Gdańsk, 30.10.2003 r.
INFORMACJA PRASOWA
30 października 2003 roku w Sali Senatu im. Rektora Janusza Sokołowskiego odbyło się zwyczajne posiedzenie Senatu Uniwersytetu Gdańskiego, na którym przyjęto wnioski o mianowanie na stanowiska profesora zwyczajnego i nadzwyczajnego UG pięciu pracowników naukowych UG, zadecydowano o utworzeniu nowego kierunku na UG, a także przyjęto uchwałę w sprawie zmiany nazwy stacji SKM "Gdańsk-Przymorze" na "Gdańsk-Uniwersytet" - Senat UG zwróci się z taką prośbą do Rady Miasta Gdańska.
Senat UG wyraził zgodę na mianowanie na stanowisko profesora zwyczajnego UG: prof. dr hab. Danuty Rucińskiej (Wydział Ekonomiczny), prof. dra hab. Ludwika Kondratowicza (Wydział Ekonomiczny), prof. dra hab. Tomasza Natkańca (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki), prof. dra hab. Zbigniewa Szafrańca (Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki) oraz na stanowisko profesora nadzwyczajnego UG - dra hab. Jerzego Zajadło (Wydział Prawa i Administracji).
Senat UG zdecydował o powołaniu na Wydziale Nauk Społecznych trzyletnich stacjonarnych studiów zawodowych na kierunku socjologia, a na wydziale Filologiczno-Historycznym trzyletnich zaocznych studiów zawodowych na kierunku filologia słowiańska. Na posiedzeniu Senatu dyskutowano o konieczności przebudowania programu kształcenia na UG, który byłby zgodny z tzw. systemem bolońskim - trzyletnie studia zawodowe (tzw. licencjat), dwuletnie uzupełniające studia magisterskie i studia doktoranckie. Taki system obowiązuje niemal w całym świecie. Zapis o obligatoryjnym wprowadzeniu tego systemu ma znaleźć się także propozycji zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym, nad którą trwają obecnie prace. O konieczności przebudowy programu mówił także na posiedzeniu Senatu prof. Andrzej Ceynowa, który wrócił z międzynarodowego zjazdu rektorów uniwersytetów, odbywającego się w tym roku w Rumunii, w miejscowości Cluj Napoca. W tzw. systemie bolońskim obowiązują honorowane w całym świecie punkty kredytowe ECTS zdobywane w trakcie kształcenia przez studentów. To system, który ułatwi im międzynarodową wymianę i możliwości kształcenia na uczelniach w świecie.
Powołanie nowego kierunku - trzyletnich zaocznych studiów na Wydziale Filologiczno-Historycznym na kierunku filologia słowiańska spełnia oczekiwania i zapotrzebowanie w dziedzinie kształcenia studentów w zakresie rosyjskiego języka biznesu i translatoryki.
Senat przyjął także uchwałę w sprawie zmiany nazwy stacji SKM "Gdańsk-Przymorze" na "Gdańsk-Uniwersytet" i zwróci się z taką prośba do Rady Miasta Gdańska. Uniwersytet Gdański, na którym studiuje blisko 33 tys. studentów i pracuje 1600 pracowników naukowych, jest największą uczelnią w naszym regionie. Miasto Gdańsk jest postrzegane w Polsce i Europie jako czołowy ośrodek akademicki. Nazwa stacji SKM, usytuowanej tuż obok głównego kampusu UG, powinna nosić nazwę adekwatna do miejsca.
Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl