Gdańsk, 19.04.2007 r.
INFORMACJA PRASOWA
W najnowszym numerze prestiżowego naukowego pisma "Nature" z 19 kwietnia 2007 r. znalazł się artykuł austriackich naukowców z Uniwersytetu w Wiedniu oraz fizyków z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego - prof. Marka Żukowskiego i mgr Tomasza Paterka. Wyniki wiedeńskiego eksperymentu pod dużym znakiem zapytania stawiają realizm - intuicyjny pogląd, według którego rzeczywistość istnieje niezależnie od obserwacji.W najnowszym numerze prestiżowego naukowego pisma "Nature" z 19 kwietnia 2007 r. znalazł się artykuł austriackich naukowców z Uniwersytetu w Wiedniu oraz fizyków z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego - prof. Marka Żukowskiego i mgr Tomasza Paterka. Wyniki wiedeńskiego eksperymentu pod dużym znakiem zapytania stawiają realizm - intuicyjny pogląd, według którego rzeczywistość istnieje niezależnie od obserwacji.
Artykuł
"Eksperymentalny test nielokalnego realizmu" (An ex perimental test of non-local realism) powstał na podstawie wyników eksperymentu wykonanego w laboratorium Uniwersytetu Wiedeńskiego w grupie prof. Antona Zeilingera - doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego. Anton Zeilinger zdobył sławę przede wszystkim jako autor pionierskich rozwiązań w dziedzinie informacji kwantowej, m.in. jego grupa jako pierwsza wykonała w laboratorium kwantową teleportację.
Wyniki wykonanego ostatnio wiedeńskiego eksperymentu stawiają pod dużym znakiem zapytania założenie realizmu. Logika podpowiada, że istnieje obiektywna rzeczywistość, którą naukowcy starają się zgłębiać, w artykule zamieszczonym w ostatnim numerze "Nature" naukowcy dowodzą, że w mikroświecie nic nie jest określone, dopóki nie zostało zaobserwowane.
Artykuł dotyczy podstaw mechaniki kwantowej - jej możliwych interpretacji. Wiemy już, ze niemożliwe jest zrozumienie przewidywań kwantowo-mechanicznych w oparciu o klasyczny światopogląd. Jest to światopogląd, w którym obiekty fizyczne mają dobrze określone właściwości niezależnie od tego czy są one obserwowane czy też nie (realizm) oraz odległe obiekty są od siebie niezależne (lokalność). Zwolennikiem takiego punktu widzenia był A. Einstein. Niemożliwość pogodzenia go z mechaniką kwantową pierwszy wskazał J. S. Bell.
Powstaje pytanie jak można interpretować mechanikę kwantową? Które z wymienionych założeń są nieprawdziwe?
Duża część fizyków obstawia, ze to lokalność zawodzi. Często słyszy się słowa "mechanika kwantowa jest nielokalna". W nowej pracy naukowcy uogólnili nierówność Leggetta, którą spełniają przewidywania pewnej "naturalnej" grupy teorii nielokalnych i realistycznych. Następnie przeprowadzono bardzo precyzyjny eksperyment, w którym wyprowadzona nierówność została złamana zaś potwierdzono przewidywania kwantowe.
Oznacza to, że omawiane "naturalne" nielokalne realistyczne modele nie mogą wyjaśnić zjawisk kwantowych.
Kontakt do autorów:Prof. Marek Żukowski: marek.zukowski@univie.ac.attel.: (058) 523 22 19
Tomasz Paterek: doktp@univ.gda.pltel.: +43 1 4277 29 557
ARTYKUŁ Artykuł na temat wiedeńskiego eksperymentu ukazał się dzisiaj "Nature" a jego omówienie w "Gazecie Wyborczej":
www.gazetawyborcza.pl/1,75476,4070577.htmlBeata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl