Badania naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentowano w promocyjno-informacyjnym filmie Narodowego Centrum Nauki z cyklu „Gramy dla polskiej nauki”. Na filmie pokazano badania naukowców z Zakładu Biologii Molekularnej Wirusów oraz Laboratorium Obrazowania i Analizy Danych Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed (przy mikroskopie dr Michał Rychłowski).
Projekt prowadzony przez naukowców pod kierownictwem prof. dr hab. Krystyny Bieńkowskiej-Szewczyk został wybrany do zaprezentowania osiągnięć z dziedziny nauk o życiu (przyrodniczych). Badania były finansowane przez Narodowe Centrum Nauki w ramach prestiżowego projektu „Maestro”.
- Prowadzimy badania nad nietypowymi drogami rozprzestrzeniania się infekcji wirusowej w organizmie. W ciągu ostatnich pięciu lat wykryliśmy, ze herpeswirus, którym się zajmujemy (bardzo podobny do ludzkiego wirusa opryszczki), może szybko przenosić się z zakażonej komórki nie tylko do pobliskich komórek sąsiadujących, lecz także do komórek odległych od siebie, poprzez długie , bardzo cienkie „mostki”. Dotychczas takie zjawisko było opisane głównie dla wirusa HIV . W badaniach wykorzystujemy obserwacje z użyciem laserowego mikroskopu konfokalnego (zdjęcia pokazane na filmie), a dzięki zmodyfikowaniu cząstek wirusowych poprzez dołączenie do nich fluorescencyjnych białek , możemy bezpośrednio obserwować „świecące” wirusy w żywych komórkach. Pierwsze wyniki zostały opublikowane w Journal of Virology w 2018 r. Obecnie kontynuujemy te prace , starając się lepiej poznać wpływ herpeswirusa na komórki nowotworowe – wyjaśnia prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.
Więcej informacji na: https://www.ncn.gov.pl/o-ncn/zadania-ncn