Gdańsk, 10.01.2005 r.
INFORMACJA PRASOWA
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzej Ceynowa, marszałek województwa pomorskiego
Jan Kozłowski, starosta pucki Artur Jabłoński i burmistrz miasta Helu Mirosław Wądołowski podpisali list intencyjny dotyczący realizacji koncepcji Uniwersytetu Gdańskiego pod nazwą Błękitna wioska na terenie Helu. Projekt jest częścią Programu Wieloletniego Budowy Bałtyckiego Kampusu UG. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzej Ceynowa, marszałek województwa pomorskiego
Jan Kozłowski, starosta pucki Artur Jabłoński i burmistrz miasta Helu Mirosław Wądołowski podpisali list intencyjny dotyczący realizacji koncepcji Uniwersytetu Gdańskiego pod nazwą Błękitna wioska na terenie Helu. Projekt jest częścią Programu Wieloletniego Budowy Bałtyckiego Kampusu UG. LIST INTENCYJNY
Dotyczący możliwości realizacji koncepcji Uniwersytetu Gdańskiego
pn. "Błękitna Wioska" na terenie miasta Helu
przy podpisaniu, którego w dniu 10.01.2005r. uczestniczą Panowie:
Jan Kozłowski - Marszałek Województwa Pomorskiego,
Artur Jabloński - Starosta Pucki,
Mirosław Wądołowski - Burmistrz Miasta Helu,
Andrzej Ceynowa - Rektor Uniwersytetu Gdańskiego,
uznają za celowe współdziałanie w zakresie rozwiązania problemu warunków przestrzennych dla realizacji projektu pn. "Błękitna Wioska" w Helu.
Opierając się na propozycji stron wyrażonej na spotkaniu, które odbyło się w dniu 24 września 2004 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku:
- Burmistrz Miasta Helu oferuje przekazanie bezprzetargowo - po preferencyjnej cenie zawierającej upust - działki stanowiącej własność gminy, dla Uniwersytetu Gdańskiego.
- Marszałek Województwa Pomorskiego podejmie działania w celu zapewnienia partycypacji w tych kosztach ze strony samorządu województwa pomorskiego, w wysokości 1/3 kosztów wykupu działki.
- Starosta Pucki podejmie działania w celu zapewnienia partycypacji w tych kosztach ze strony samorządu powiatu puckiego, w wysokości 1/3 kosztów wykupu działki.
- Rektor Uniwersytetu Gdańskiego podejmie działania w celu zapewnienia partycypacji w tych kosztach ze strony Uniwersytetu Gdańskiego, w wysokości 1/3 kosztów wykupu działki. Działania określone w punktach 2/-4/ dotyczą rozłożenia płatności, w równych wysokościach, na lata 2005-2006, od każdej strony.
- Burmistrz Miasta Helu w trybie procedury sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego teren proponowanej lokalizacji "Błękitnej Wioski" wprowadzi do projektu planu propozycję Uniwersytetu Gdańskiego w zakresie funkcji i sposobu użytkowania terenu.
Szczegółowe warunki realizacji intencji zostaną zawarte w porozumieniu pomiędzy zainteresowanymi. Partnerzy wyrażają wolę szybkiej realizacji zamierzenia.
Marszałek Województwa Jan Kozłowski
Rektor Uniwersytetu Gdańskiego Andrzej Ceynowa
Starosta Pucki Artur Jabłoński
Burmistrz Miasta Helu Mirosław Wądołowski Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu słynie z działalności naukowo-badawczej oraz dydaktycznej związanej z odtworzeniem populacji foki szarej. Budowa "Błękitnej wioski" (gdzie ma powstać m.in. morświnarium) jest ogromną szansą rozwoju nie tylko Stacji Morskiej w Helu, ale przede wszystkim samego Helu. Koncepcja budowy "Błękitnej wioski" przewiduje zagospodarowanie i rewitalizację obszaru położonego nad brzegiem Zatoki Puckiej i obejmuje teren w obrębie miasta Helu ograniczony od strony zachodniej falochronem Poru Wojennego, a od strony wschodniej dochodzi do betonowego placu przed kompleksem basenów hodowlanych Stacji Morskiej (fokarium). Obecnie teren ten jest bardzo mocno zdegradowany. Uniwersytet Gdański proponuje zrealizowanie na tym terenie przedsięwzięcia publicznego o funkcjach edukacyjno-szkoleniowych pod nazwą "Błękitna wioska". Ma ono na celu szerzenie morskiej wiedzy przyrodniczej i etnograficznej, wspieranie rozwoju turystycznego miasta, ale ukierunkowane na poznawanie bioróżnorodności strefy przybrzeżnej morza, poszanowanie zasad zrównoważonego rozwoju, poszanowanie historycznego dziedzictwa oraz regionalnych tradycji rybackich i kaszubskich.
Służyć temu mają następujące działania inwestycyjne:
1.Rewitalizacja naturalnego środowiska zaplecza wydmowego plaży na obszarze zniszczonym i budowa infrastruktury "wydmowego parku"
2.Zabudowa najbardziej zurbanizowanej i zniszczonej części tego terenu zespołem budynków, które swoją architekturą i układem będą odtworzeniem nadbrzeżnej wioski rybackiej.
Projekt "Błękitnej wioski" przewiduje zbudowanie kompleksu, w skład którego wejdą: budynki "rybacka wioska" (checze, ogrody itp.), przystań plażowa, zaplecze nurkowe, park wydmowy o charakterze edukacyjnym i rekreacyjnym. Istotnym "poza lądowym" elementem "Błękitnej wioski" jest budowa ośrodka badań i hodowli morświnów. Przy czym ma to być ośrodek o charakterze badawczo-edukacyjnym. Projekt zakłada wybudowanie w pewnej odległości od brzegu sztucznego "atolu", w którym będzie można te zwierzęta przetrzymywać i badać. Woda będzie swobodnie, bez udziału pomp, przepływać przez ich baseny. Podwodne okna pozwolą na oglądanie nie tylko tych zwierząt, ale także innych organizmów zamieszkujących dno zatoki i jej toń.
Podpisanie listu intencyjnego w sprawie realizacji koncepcji "Błękitnej wioski" jest kolejnym (po ogłoszeniu dwóch międzynarodowych konkursów na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Sportowo-Rekreacyjnego UG oraz budynków Wydziału Nauk Społecznych) krokiem w realizacji Programu Wieloletniego Bałtyckiego Kampusu Uniwersytetu Gdańskiego.
Spotkanie odbyło się
10 stycznia 2005 o godz. 11.00 w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.Więcej informacji na temat "Błękitnej wioski" na stronie
www.hel.univ.gda.plBliższe informacje: dr Krzysztof Skóra, kierownik Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG w Helu - tel. 6750-836Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Informacji i Promocji
prasa@univ.gda.pl
***
Informacje o Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii UG w Helu Stacja Morska w Helu powołana została w 1992 roku i jest stacją terenową, w strukturze organizacyjnej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii. Jako jedyna tego typu placówka w Polsce jest otwarta na potrzeby badawcze całego środowiska naukowego kraju i stanowi oparcie terenowe dla wszystkich grup badawczych, pracujących w tym rejonie (zespołów akademickich różnych uczelni, instytutów branżowych oraz Polskiej Akademii Nauk). Zgodnie z naturą badań przyrodniczych stacja jest dostępna 24 godziny na dobę każdego dnia roku.
Położenie placówki w centralnym punkcie Zatoki Gdańskiej stwarza możliwości wykonywania badań w obrębie morza otwartego oraz jego strefy przybrzeżnej. Pozwala na śledzenie regionalnych procesów fizyko-chemicznych, biologicznych i geologicznych w strefie kontaktu wody z dnem, lądem i atmosferą oraz zjawisk zachodzących w toni morskiej.
Tworząc Stację Morską kierowano się głównie potrzebami badawczymi, jakie powstały w wyniku antropogenicznego procesu degradacji naturalnego środowiska rejonu zatok Gdańskiej i Puckiej oraz przybrzeżnej strefy morza. Wiele koncepcji naukowych, dotyczących podstaw funkcjonowania i ochrony środowiska biologicznego morza, do tej pory nie mogło być zrealizowanych z uwagi na brak tego typu warsztatu badawczego i jego specjalistycznych narzędzi.
Stacja Morska w Helu szczególnie predestynowana jest do podejmowania badań dotyczących funkcjonowania i ochrony życia Bałtyku w ramach wielostronnych zobowiązań badawczych, także międzynarodowych. Uzupełnia możliwości badawcze instytutów, tradycyjnie ulokowanych w dużych aglomeracjach i pozbawionych przez to możliwości prowadzenia ciągłych obserwacji terenowych, np. specjalistycznego monitoringu.
Lokalizacja stacji oraz warunki ekologiczne południowego Bałtyku wzbudzają zainteresowanie wielu zagranicznych eksperymentatorów. Mogą tu wykonywać porównawcze doświadczenia na organizmach, dla których ten rejon stanowi granicę ich zoogeograficznego zasięgu. Dotyczy to szczególnie form reliktowych-arktycznych i borealnych-ciepłowodnych. Prowadzone długoterminowo serie obserwacji biologicznych w rejonach zatoki Puckiej i Gdańskiej pozwalają na śledzenie zmian w bioróżnorodności tych akwenów, dlatego też Stacja Morska w Helu w marcu 1994 roku została włączona do Europejskiej Sieci Morskich-Biologicznych Stacji Badawczych (MARS - Network) i uczestniczy w projektach badawczych tej struktury.
Aktualnie problematyka badawcza zespołu Stacji Morskiej koncentruje się na: biologii i ekologii ryb strefy przybrzeżnej Bałtyku, biologii i ekologii bałtyckich ssaków morskich, ochronie rzadkich gatunków i biotopów Bałtyku. Stacja stanowi krajowe centrum badań ssaków morskich, występujących w polskiej części Bałtyku. Wyposażona jest w nowoczesną aparaturę do hydroakustycznego nasłuchu i rejestracji odgłosów waleni, a do badań wędrówek fok posługuje się technikami telemetrii satelitarnej. Specjalizuje się w badaniach wpływu rybołówstwa na stan zasobów tych zwierząt, a kontrolując stan populacji oraz badając biologię i ekologię bałtyckich ssaków wypełnia polskie zobowiązania wobec postanowień konwencji helsińskiej oraz konwencji bońskiej w ramach Porozumienia o Ochronie Małych Waleni Bałtyku i Morza Północnego (ASCOBANS). Stacja jako jednostka Europejskiego Centrum Doskonałości Badań Edukacji i Rozwoju - BALTDER - jest realizatorem pakietu "Ginące gatunki bałtyckich ssaków morskich - zagrożenia, badania i działania ochronne".
Stacja jest wyposażona w system akwaryjny i baseny hodowlane z obiegiem wody morskiej, niezbędne do podjęcia długich serii doświadczeń w warunkach możliwie blisko odpowiadających naturalnym. Stwarza to możliwości badania reakcji fauny i flory na zmienne warunki hydrologiczne, wpływu zanieczyszczeń na jej kondycję zdrowotną, wzrost i zdolności reprodukcyjne. Istnienie takiego systemu pozwala na długookresowe przetrzymywanie żywego materiału badawczego dla różnych celów badawczych. Pozwoliło to m.in. na rozpoczęcie długookresowego projektu na rzecz restytucji fok szarych u polskich wybrzeży Bałtyku oraz na badania nad gatunkami ryb jesiotrowatych. Stacja posiada taksonomiczną kolekcję bałtyckiej i antarktycznej ichtiofauny, zawierającą rzadkie gatunki tej grupy zwierząt.
Stacja Morska w Helu jest jedyną tego typu placówką na południowym i wschodnim wybrzeżu Bałtyku. Jest wyposażana w sprzęt eksploracyjny, służący potrzebom badawczym w strefie przybrzeżnej Bałtyku. Posiada mobilne urządzenia badawcze, samochód terenowy, łodzie, specjalistyczny sprzęt połowowy i nurkowy.
W części socjalnej stacja ma pokoje noclegowe, sale seminaryjne oraz mesę i jest cenionym miejscem roboczych spotkań europejskich specjalistów z zakresu ekologicznych badań morza rejonów Bałtyku, Arktyki i Antarktyki.
Stacja Morska UG jest również placówką dydaktyczną. Odbywają się tu ćwiczenia terenowe, praktyki wakacyjne i dyplomowe, kursy specjalistyczne, wykłady i seminaria. Prowadzone są także zajęcia dydaktyczne dla uczelni zagranicznych. Zajęcia z zakresu biologii i ekologii morza odbywają tu studenci z różnych krajów Europy i USA. Popularnością cieszy się "Błękitna Szkoła", która oferuje szkołom wszystkich szczebli lekcje z zakresu ekologii morza i biologii organizmów morskich. Podobny rodzaj proekologicznej działalności edukacyjnej pt. "Sojusz z naturą" jest prowadzony dla żołnierzy i oficerów jednostek wojskowych, głównie Marynarki Wojennej. Za taką właśnie informacyjną działalność Stacja Morska w 2003 roku otrzymała tytuł Promotora Ekologii. Istniejący w Stacji Morskiej ośrodek badań, hodowli i rehabilitacji fok szarych odwiedza rocznie ponad 400 tys. gości.
ul. Morska 2, 84-150 Hel
tel.: +48 58 6750-836, fax: +48 58 6750-420
e-mail:
hel@univ.gda.plwww.hel.univ.gda.pl