Gdańsk, 09.10.2003 r.
INFORMACJA PRASOWA
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego obchodzi w tym roku 35-lecie istnienia, a utworzony w 1973 r. w ramach wydziału Instytut Organizacji i Zarządzania UG - 30-lecie swojej działalności. Ta szczególna rocznica zbiega się z uroczystością nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego Profesorowi Alfredowi Czermińskiemu jednemu z najwybitniejszych polskich naukowców zajmujących się problematyką organizacji i zarządzania. Prof. Alfred Czermiński z niezwykłą pasją zaangażował się w utworzenie od podstaw Instytut Organizacji i Zarządzani UG. Obecnie jest pracownikiem naukowym tego instytutu. Był także inicjatorem i głównym organizatorem rozbudowy budynku Wydziału Zarządzania.
Nadanie tytułu doktora honoris causa UG prof. Czermińskiemu odbędzie się 16 października 2003 roku o godz. 13.00 w auli Wydziału Zarządzania w Sopocie.
17 października 2003 roku - dla uczczenia rocznicy 35-lecia Wydziału Zarządzania i 30-lecia Instytutu Organizacji i Zarządzania - w Jastrzębiej Górze rozpocznie się konferencja naukowa pt. "Dostosowanie polskich przedsiębiorstw i instytucji do wymogów gospodarki rynkowej". Konferencja została zwołana przez Instytut Organizacji i Zarządzania UG. W ramach konferencji odbędą się sesje i dyskusje dotyczące m.in. relacji przedsiębiorstw i instytucji z otoczeniem, zarządzania zasobami ludzkimi, narzędzi i technik zarządzania, komunikacji z rynkiem, uwarunkowań prawnych i polityki państwa, sytuacji w gospodarce (szczegółowy program konferencji w załączniku). Dziekanem Wydziału Zarządzania jest obecnie dr hab. Mirosław Szreder, prof. UG, a dyrektorem Instytutu Organizacji i Zarządzania - prof. dr hab. Bogdan Nogalski
Wydział Zarządzania został powołany w 1968 r. w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie i wówczas nosił nazwę Wydziału Przemysłu. W 1970 roku z chwilą powołania Uniwersytetu Gdańskiego nazwę zmieniono na Wydział Ekonomiki Produkcji. W 1993 roku w wyniku zmian w programach kształcenia i pracach badawczych zmieniono nazwę na Wydział Zarządzania. Obecnie to jeden z 9 wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego i jeden z dwóch wydziałów ekonomicznych UG. Prowadzi 4,5 -letnie studia magisterskie w trybie dziennym, 3-letnie studia zawodowe zaoczne (licencjackie), 2-letnie magisterskie studia uzupełniające w trybie zaocznym, 3-letnie studia doktoranckie oraz studia podyplomowe na wielu kierunkach.
Na Wydziale Zarządzania uczy się ponad 4,5 tys. studentów w zakresie zarządzania, informatyki, finansów, bankowości i ubezpieczeń. Najlepsi studenci mają możliwość studiowania według indywidualnego toku studiów. Studenci kształcą się na kierunkach: zarządzanie i marketing, finanse i bankowość, informatyka i ekonometria.
Wydział Zarządzania posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora oraz doktora habilitowanego. Kadra naukowa wydziału liczy 12 profesorów tytularnych, 25 doktorów habilitowanych zatrudnionych na stanowisku profesora Uniwersytetu Gdańskiego, 63 doktorów zatrudnionych na stanowisku adiunkta lub starszego wykładowcy oraz 72 starszych asystentów i asystentów. Wielu pracowników naukowych Wydziału Zarządzania posiada praktyczne doświadczenie w kierowaniu i zarządzaniu firmami i pełni ważne funkcje w radach nadzorczych spółek oraz ciałach doradczych administracji centralnej i lokalnej.
Wydział Zarządzani współpracuje z kilkoma ośrodkami akademickimi z zagranicy, w tym przede wszystkim z partnerami z Unii europejskiej i USA. Współpraca ta obejmuje zarówno działalność naukowo badawczą, jak i dydaktyczną. Studenci Wydziału Zarządzania odbywają staże zagraniczne w ramach programu Sokrates - to program Unii Europejskiej obejmujący wymianę studentów.
Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl