Gdańsk, 15.02.2005 r.
INFORMACJA PRASOWA
Rzecznik Praw Obywatelskich prof. dr Andrzej Zoll oraz Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Andrzej Ceynowa podpisali porozumienie o współpracy w dziedzinie ochrony wolności i praw człowieka i obywatela.
Na mocy porozumienia zawartego 15.02.2005 r. pomiędzy Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego i Rzecznikiem Praw Obywatelskich zostanie zapoczątkowana współpraca w zakresie:
- działania na rzecz ułatwienia dostępu każdej osoby do informacji o prawach i środkach ochrony tych praw,
- współdziałaniu w realizacji zadań w dziedzinie edukacji prawnej w zakresie ochrony praw i wolności obywatelskich i przestrzegania ich przez organy władzy publicznej;
- wymiany doświadczeń w obszarach związanych z zapewnieniem efektywnej ochrony praw człowieka i obywatela,
Realizacja porozumienia została powierzona Biuru Rzecznika praw Obywatelskich i Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej, działającej jako Studenckie Koło Naukowe na Wydziale Prawa i Administracji UG. Działalność SUPP, nazywanej też kliniką prawa, polega na pomocy osobom ubogim w rozwiązywaniu ich problemów prawnych. Pracują w niej studenci, którzy pod nadzorem pracowników naukowych sporządzają pisemne wstępne informacje z zakresu prawa.
W zakresie wzajemnej współpracy Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich będzie przekazywało Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej część spraw z terenu Trójmiasta i okolic. Ułatwi to potrzebującym dostęp do pomocy prawnej. Poradnia będzie przekazywała do Biura RPO sprawy skomplikowane oraz związane z poważnymi naruszeniami praw i wolności obywatelskich. Studenci z kliniki będą przygotowywali we współpracy z Biurem RPO biuletyny i informatory wyjaśniające poszczególne zagadnienia prawne, co służyć będzie szeroko pojętej edukacji prawnej. Poradnia w kwartalnych sprawozdaniach będzie przekazywała Rzecznikowi Praw Obywatelskich informacje na temat zaobserwowanych w ramach jej działalności naruszeń praw i wolności obywatelskich. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich umożliwi studentom z poradni odbywanie praktyk w centrali RPO w Warszawie.
Po podpisaniu Porozumienia prof. Andrzej Zoll gościł na Wydziale Prawa i Administracji UG, gdzie spotkał się z studentami i pracownikami działającymi w Poradni Prawnej.
TEKST POROZUMIENIA
POROZUMIENIE
pomiędzy
Rzecznikiem Praw Obywatelskich
Prof. dr. hab. Andrzejem Zollem
a
JM Rektorem Uniwersytetu Gdańskiego
Prof. dr. hab. Andrzejem Ceynową
o współpracy w dziedzinie ochrony wolności i praw człowieka i obywatela
Rzecznik Praw Obywatelskich i Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, zwani dalej „Stronami”,
- kierując się wolą nawiązania współpracy w celu zwiększenia dostępu każdej osobie do informacji o jej prawach i środkach ochrony;
- opierając się na wspólnym pojmowaniu zadań w dziedzinie edukacji prawnej w zakresie ochrony praw i wolności obywatelskich i przestrzegania ich przez organy władzy publicznej;
- dążąc do wymiany doświadczeń w obszarach związanych z zapewnieniem efektywnej ochrony praw człowieka i obywatela,
uzgodnili, co następuje:
Artykuł 1
Strony będą współpracować w dziedzinie ochrony praw człowieka i podstawowych wolności i w tym zakresie będą wzajemnie świadczyć pomoc w ramach swoich kompetencji określonych w odpowiednich przepisach.
Artykuł 2
Strony będą wymieniać materiały o charakterze analitycznym i informacyjnym, dokumentację prawną oraz inne informacje dotyczące organizacji, form i metod pracy obu Stron.
Artykuł 3
Dążąc do podwyższenia poziomu wiedzy zawodowej i profesjonalnych umiejętności praktycznych oraz doskonalenia mechanizmów działalności w dziedzinie ochrony praw człowieka i podstawowych wolności, Strony będą organizować seminaria, konferencje, szkolenia i praktyki studenckie.
Artykuł 4
Realizację postanowień Porozumienia Strony powierzają Biuru Rzecznika Praw Obywatelskich i Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej – Kołu Naukowemu na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Artykuł 5
Porozumienie wejdzie w życie w dniu podpisania. Porozumienie zawarte jest na okres pięciu lat i ulega automatycznemu przedłużeniu na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli żadna z umawiających się Stron nie wypowie go na trzy miesiące przed upływem aktualnego okresu. W razie wypowiedzenia Porozumienia podjęte działania będą kontynuowane aż do ich zakończenia, zgodnie z warunkami uzgodnionymi uprzednio przez umawiające się Strony.
Prof. dr hab. Andrzej Zoll Prof. dr hab. Andrzej Ceynowa
Rzecznik Praw Obywatelskich Rektor Uniwersytetu Gdańskiego
Porozumienie podpisano w Gdańsku, dnia 15 lutego 2005 roku.
INFORMACJE O STUDENCKIEJ UNIWERSYTECKIEJ PORADNI PRAWNEJ Studencka Uniwersytecka Poradnia Prawna powstała w marcu 2003 r. na Wydziale Prawa i Administracji UG jako studenckie koło naukowe. Celem poradni jest przede wszystkim pomoc ludziom ubogim, którzy nie mogą sobie poradzić z problemem prawnym i których nie stać na usługi Kancelarii Prawniczej. Pomoc udzielana jest bezpłatnie, jednak osoby, które przychodzą do SUPP muszą zgłosić się osobiście i muszą wykazać, że nie stać ich na fachową opinię prawną w Kancelarii Prawniczej
Problem, z którym zgłaszają się do SUPP musi być związany z prawem cywilnym, administracyjnym (na przykład: zameldowanie, wymeldowanie, zmiana imion i nazwisk, pomoc społeczna, podstawy prawa budowlanego, cudzoziemcy, dane osobowe, informacje publiczne, zakładanie stowarzyszeń, fundacji) lub prawa pracy. Od października 2004 roku w poradni działa również sekcja prawa karnego, której zadaniem jest rozwiązywane problemów z zakresu prawa karnego materialnego i procesowego. Aby uzyskać pomoc, trzeba przynieść ze sobą wszystkie kserokopie dokumentów (oryginały nie są przyjmowane), które mogą się przydać osobom pracującym w SUPP w rozwiązywaniu problemu.
Prezesem Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej jest Leszek Pawłowski
Adres Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej: Studencka Uniwersytecka Poradnia Prawna,
ul. Bażyńskiego 6 pok. 4043,80-952 Gdańsk, tel. (0-58) 552-99-75,
email:
suppug@wp.pl Dyżury Poradni odbywają się w
poniedziałki, wtorki, środy i czwartki w godzinach 16.00 - 19.00
w sali 4043 na Wydziale Prawa i Administracji (ul. Bażyńskiego 6)
Nie ma potrzeby wcześniejszego uzgadniania terminu spotkania.
Regulamin udzielania wstępnych informacji prawnych. 1.Wstępna informacja prawna udzielana jest przez studenta pod kierunkiem pracownika naukowego Uniwersytetu Gdańskiego.
Ma ona charakter konsultacyjny, a jej celem jest wyjaśnienie wszystkich istotnych okoliczności oraz wskazanie możliwych dróg postępowania w sprawie. Osoba korzystająca z wyżej wymienionych konsultacji sama podejmuje decyzję o nadaniu biegu swojej sprawie. Skorzystanie z pomocy Studenckiej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej nie przerywa biegu żadnych terminów. 2.Uniwersytet oraz jego pracownicy i studenci nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualną szkodę wynikłą ze wstępnej opinii.
3.W przypadku powołania studentów lub pracowników Uniwersytetu Gdańskiego przez sąd w charakterze świadka nie obowiązuje ich tajemnica analogiczna do tajemnicy adwokackiej, czyli będą oni zobowiązani ujawnić przed sądem wszystkie dostępne im informacje.
4.Poradnia nie prowadzi spraw, w których działa adwokat lub radca prawny reprezentujący klienta.
5.Poradnia prowadzi sprawy wyłącznie osób, których sytuacja finansowa nie pozwala na pokrycie kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
6.Wstępne informacje prawne udzielane są wyłącznie na piśmie.
7.Sprawa, w której została udzielona wstępna opinia prawna może być wykorzystana do celów szkoleniowych, bez ujawniania danych osobowych.
8.Klient może poinformować co do sposobu udzielonej mu pomocy prawnej Zarząd Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych
Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych
Adres: ul. Szpitalna 5 lok. 5; 00-031 Warszawa, tel: (022) 828 91 28 wew. 143; Fax: (022) 828 91 29; E-mail: zarzad@fupp.org.pl ; Internet: www.fupp.org.pl Więcej informacji na temat SUPP na stronie internetowej:
http://prawo.ug.gda.pl/index.php?id=1&p=438 Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl