko jest także jedyną reprezentantką naukowców z Trójmiasta.
W sobotnim półfinale rywalizowało 25 przedstawicieli świata nauki, których wybrano spośród 82 zgłoszeń. Zawsze chciałam mówić o trudnych rzeczach w prosty sposób. Jest to bardzo ważne, szczególnie w takiej dziedzinie, jaką jest chemia – pełna tajemniczych symboli i niezrozumiałych wzorów. Od czterech lat zajmuję się syntezą peptydów i zgłębianiem ich tajemnic. Temat ten jednak niezmiennie mnie fascynuje – w mojej prezentacji półfinałowej postaram się opowiedzieć więcej o tych niezwykłych cząsteczkach – mówi półfinalistka.
Pani Joanna Kreczko jest obecnie na IV roku Studiów Doktoranckich Chemii i Biochemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Jest Laureatką Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego (I miejsce w konkursie na najlepszy komunikat ustny w sekcji nauk chemicznych wygłoszony na V Kopernikańskim Seminarium Doktorantów), ponadto w 2011 roku była stypendystką w ramach prowadzonego przez Uniwersytet Gdański projektu „Kształcimy najlepszych - kompleksowy program rozwoju doktorantów, młodych doktorów i akademickiej kadry dydaktycznej Uniwersytetu Gdańskiego”. W latach 2007-2010 prowadziła serię wykładów pt. „Chemia dla artystów – tajemnice szkliw”, w Gdańskiej Szkole Artystycznej (Studio Sztuki ZNAK). Prywatnie, Joanna Kreczko była członkinią Teatru alternatywnego „Bazar”, a obecnie w wolnych chwilach pisze limeryki i inne krótkie formy poetyckie (II nagroda w Konkursie na Olimperyk Antydepresyjny, organizowanym przez Klub Winda 2012).
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 28 KB |