Gdańsk, 27.05.2004 r.
INFORMACJA PRASOWA
W roku akademickim 2004/2005 Uniwersytet Gdański na pierwszy rok studiów dziennych, zaocznych, wieczorowych i eksternistycznych przyjmie ponad 8 tysięcy studentów. Trwa rekrutacja, a w drugiej połowie czerwca rozpoczynają się egzaminy wstępne. UG oferuje możliwość kształcenia na prawie 26 kierunkach studiów w zakresie 106 specjalności i tworzone są wciąż nowe - m.in. archeologia, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, kulturoznawstwo. Na studentów czeka prawie 3 tysiące miejsc w domach studenckich, 3 stołówki studenckie, stypendia naukowe i socjalne, możliwości działania w 70 studenckich kołach naukowych, Akademickim Centrum Kultury i kilkunastu sekcjach sportowych.
Do pobrania zasady rekrutacji na rok akademicki 2004/2005 (plik zip, ok. 6 MB)
Na posiedzeniu Senatu UG (27 maja 2004 r.) Senat UG zatwierdził zasady rekrutacji na nowe kierunki studiów, których uruchomienie zaplanowano w UG na rok akademicki 2005/2006. Trwa jednocześnie rekrutacja na rok akademicki 2004/2005. Szczegółowe zasady rekrutacji (zarówno na rok akademicki 2004/2005, jak i na 2005/2006) a także terminy składania dokumentów oraz egzaminów wstępnych znajdują się na stronie internetowej UG - http://www.univ.gda.pl/pl/info_dla_kand. Uwaga: Na UG trwa już przyjmowanie dokumentów na poszczególne kierunki studiów (w tym roku można je składać na wybrane kierunki studiów także drogą elektroniczną). Na poszczególne kierunki studiów obowiązują inne terminy składnia dokumentów oraz egzaminów wstępnych, ale generalnie egzaminy będą się odbywać na przełomie czerwca i lipca i do połowy lipca 2004. Na Uniwersytet Gdański zostanie w tym roku przyjętych około ośmiu tysięcy nowych studentów.
27 maja 2004 roku Senat UG zatwierdził zasady rekrutacji na nowe kierunki studiów, których uruchomienie zaplanowano w UG
w roku akademickim 2005/2006: Studia dzienne
- dziennikarstwo i komunikacja społeczna
- kulturoznawstwo
- europeistyka
- stosunki międzynarodowe
- bibliotekoznawstwo i informacja naukowo-techniczna
Planowanie uruchomienia tych kierunków studiów jest odpowiedzią Uniwersytetu Gdańskiego na zainteresowanie potencjalnych kandydatów takimi właśnie obszarami nauki a także stanowi uzupełnienie bogatej oferty edukacyjnej Uniwersytetu Gdańskiego.
Dzienne dwuletnie studia magisterskie:
- biologia
- geografia
- oceanografia
- chemia
- ekonomia
Z kolei w bieżącym roku akademickim 2004/2005 uruchomiono następujące nowe kierunki studiów
(zajęcia rozpoczynają się od 1 października 2004):
- ochrona środowiska dzienne magisterskie uzupełniające
- ekonomia zaoczne trzyletni licencjat
- archeologia dzienne pięcioletnie magisterskie
- filologia rosyjska trzyletni licencjat zaoczne (translatoryka i rosyjski język biznesowy)
- slawistyka trzyletni licencjat zaoczne
- informatyka zaoczne trzyletni licencjat
- socjologia trzyletni licencjat dzienne
Zasady rekrutacji na studia w Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2004/2005 określa Uchwała nr 65 Senatu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 27 listopada 2003 roku. Przyjęcie kandydatów na I rok studiów następuje na podstawie wyników postępowania rekrutacyjnego, którego zasadniczym elementem jest egzamin wstępny, rozmowa kwalifikacyjna lub konkurs świadectw, bądź też kilka lub wszystkie z wymienionych form jednocześnie. Kandydaci na I rok studiów przyjmowani są na poszczególne rodzaje i kierunki studiów w ramach limitów przyjęć ustalonych przez Senat UG na wniosek rad wydziałów.
Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy. Wyniki egzaminów wstępnych są liczone w skali punktowej. O przyjęciu na studia, w ramach limitu miejsc, decyduje liczba uzyskanych punktów.
Zasady rekrutacji na studia w Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2005/2006 określa Uchwała nr 6/04 z dnia 26 lutego 2004 roku. Przyjęcie kandydatów na I rok studiów w roku akademickim 2005/2006 następuje na podstawie wyników postępowania rekrutacyjnego, którego zasadniczym elementem jest konkurs świadectw maturalnych lub ukończenia szkoły średniej, egzamin wstępny, rozmowa kwalifikacyjna, bądź też kilka z wymienionych form jednocześnie. Kandydaci na I rok studiów przyjmowani są na poszczególne rodzaje i kierunki studiów w ramach limitów przyjęć ustalonych przez Senat UG na wniosek rad wydziałów. Zasady rekrutacji na rok akademicki 2005/2006 zostały przygotowane zgodnie z założeniami nowej matury 2002, nowej matury 2005 a także starej matury.
