Rada Rektorów Województwa Pomorskiego, Centrum Informatyczne Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej, Hotel Rezydent w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki, zapraszają do Kawiarni Naukowej na cykl popularnonaukowych spotkań z wybitnymi postaciami polskiej nauki.
29 stycznia 2015 roku (czwartek), godz. 18:00 gościem Kawiarni będzie prof. dr hab. Alicja Kosakowska (Instytut Oceanologii PAN w Sopocie). Temat spotkania: Anemia oceanów - rola żelaza w ekosystemie morskim
Żelazo jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich organizmów: zarówno mikroorganizmów (bakterii, cyjanobakterii, glonów) jak i organizmów wyższych. Mimo, że pierwiastek ten zajmuje czwarte miejsce pod względem zawartości w skorupie ziemskiej (po tlenie, krzemie i glinie), to na naszej planecie są takie rejony, w których żelaza jest tak mało, że wpływa to na rozwoju szeregu organizmów. Zjawisko to obserwowane jest na olbrzymich powierzchniach oceanów, gdzie rozwój fitoplanktonu, pierwszego ogniwa łańcucha troficznego, jest w znacznym stopniu ograniczony.
Rola żelaza oraz jego biodostępność w środowisku morskim będzie przedmiotem niniejszego tematu.
Prof. Alicja Kosakowska jest zatrudniona w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie. Kolejne stopnie kariery zawodowej realizowała w Uniwersytecie Gdańskim: studia magisterskie na kierunku biologia (Wydział Biologii i Nauk o Ziemi), doktorat i habilitację w dziedzinie nauk o Ziemi na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanologii. W 2010 r, uzyskała tytuł profesora nauk o Ziemi.
Przedmiotem Jej zainteresowań naukowych są substancje biologicznie czynne m.in. siderofory, naturalne chelaty żelaza, barwniki fitoplanktonu jako wskaźniki ekofizjologiczne i chemotaksonomiczne, badania nad biodostępnością żelaza dla mikroorganizmów wodach Południowego Bałtyku, allelopatia w środowisku wodnym. Kolejny obszar działań naukowych to określenie wybranych czynników abiotycznych (np. metale ciężkie, polimery biodegradowalne) na procesy fizjologiczne sinic i glonów bałtyckich.
Wypromowała trzech doktorów, kierowała lub była głównym wykonawcą 17 projektów badawczych krajowych i międzynarodowych. Badania prowadzi we współpracy z ośrodkami naukowymi w kraju i zagranicą. Autorka lub współautorka ponad 50 publikacji, kilku rozdziałów w książkach, ponad 100 wystąpień na konferencyjnych oraz autorka monografii „Wpływ żelaza i wybranych związków organicznych na fitoplankton bałtycki”.
Jest członkiem komitetów naukowych Komitetu Badań Morza PAN oraz Komitetu Narodowego ds. Współpracy z Komitetem Naukowym Badań Oceanicznych (SCOR, Scientific Committee on Oceanic Research) oraz członkiem kilku towarzystw naukowych. Obecnie pełni funkcję sekretarza naukowego KBM PAN.
Za zasługi w działalności na rzecz rozwoju nauki w 2013 r. otrzymała od Prezydenta RP Srebrny Krzyż Zasługi. W 2013 roku została laureatką Sopockiej Muzy - nagrody Prezydenta Miasta Sopotu w dziedzinie nauki. Aktywnie uczestniczy w popularyzacji wiedzy o morzu w ramach kolejnych edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki.