Gdańsk, 26.05.2007 r.
INFORMACJA PRASOWA
W dniach 26-27 maja 2007 r. w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się ogólnopolska konferencja "Biznes Finanse Innowacje". Uczestnicy konferencji będą rozmawiać na temat wprowadzania nauk biomedycznych na polski rynek; m.in. o tym jak skomercjalizować owoc badań naukowych i jak skutecznie zaprezentować projekt potencjalnemu inwestorowi. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam.W dniach 26-27 maja 2007 r. w Pomorskim Park Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się ogólnopolska konferencja "Biznes Finanse Innowacje". Uczestnicy konferencji będą rozmawiać na temat wprowadzania nauk biomedycznych na polski rynek; m.in. o tym jak skomercjalizować owoc badań naukowych i jak skutecznie zaprezentować projekt potencjalnemu inwestorowi. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam.
26-27 maja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbędzie się konferencja "Biznes Finanse Innowacje". Jest to pierwsze z serii ogólnopolskich wydarzeń, promujących przedsiębiorczość w środowisku ambitnych studentów i młodych pracowników naukowych, którzy pragną w przyszłości oprzeć swoją karierę o komercjalizację pracy badawczej oraz tworzyć własne, innowacyjne przedsiębiorstwa. Przedsięwzięcie poświęcone będzie naukom biologicznym, w tym przede wszystkim: biotechnologii, chemii, farmacji oraz medycynie.
Organizatorem konferencji jest Koło Naukowe BIO-MED działające przy Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Akademii Medycznej w Gdańsku. Spotkanie organizowane jest przy wsparciu Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz Forum Młodych Gdańskiego Klubu Biznesu. Zaproszeni goście, autorytety ze świata nauki oraz biznesu, są gwarantem wysokiego poziomu przedsięwzięcia.
Kontakt do organizatorów: Mateusz Poddębniak
Koordynator ds. marketingu
BIO Biznes Finanse Innowacje
www:
www.bioinnowacje.ple-mail:
m.poddebniak@bioinnowacje.plWięcej informacji także na stronie: www.bioinnowacje.plSłowo od organizatorów:Młodzi - Innowacyjni Planowana w dniach 26-27 maja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Konferencja "BIO - Biznes Finanse Innowacje" to śmiała inicjatywa skierowana do młodych, wierzących w sukces "made in poland" ludzi nauki. Członkowie Koła Naukowego BIO-MED działającego przy Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i AMG postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom zarówno ludzi nauki, jak i biznesu organizując jedyną w swoim rodzaju imprezę, która dzięki wsparciu takich organizacji, jak Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości oraz Forum Młodych Gdańskiego Klubu Biznesu może stać się motorem rozwoju innowacyjności na Pomorzu. Forma konferencji pozwoli zainteresowanym zapoznać się z każdym aspektem komercjalizacji produktu pracy naukowej - od pozyskiwania funduszy, poprzez uzyskiwanie patentu, aż do podbijania rynku.
"Naszą ideą jest stworzenie trwałego łącznika pomiędzy inwestorem a pomysłodawcą-naukowcem. Uczestnicząc w zainicjowanych przez Pomorski Park Naukowo-Technologiczny seminariach sektora BIOTECHNOLOGIA zrozumieliśmy, że problem nie polega już na braku funduszy. Fundusze są, a inwestorzy wręcz poszukują inwestycji w branżach biomedycznych, istnieje jednak ogromna przepaść w dialogu między nimi a potencjalnymi pomysłodawcami" - tak o podstawowych założeniach tej konferencji i wyzwaniach, które przed nią stoją mówi Marek Kuźbicki - przewodniczący KN BIO-MED, Koordynator projektu.
Obecna sytuacja polskiej biotechnologii nie jest zachęcająca. Uczelnie kształcą dużą liczbę absolwentów tego kierunku, którzy ze względu na niewystarczającą chłonność rodzimego rynku (niewielka liczba firm stricte branżowych) stają się bardzo cennym "towarem eksportowym" i decydują się na wyjazd za granicę, gdzie szanse na to, że zostaną docenieni i odpowiednio wynagrodzeni są dużo większe. Zjawisko to jest szczególnym ciosem dla polskiej gospodarki. Zwłaszcza teraz, gdy wszystkie kraje Unii Europejskiej największy nacisk kładą właśnie na rozwój nowoczesnych technologii. Polscy naukowcy, doceniani na całym świecie, zostają zmuszeni do wyjazdu z kraju w poszukiwaniu lepszego życia.
Jednak dla młodych, ambitnych ludzi nauki nie musi być to jedyne wyjście. Każdego dnia, w naszym kraju otwierają się nowe możliwości stworzenia własnego przedsiębiorstwa bazującego na nowoczesnych technologiach. W ostatnich latach szczególnie aktywne - w kierunku biotechnologii właśnie - są spółki typu Venture Capital lub Business Angels. "W chwili obecnej, znacząco wzrosła liczba firm poszukujących możliwości i chętnych do inwestowania w biotechnologię. Zgromadziły one ogromne fundusze, ale nie mogą dotrzeć do żadnego atrakcyjnego projektu" - mówi Kuźbicki. W takim razie, w czym tkwi problem? Jakie są przeszkody uniemożliwiające rozwój tego sektora w Polsce?
Odpowiedzi na te pytania, należałoby szukać w sposobie i formie działania obydwu stron. Inwestor zainteresowany jest raczej zyskiem i stratą, podażą i popytem, z kolei naukowiec szkolony w przekonaniu, że jedyne honorowe uwieńczenie studiów to pójście "w naukę", nie jest w stanie sprostać jego ekonomicznym wymogom prezentując swój projekt jako potencjalną inwestycję. "Jako Koło Naukowe uczestniczyliśmy w wielu prezentacjach projektów nastawionych na komercjalizację. Niestety, już na wstępie widać, że większość z nich zbytnio zagłębia się w szczegóły naukowe. Brak im przejrzystego planu działania, ocen ryzyka, czy chociażby kosztorysów na konkretną skalę." - przyznaje Dawid Nidzworski, Koordynator ds. Finansów Konferencji.
Niestety, ludzie posiadający kapitał, chętni do inwestowania w branżę nie będą doszkalać się, aby zrozumieć każdy szczegół danego projektu - chociażby ze względu na wielokierunkowość ich inwestycji. Jedynym wyjściem pozostaje uświadomienie tych, którzy składają oferty projektów, jak skutecznie zaplanować przedsięwzięcie komercyjne, w jaki sposób zaprezentować projekt przed inwestorem oraz jak poradzić sobie ze wszystkimi problemami, które na pewno pojawią się na drodze do sukcesu.
Konferencja "Biznes Finanse Innowacje" to właśnie odpowiedź na głosy z obu stron. Głównym jej celem jest zgromadzenie w jednym miejscu inwestorów poszukujących pomysłodawców oraz pomysłodawców poszukujących inwestorów. Organizowane bloki tematyczne pozwolą wraz z prelegentami przebyć całą drogę: od pomysłu, do sukcesu rynkowego. Zaproszeni przedstawiciele firm biotechnologicznych opowiedzą o swoich początkach, inwestorzy przedstawią swoje wymagania odnośnie projektów. Reprezentant Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zaprezentuje szablonu idealnej prezentacji multimedialnej służącej przedstawieniu projektu potencjalnemu inwestorowi. Odbędą się również warsztaty dotyczące problemu tworzenia własnego przedsiębiorstwa biotechnologicznego.
Organizatorzy wydarzenia wierzą w jego sukces i zapowiadają kontynuację wątku biznesu w biotechnologii w najbliższym czasie. Program konferencji oraz dodatkowe informacje na jej temat są dostępne na stronie internetowej
www.bioinnowacje.plBeata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl