Gdańsk, 28.05.2009 r.
INFORMACJA PRASOWA
Już po raz siódmy uczelnie i instytucje naukowe naszego regionu organizują Bałtycki Festiwal Nauki. Główne wydarzenia festiwalu odbędą się w dniach 28 – 31 maja, jednak wzorem lat poprzednich pasjonaci nauki mogą znaleźć coś dla siebie również przed i po tym terminie. Jak co roku najwięcej festiwalowych imprez – aż 335 z łącznej liczby 788 wydarzeń przygotował Uniwersytet Gdański. Zapraszamy.
Udział w festiwalu zadeklarowało ponad 30 instytucji, w tym: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, jednostki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki). Zgłosiły one ponad 780 wydarzeń, które odbywać się będą na terenie dwóch województw – pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego (w Elblągu) W organizację tych wydarzeń zaangażowało się około 4 000 osób.
Festiwalowe imprezy Uniwersytetu Gdańskiego na stronie:
Dla przykładu kilka festiwalowych atrakcji, które przygotował Uniwersytet Gdański:
Wydział Biologii przygotował spotkania i prezentacje, podczas których m.in. przedstawione będą aktualne problemy ochrony zwierząt, od najistotniejszych, o zasięgu globalnym, po kwestie kontrowersyjne, ciekawostki i anegdoty. Jednym z elementów zajęć będzie zapoznanie uczestników ze zwierzętami podlegającymi różnym formom ochrony, od gatunków prawnie chronionych w Polsce i EU, po okazy, gromadzone jako trofea kolekcjonerskie i nielegalne „pamiątki” z wakacji.
Zaprezentowany zostanie komputerowy atlas mózgu człowieka, dostępne będą tablice Ishihary umożliwiające sprawdzenie zdolności rozróżniania kolorów czerwonego i zielonego.
Będzie można zobaczyć jak działają enzymy trawienne funkcjonujące w ludzkim organizmie. Przewidziane są konkursy wiedzy biochemicznej dla młodszych dzieci z nagrodami dla najlepszych. Będzie również mowa o to największej i najważniejszej znanej cząsteczce – czyli DNA. Na zajęciach laboratoryjnych dla młodzieży licealnej prowadzona będzie izolacja DNA pochodzącego z różnych tkanek (np. udka kurczaka) przy wykorzystaniu komercyjnego zestawu oraz omówione będą szczegółowo poszczególne etapy ekstrakcji DNA genomowego. Wizualizacja uzyskanego preparatu DNA będzie przeprowadzona za pomocą techniki elektroforezy agarozowej. Przedstawione będą także odmienne techniki pozyskiwania materiału genetycznego oraz praktyczne wykorzystanie wyizolowanego DNA. Będą też wykłady o dawnych formach życia zapisanych w skałach, świecie wirusów, bakterii i komórek ludzkich, DNA, pasożytach groźnych dla ludzi, bałtyckim bursztynie – świadku życia sprzed 40 milionów lat, ochronie jezior i bagien, inteligencji roślin,
Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii zaprasza na prezentacje, spotkania i wkłady nt. wykorzystania biologii molekularnej w procesie diagnozowania i leczenia chorób, bioremediacji – dobroczynnych bakteriach, które ratują zdegradowane środowisko, życiu wirusów, naukowcy opowiedzą o tym, jak wirusy atakują komórki, pokażą jak izoluje się DNA z produktów spożywczych oraz ile jest „białka w białku”.
Wydział Ekonomiczny zaprasza na wykłady i spotkania na temat siły nabywczej poszczególnych walut, tego jakie – opiekuńcze czy minimalne – powinno być państwo, wolności gospodarczej, jak założyć własny biznes. Będą też warsztaty orgiami. Naukowcy opowiedzą o wszystkim, czego jeszcze nie wiemy o pieniądzach.
Wydział Chemii zaprasza m.in. do własnoręcznej analizy wody, na warsztaty – „Mały ekolog”, wykłady i prezentacje o dotyku chemii w życiu codziennym, pięknej chemii, czyli o kosmetyce barwnej, o zapachach czy laboratorium z widowiskowymi pokazami doświadczeń chemicznych i
Wydział Oceanografii i Geografii zaprasza m.in. na pokaz o akustycznym poszukiwaniu zatopionych wraków, wykład o możliwościach wykorzystania planktonu morskiego, będzie można też przekonać się jakie zwierzęta żyją w Bałtyku, dlaczego zwierzęta morskie mówią dla poszukiwaczy nowych smaków będzie też propozycja dań przyrządzonych z owoców Morza Bałtyckiego nie tylko tych popularnych jak dorsz, śledź czy flądra.
Wydział Filologiczny zaprasza z kolei na wykłady o bajkach dla dzieci, mitologicznych zwierzętach Ameryki Południowej, polsko rosyjskich homonimach międzyjęzykowych, podróże do Amazonii i Królewca, czy wykład o squatach jako centrach kultury alternatywnej
Wydział Historyczny zaprasza m.in. na analizę pierwszego polskiego filmu historycznego – „Krzyżaków”, na wykład o tym jak przedstawiane były rozmaite zarazy w karykaturze, rysunku i świadomości ludowej, będzie tez o przesiedleniach ludności polskiej i niemieckiej w XX wieku a także o badaniach archeologicznych.
Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki – zaprasza na wykłady, warsztaty i spotkania na temat trójwymiarowego świata, barometru wodnego, elektronów, fotonów i czystej energii, ultradźwięków, tajemniczego świata holografii, luminescencji, na pokazy ciekawych doświadczeń matematycznych i fizycznych. Będą gry matematyczne i logiczne, nauka programowania czy wykład o komputerowych wirusach.
Wydział Nauk Społecznych zaprasza na wykłady o 10 latach reformy samorządowej w Polsce, zaletach i ograniczeniach psychoterapii przez Internet, pierwszych 100 dniach Prezydenta Obamy, tradycjach nauki gdańskie czy wystawę gdańskich starodruków.
Wydział Prawa i Administracji przygotował m.in. pokaz fechtunku, bitwę średniowieczną pod gmachem wydziału, pokaz średniowiecznych tortur, konkurs o indeks na Wydział Prawa i Administracji UG oraz wykład o bezpieczeństwie imprez masowych.
Wydział Zarządzania – zaprasza na II Konkurs Metod Ilościowych, konkurs z wiedzy informatycznej czy warsztaty z zakładania własnej firmy.
Studium Języków Obcych – zaprasza m.in. na wykład o języku francuskim w biznesie oraz wiedzy o Hiszpanii.
Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała prezentacje i wykłady na temat biblioteki 21 wieku, introligatorni – czyli uzdrowiska dla książek oraz zwiedzanie biblioteki.
Studium Wychowania Fizycznego i Sportu zaprasza na pokaz show tanecznego.
Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza m.in. na uliczne warsztaty językowe.
Koordynatorzy VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Gdańskim
- Wydział Biologii (dr Piotr Rutkowski, +48 58 341 03 60 w. 336)
- Wydział Chemii (dr Beata Grobelna, +48 58 523 53 80 lub w. 53 80)
- Wydział Oceanografii i Geografii (dr Stella Mudrak, +48 58 523 68 44 lub w. 68 44)
- Wydział Ekonomiczny (mgr Magdalena Markiewicz, +48 58 523 14 28 lub w. 14 28)
- Wydział Filologiczny (mgr Helena Draganik, +48 58 523 40 53 lub w. 40 53)
- Wydział Historyczny (dr Iwona Janicka lub +48 58 523 22 42 lub w. 22 42)
- Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki (dr inż. Janusz Młodzianowski,
+48 58 523 22 28 lub w. 22 28)
- Wydział Nauk Społecznych (prof. dr hab. Ewa Szatan, +48 58 523 42 39 w.
42 39)
- Wydział Prawa i Administracji (dr hab. Dariusz Szpoper, prof. UG, +48 58 523 28
79 lub w. 28 79)
- Wydział Zarządzania (dr Kamila Migdał-Najman, +48 58 523 14 63 lub w. 14 63)
- Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i AMG (dr Wojciech Śledź, +48 58
523 63 31 lub w. 63 31)
- Biblioteka Główna UG (mgr Grażyna Jaśkowiak, +48 58 523 32 06 lub w. 32 06)
- Studium Języków Obcych (mgr Agnieszka Błaszkowska, +48 58 523 14 97 lub w. 14 97)
- Studium Wychowania Fizycznego i Sportu (mgr Hanna Wesołowska-Szprada, +48 58
523 24 57 lub w. 24 57)
- Akademickie Centrum Kultury (mgr Tomasz Dziemianczuk, +48 58 523 23 00 lub w.
23 00)
Koordynacja całości - dr Tadeusz Zaleski, +48 58 523 25 60 lub w. 25 60
Patronaty honorowe VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki objęli:
1)Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
2)Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
3)Marszałek Województwa Pomorskiego
4)Prezydent Miasta Gdańska
5)Prezydent Miasta Gdyni
6)Prezydent Miasta Sopotu
7)Prezydent Miasta Słupska
Patronatami medialnymi VI Bałtycki Festiwal Nauki objęli:
1)Radio Gdańsk
2)Gazeta Wyborcza Trójmiasto
3)Echo Miasta
4)Portal internetowy Trojmiasto.pl
5)Portal Województwa Pomorskiego „Wrota Pomorza”.
Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego