Badania Instytutu Archeologii i Etnologii UG na Twierdzy Wisłoujście
W czerwcu rozpocznie się kolejny sezon badań archeologiczno-architektonicznych na Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku. Badania prowadzi Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska i Politechniką Gdańską.
Badania rozpoczęto w sezonie 2013 i już pierwsze prace przyniosły obiecujące efekty. Głównym celem projektu jest zarejestrowanie zagospodarowania przestrzeni Twierdzy od czasów jej powstania po współczesność oraz poznanie materialnych świadectw żyjących w niej ludzi.
Pomimo tego, że Twierdza Wisłoujście udostępniona jest od paru lat do zwiedzania, obiekt wciąż kryje wiele nowych tajemnic. W sezonie 2013 po raz pierwszy badając kamienice, w których zamieszkiwali dawniej oficerowi załogi wojskowej, odsłonięto dawny piec, który ogrzewał pomieszczenia mieszkalne. W części przyziemia jednej z kamienic znaleziono także tajemniczą piwniczkę.
Przebywając na Twierdzy wieczorami nie trudno spostrzec, że jest to obiekt bardzo zimny, nawet latem. Dlatego bardzo istotnym z perspektywy ustalenia jak dawniej radzono sobie z ogrzewaniem czy dostarczaniem pitnej wody, szczególnie w okresie konfliktów zbrojnych są znaleziska ekipy badawczej z IAiE UG. W roku 2013 odsłonięto jedno z trzech ujęć wody w Forcie Carrè. Odsłonięta studnia kryła wewnątrz wiele ważnych skarbów. Wydobyto z niej elementy uzbrojenia, hełmów pruskich, naczyń ceramicznych i szklanych i części garderoby co umożliwiło poznanie elementów życia codziennego załogi. Znalezione elementy broni myśliwskiej mogą wskazywać, że suplementem diety dawnych oficerów była także zwierzyna łowna. W trakcie prowadzonych prac odkryto również zabudowę dziedzińca nieistniejącą już od ponad wieku.
Kierownikiem badań jest dr Joanna Dąbal z Zakładu Średniowiecza i Nowożytności IAiE UG. W badaniach uczestniczą wyłącznie studenci i doktoranci kierunku archeologia Uniwersytetu Gdańskiego. Poszerzając wiedzę o przeszłości młodzi adepci zawodu wdrażani są także w nowe technologie stosowane do badań archeologicznych. Możliwość poznawania nowoczesnych metod zapewniają firmy współpracujące z IAiE UG - OPEGIEKA Elbląg i AES Pracownia Badań Archeologicznych. Projekt ma na celu nie tylko poznanie przeszłości twierdzy ale także zainicjować szersze wykorzystanie wyników badań na gruncie gospodarczym.
Tekst: dr Joanna Dąbal