Gdańsk, 20.03.2007 r.
INFORMACJA PRASOWA
20 marca 2007 r. o godz. 11.00 w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu UG z okazji 37. rocznicy powołania Uniwersytetu Gdańskiego oraz otwarcia nowego gmachu Biblioteki Głównej UG.
Uniwersytet Gdański powstał 20 marca w 1970 roku z połączenia szkół wyższych: Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie, Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku; później w jego skład weszło także Wyższe Studium Nauczycielskie. Pierwszą ze szkół prekursorek gdańskiej uczelni była Wyższa Szkoła Handlu Morskiego w Sopocie, która rozpoczęła działalność w 1945 roku. Obecnie Uniwersytet Gdański jest największą uczelnią wyższą w regionie pomorskim. Oferuje możliwość kształcenia na niemal trzydziestu kierunkach studiów w zakresie ponad stu specjalności. Na dziewięciu wydziałach oraz w Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych studiuje prawie trzydzieści trzy tysiące studentów, doktorantów oraz słuchaczy studiów podyplomowych, którymi opiekuje się tysiąc siedmiuset pracowników naukowych. Takie kierunki, jak biologia, biotechnologia, chemia, psychologia, pedagogika czy oceanografia zaliczane są do krajowej czołówki.
Rok akademicki 2006/2007 to czas dla Uniwersytetu Gdańskiego przełomowy. Do użytku oddano trzy duże inwestycje: nowy gmach Biblioteki Głównej, Instytut Oceanografii w Gdyni oraz Ośrodek Dydaktyczno-Szkoleniowy w Sopocie. Łączna wartość inwestycji to ponad 100 milionów złotych. W grudniu 2006 roku na terenie Bałtyckiego Kampusu UG odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowego gmachu Wydziału Nauk Społecznych. To
faktyczne rozpoczęcie realizacji projektu "Budowa Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2007-2013" To jednoczenie najważniejsze przedsięwzięcie rozwoju bazy naukowo-dydaktycznej w Polsce północnej, realizujące cele dokumentu przyjętego przez Radę Ministrów RP 1 sierpnia 2006 roku: "
Narodowe strategiczne ramy odniesienia 2007-2013 wspierające wzrost gospodarczy i zatrudnienie. Narodowa Strategia Spójności". Inwestycje o wartości ok. 400 milionów złotych będą realizowane w przeważającej części ze środków Unii Europejskiej.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego umieściło w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym XIV Osi Priorytetowej: "Infrastruktura szkolnictwa wyższego" Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko 2007-2013" następujące projekty: budowa Wydziału Chemii, Wydziału Biologii, Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki (262 mln. zł) oraz Wydziału Nauk Społecznych (38 mln. zł). Wysokość planowanego dofinansowania ze środków UE to 300 mln. zł. (informacja na ten temat jest już na stronie ministerstwa: www. mrr.gov.pl) Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego to szansa stworzenia na Pomorzu jednego z najsilniejszych ośrodków akademickich i naukowych w regionie Morza Bałtyckiego. Kampus, zlokalizowany w Gdańsku Oliwie, będzie pełnił rolę centrum naukowo-dydaktycznego i studenckiego całego Trójmiasta.
Rok 2007 jest również przełomowy ze względu na plany uruchomienia nowych międzywydziałowych kierunków i makrokierunków oraz powstanie nowych wydziałów. Wśród nowych kierunków znajdą się: gospodarka przestrzenna, geologia, praca socjalna. Zaczną działać studia międzykierunkowe, takie jak krytyka artystyczna, rosjoznawstwo, religioznawstwo, studia w zakresie antyku. Makrokierunki w języku angielskim, skierowane także do obcokrajowców to: Law, International Business, Computer Science, Master Studies in Biotechnology. Na Uniwersytecie Gdańskim obecnie studiuje prawie tysiąc doktorantów, dla przyszłych doktorantów uruchomione zostaną nowe studia doktoranckie z zakresu oceanologii i geografii. W tym samym czasie powstaną także nowe wydziały. Wydział Biologii Geografii i Oceanologii przygotowuje wnioski o utworzenie oddzielnych trzech wydziałów: Biologii, Geografii, Oceanologii, a z Wydziału Filologiczno-Historycznego wyodrębni się Wydział Historyczny. To daje wydziałom szanse rozwoju i zdobywanie nowych uprawnień habilitacyjnych oraz doktoranckich. To plany już na najbliższe lata akademickie 2007/2008 oraz 2008/2009.
Po raz pierwszy w dniu Święta Uniwersytetu Gdańskiego zostaną wręczone nagrody "Nauczyciel Roku" im. Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego, dydaktyków cieszących się szacunkiem i uznaniem całej społeczności akademickiej. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego ustanowił tę nagrodę 60. rocznicę ukończenia studiów przez pierwszych absolwentów Wyższej Szkoły Handlu Morskiego. Patronem nagrody jest Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855) wybitny gdański pedagog i uczony, zasłużony dla zachowania polskości Pomorza, lektor języka polskiego w Gdańskim Gimnazjum Akademickim. Nagroda "Nauczyciel Roku" imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza będzie przyznawana każdego roku w czasie święta Uniwersytetu Gdańskiego za szczególne osiągnięcia dydaktyczne jako nagroda równorzędna trzem nauczycielom akademickim Uniwersytetu Gdańskiego w postaci okolicznościowej statuetki oraz gratyfikacji pieniężnej w wysokości nagrody pierwszego stopnia Rektora Uniwersytetu Gdańskiego.
W czasie święta Uniwersytetu Gdańskiego 50 studentów Uniwersytetu Gdańskiego - z najwyższą średnią ocen - otrzyma legitymacje elektroniczne jako nagrodę (bez opłaty). Łącznie legitymację elektroniczną w formie nagrody za wyniki w nauce otrzyma 1000 studentów Uniwersytetu Gdańskiego, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w ostatnim roku. 22 lutego 2007r. na stronie
http://ps.ug.gda.pl/ został uruchomiony Panel Studenta, gdzie studenci mogą składać zamówienia legitymacji. Nowa studencka legitymacja w chwili obecnej pełni trzy funkcje - identyfikacji studenta, karty bibliotecznej i biletu komunikacji miejskiej. Uniwersytet Gdański od początku wprowadzenia nowych legitymacji dla studentów w Trójmieście był uczelnią wiodącą i w porozumieniu z pozostałymi uczelniami, w ich imieniu negocjował z ZTM możliwość poszerzenia funkcji legitymacji o bilet komunikacji miejskiej, a także procedurę przetargową na blankiety.
W czasie święta Uniwersytetu Gdańskiego odbędą się także
promocje doktorskie, a nauczyciele akademiccy otrzymają
odznaczenia państwowe i resortowe z rąk wojewody pomorskiego, Piotra Karczewskiego. Uroczystość uświetni koncert Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego pod dyrekcją Marcina Tomczaka.
Tradycyjnie 20 marca, wieczorem, o godz. 19.00 w auli głównej Wydziału Prawa i Administracji UG (Gdańsk, ul. Bażyńskiego 6) odbędzie się koncert galowy Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego. Jak co roku z okazji święta uczelni w dniach 19-21.03 odbędą się największe targi edukacyjne w Polsce północnej - Targi AKADEMIA. Inauguracja targów - 19 marca o godz. 9.30 w pawilonie wystawienniczym (Gdańsk ul. Wita Stwosza). Nowością będzie m.in. pisana w czasie targów próbna matura. Targi, zainaugurowane w 1995 roku, Uniwersytet Gdański organizuje po raz 15. W roku ubiegłym stoiska odwiedziło około 18 tysięcy zwiedzających, w tym przede wszystkim młodzież szkół ponadgimnazjalnych. Wśród 75 stoisk informacyjnych znajdują się stoiska 40 szkół wyższych z całej Polski, stoiska wydziałów i innych jednostek Uniwersytetu Gdańskiego, stoiska szkół językowych, szkół policealnych, organizatorów kursów, firm szkoleniowych, wydawnictw. Targi AKADEMIA to miejsce, gdzie kandydaci na studia mogą poznać i porównać oferty edukacyjne. Podczas targów, realizowany jest program obejmujący m.in. imprezy: Zostań Żakiem - stoiska informacyjne szkół wyższych, policealnych, wydawnictw, organizatorów kursów językowych i firm oferujących pracę dorywczą w kraju i za granicą, Forum na Rzecz Niepełnosprawnych, wykłady popularnonaukowe, seminaria, wystawy, warsztaty, zwiedzanie laboratoriów i pracowni naukowych oraz występy teatrów, zespołów studenckich.
Program targów znajduje się na stronie: http://www.univ.gda.pl/akademia/ Serdecznie zapraszamy
Inwestycje Uniwersytetu Gdańskiego oddane do użytku w 2006 rokuUniwersytet Gdański w liczbach Tekst ślubowania Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Promocji
prasa@univ.gda.pl