Gdańsk, 22.02.2007 r.
INFORMACJA PRASOWA
22 lutego 2007 r. odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Marii Boguckiej, znanemu historykowi, znawczyni dziejów dawnego Gdańska i znakomitej popularyztorce wiedzy historycznej. Tego samego dnia Pani Profesor wygłosi wykład dla studentów "Czas jako kategoria kultury w perspektywie historycznej". W sali wystawowej Biblioteki Głównej UG będzie można zobaczyć wystawę poświeconą prof. Boguckiej.22 lutego 2007 r. odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Marii Boguckiej, znanemu historykowi, znawczyni dziejów dawnego Gdańska i znakomitej popularyztorce wiedzy historycznej. Tego samego dnia Pani Profesor wygłosi wykład dla studentów "Czas jako kategoria kultury w perspektywie historycznej". W sali wystawowej Biblioteki Głównej UG będzie można zobaczyć wystawę poświeconą prof. Boguckiej.
Pani profesor otrzymała to najwyższe akademickie wyróżnienie za wybitny wkład w poznanie dziejów Gdańska i Rzeczpospolitej, zwłaszcza w czasach nowożytnych oraz kształtowanie rozwoju nowoczesnej nauki historycznej. Uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr hab. Marii Boguckiej odbędzie się 22 lutego 2007 r. o godz. 12.00 w auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk ul. Wita Stwosza 53). Laudację wygłosi prof. dr hab. Edmund Kizik z Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego.
Tego samego dnia Pani Profesor wygłosi wykład dla studentów "Czas jako kategoria kultury w perspektywie historycznej" (aula 039 Wydziału Filologiczno-Historycznego, godz. 10.30) O godz. 10.15
w księgarni "Literka" na Wydziale Filologiczno-Historycznym prof. Bogucka będzie podpisywała swoje książki.
Także już
od 22 lutego Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na wystawę - "Prof. dr hab. Maria Bogucka - doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego". Wystawę można oglądać w sali wystawowej Biblioteki Głównej UG (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 53) do 9 marca 2007 w godz. 9.00-17.00. Na wystawie zgromadzono dorobek naukowy prof. Boguckiej - książki, czasopisma, a także zdjęcia, nagrody, dyplomy i wyróżnienia oraz zbiory prywatne.
Senat UG nadał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Marii Boguckiej na wniosek Wydziału Filologiczno-Historycznego. Uzasadnienie wniosku przedstawił na posiedzeniu Senatu Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Bogusław Cygler (Instytut Historii UG), przewodniczący komisji ds. przeprowadzenia procedury nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr hab. Marii Boguckiej. Na recenzentów powołano: prof. dra hab. Edmunda Kotarskiego (Uniwersytet Gdański), prof. dra hab. Andrzeja Grotha (Pomorska Akademia Pedagogiczna w Słupsku) i prof. dra hab. Henryka Samsonowicza (Polska Akademia Nauk).
Recenzenci podkreślili zgodnie, że prof. Maria Bogucka swoimi odkrywczymi i inspirującymi badaniami wzbogaciła naszą wiedzę historyczną, poszerzyła horyzont naszej refleksji o minionych wiekach i nieustannie zaprasza do udziału w poważnym dyskursie o europejskiej, polskiej i gdańskiej przeszłości. Uznali jednocześnie, że prof. Maria Bogucka jak mało który z historyków, i to nie tylko polskich, jest godna najwyższego wyróżnienia akademickiego, jakim jest tytuł doktora honoris causa.
W uzasadnienie wniosku Wydziału Filologiczno-Historycznego prof. Bogusław Cygler podkreślił, że prof. Maria Bogucka, od pięćdziesięciu lat związana z Instytutem Historii PAN, jest jednym z najwybitniejszych historyków nie tylko w skali polskiej, lecz także międzynarodowej. Znaczące i pionierskie w polskiej historiografii są jej prace poświęcone sytuacji kobiet w społeczeństwie staropolskim. Uznaniem badaczy i ogromną poczytnością cieszą się jej liczne syntezy dziejów Polski przedrozbiorowej. Niepowtarzalną zasługą prof. Marii Boguckiej jest umiejętność ukazania dziejów Gdańska, w którym niczym w soczewce, skupiała się przebogata problematyka historyczna północnej Europy oraz związku regionu nadbałtyckiego z krajami obszaru północnego Atlantyku. Studia nad historią gospodarczą Gdańska i jego związków z Europą leżą u początków badań prof. Boguckiej i jak zaznaczył prof. Groth - dzięki jej ustaleniom poznawany jest wspaniały rozkwit największego miasta Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jego kultura i warunki życia codziennego, a dla poznania dziejów strefy bałtyckiej Pani profesor uczyniła więcej niż całe pokolenia wcześniejszych badaczy zajmujących się tą problematyką.
Prof. Maria Bogucka nie ogranicza się w swoich studiach jedynie do problematyki gdańskiej. W jej dorobku liczącym już znacznie ponad tysiąc trzysta pozycji, w tym 40 książek, również tłumaczonych na języki obce, znajdują się prace o różnorodnej treści, zarówno analityczne, jak i syntetyczne O wszechstronności zainteresowań i opanowania aparatu naukowego świadczą na przykład monumentalna "Historia kultury polskiej", nowatorska praca poświęcona roli kobiety w historii Europy raz liczne prace biografistyczne, które ukazują wybrane postacie na szerokim tle epoki (np. życie Kazimierza Jagiellończyka, Anny Jagiellonki, Bony Sforzy, Marii Stuart).
Istotnym polem działalności profesor Marii Boguckiej jest popularyzacja historii. Przez 20 lat (1958-1978) pełniła funkcję redaktora naczelnego czasopisma "Mówią wieki" i od lat angażuje się w propagowanie osiągnięć polskiej nauki historycznej za granicą. Od 1979 roku do chwili obecnej pełni funkcję "Acta Poloniae Historica", czasopisma historycznego dla odbiorców nie znających języka polskiego. Chociaż jest autorką wielu erudycyjnych prac źródłowych rozpraw i studiów, to w licznych publikacjach występuje w roli popularyzatorki wiedzy historycznej: potrafi scalać najwyższej rangi fakty i z pozoru nieistotne szczegóły, a nawet anegdoty, zracjonalizować kłócące się ze sobą interpretacje zdarzeń i procesów.