Szczegółowe zasady postępowania rekrutacyjnego na poszczególne kierunki studiów znajdują się na stronie: http://www.univ.gda.pl/pl/info_dla_kand. Tam też znajduje się szczegółowy wykaz kierunków studiów i specjalności na Uniwersytecie Gdańskim
Informacji na temat rekrutacji udziela także
Biuro Rekrutacji UG
Gdańsk
ul. Bażyńskiego 1a (Rektorat UG, pok. 42 na parterze).
Tel.: (058) 552 93 12, 552 93 32, 552 93 28 552 93 26
Możliwości studiowania na Uniwersytecie Gdańskim
- prawie 30 kierunków studiów w ponad 100 specjalnościach
- ponad 60 kierunków studiów podyplomowych
- 70 Studenckich Kół Naukowych
- Program Sokrates/Erasmus (wyjazdy na studia za granicę do 31 krajów) oraz program MOST (możliwość studiowania przez jeden semestr na jednym z 18 polskich uniwersytetów)
- 12 domów studenckich i prawie 3 tysiące miejsc w akademikach
- 3 stołówki studenckie
- stypendia naukowe i socjalne
- możliwości działania w Akademickim Centrum Kultury oraz kilkunastu sekcjach sportowych
- Uniwersytet Gdański oferuje możliwość kształcenia na dwudziestu sześciu kierunkach studiów w zakresie stu sześciu specjalności. Studia są prowadzone w systemie stacjonarnym (studia dzienne), zaocznym, wieczorowym i eksternistycznym . Na dziewięciu wydziałach oraz w Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych studiuje prawie trzydzieści trzy tysiące studentów, którymi opiekuje się tysiąc sześciuset pracowników naukowych. Ważną informacją dla kandydatów jest to, że w styczniu 2004 roku Senat UG przyjął uchwałę o wprowadzeniu w roku akademickim 2005/2006 systemu bolońskiego (to trzystopniowe studia wyższe) jako podstawowego systemu kształcenia na naszej uczelni, ale już obecnie obok studiów magisterskich na Uniwersytecie Gdańskim funkcjonują trzyletnie studia zawodowe - dające dyplom licencjata - oraz studia doktoranckie.
- W zakresie europejskich programów takich jak Erasmus/Sokrates studenci mają szanse poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe doświadczenia za granicą. Biuro Karier UG, które jest liderem wśród zawodowych doradców, pomaga zdobywać pracę i podejmować decyzje dotyczące zawodowego rozwoju. Liczne zagraniczne staże kadry naukowej pomagają zaś w coraz nowocześniejszym i otwartym kształceniu młodzieży.
- Poza zdobywaniem wiedzy studenci mogą realizować swoje pasje i poszerzać zainteresowania w kilkudziesięciu działających na Uniwersytecie Gdańskim kołach naukowych; w zdobywajacym znaczące na międzynarodowych festiwalach nagrody Akademickim Chórze Uniwersytetu Gdańskiego, Zespole Pieśni i Tańca "Jantar" oraz Akademickim Centrum Kultury, które organizuje ważne dla całego region przedsięwzięcia kulturalne i imprezy. Istotną częścią życia akademickiego jest sport, a sekcje Akademickiego Związku Sportowego UG oraz Studium Wychowania Fizycznego i Sportu sięgają po medale i laury w najważniejszych imprezach sportowych w Polsce i świecie.
Najbardziej oblegane kierunki w roku akademickim 2003/2004
- psychologia - 25 osób na jedno miejsce
- informatyka - 13 osób na jedno miejsce
- język angielski w Kolegium Kształcenia Nauczycieli Języków Obcych - 10 osób na jedno miejsce
- politologia - 10 osób na jedno miejsce
- pedagogika - 9 osób na jedno miejsce
- slawistyka - 8 osób na jedno miejsce
- skandynawistyka - 8 osób na jedno miejsce
- filologia germańska - 7 osób na jedno miejsce
- filologia angielska - 7 osób na jedno miejsce
- filologia rosyjska - 6 osób na jedno miejsce
- zarządzanie i marketing oraz finanse i bankowość - 7 kandydatów na jedno miejsce
- filozofia - 6 kandydatów na jedno miejsce
- prawo - 5 osób na jedno miejsce
- ekonomia - 5 osób na jedno miejsce
W roku akademickim 2003/2004 na Uniwersytecie Gdańskim przypadało średnio 6 kandydatów na jedno miejsce.
--------------------------------------
Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG