Gdańsk, 27.04.2005 r.
INFORMACJA PRASOWA
27 kwietnia 2005 r. Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na Dzień Otwarty.
27 kwietnia 2005 r. Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza na Dzień Otwarty. Podczas Dnia Otwartego, który rozpocznie się o godz. 9.00 w Gmachu Głównym Wydziału Chemii UG przy ul. Sobieskiego 19 w Gdańsku - Wrzeszczu, kandydaci na studia mogą posłuchać wykładu otwartego, zwiedzić laboratoria i obejrzeć pokazy doświadczeń chemicznych.
Program Dnia Otwartego:9.00 - 15.00 - w punkcie informacyjnym pracownicy wydziału, członkowie komisji rekrutacyjnej, przedstawiciele Samorządu Studentów,Kół Naukowych Chemii i Ochrony Środowiska będą udzielać informacji o kierunkach studiów, programie i warunkach kształcenia, zasadach rekrutacji, systemie stypendialnym, o akademikach oraz życiu studenckim. I piętro Gmachu Głównego Wydziału Chemii
10.15 - 11.00 - wykład dra Henryka Myszka pt. "104... 110... i co dalej?" - sala 14 budynek Ochrony Środowiska, ul. Sobieskiego 13, Gdańsk - Wrzeszcz
10.00 - 13.00 - zwiedzanie z przewodnikiem bazy dydaktycznej wydziału. Grupy formują się przy punkcie informacyjnym na I piętrze Gmachu Głównego.
13.00 - 15.00 - pokazy doświadczeń chemicznych - dr Tomasz Pluciński, sala 112 Gmachu Głównego
Informacje o wydziale:Wydział Chemii UG rozpoczął swoją działalność w roku akademickim 1991/92. Do roku 1991 istniał Instytut Chemii, który wchodził w skład Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UG. Instytut Chemii UG powstał z kolei w roku 1970 w oparciu o kierunek Chemii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Obecnie to jeden z najlepszych wydziałów chemii w Polsce - lokuje się w ścisłej (4. miejsce wśród polskich uczelni) czołówce rankingu jednostek ocenianych przez KBN. W ramach współpracy z uniwersytetami w Bremie i Oldenburgu zrealizowano wiele wspólnych przedsięwzięć, m.in. utworzono na wydziale Pracownię Utylizacji Odpadów. Intensywna jest też wieloletnia współpraca pomiędzy grupą prof. H. A. Scheragi z Cornell University w Ithaca (USA). 5 maja 2005 r. prof. Harold A. Scheraga otrzyma tytuł Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego. Ponadto wydział współpracuje z Ferring Pharmaceuticals w Malmoe (Szwecja) oraz z jednostkami uniwersyteckimi na Ukrainie, przyjmując na wydział naukowców z tego kraju.
Wydział tworzy 8 katedr i 13 zakładów. Kierunki studiów prowadzone przez Wydział Chemii posiadają akredytację zarówno Uniwersyteckiej (UKA) jak i Państwowej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Wydział posiada uprawnienia w zakresie nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego.
Wydział Chemii kształci na dwóch kierunkach: chemia (3-letnie studia pierwszego stopnia - licencjackie i 2-letnie studia drugiego stopnia - magisterskie), ochrona środowiska(3-letnie studia pierwszego stopnia - licencjackie i 2-letnie studia drugiego stopnia - magisterskie, administrowane przez Wydział Biologii Geografii i Oceanologii). Wydział prowadzi studia doktoranckie z chemii oraz studia podyplomowe w zakresie: ekologia-etyka-technika.
Na kierunku chemia istnieje możliwość zapoznania się z chemią ogólną, nieorganiczną, organiczną analityczną, fizyczną i teoretyczną, a także biochemią, fizyką chemiczną, krystalografią, stereochemią, zastosowaniami elektronicznych technik obliczeniowych w chemii oraz podstawami matematyki, fizyki i technologii chemicznej.
Od roku akademickiego 2001/2002 prowadzone są dwie specjalności: chemioinformatyka (program obejmuje dodatkowo przedmioty związane z informatyką: programowanie, bazy danych, sieci komputerowe, itp.) oraz chemia biologiczna (program zawiera dodatkowo przedmioty związane z projektowaniem i syntezą związków biologicznie czynnych).
Interdyscyplinarny kierunek ochrony środowiska prowadzony jest przez dwa wydziały: Wydział Chemii (studia licencjackie) i Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii (studia magisterskie). Studia na tym kierunku dają możliwość zapoznania się z podstawami matematyki i fizyki, biologią ogólną, ekologią, hydrobiologią, toksykologią, funkcjonowaniem ekosystemów, ochroną przyrody i jej zasobów, podstawami chemii ogólnej, nieorganicznej, organicznej i fizycznej, biochemią i mikrobiologią. Duża grupa przedmiotów specjalistycznych dotyczy: chemii środowiska (chemii wód, gleby i atmosfery), analizy instrumentalnej i monitoringu, problematyki odpadów komunalnych i przemysłowych, ochrony radiologicznej oraz antropogennych przekształceń środowiska.
Absolwenci Wydziału Chemii są dobrze przygotowani do pracy w laboratoriach chemicznych i farmakologicznych, w działach marketingu i sprzedaży koncernów chemicznych oraz farmaceutycznych, a także w wielu laboratoriach, instytucjach oraz urzędach związanych z ochroną środowiska.
Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl