fbpx Rozpoczęła się realizacja projektu na rzecz rozwoju archeoturystyki w rejonie południowego Bałtyku i szlaków archeoturystycznych w regionie | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Uprzejmie informujemy, że od dnia 25 lipca 2018 roku Uniwersytet Gdański rozpoczął realizację projektu “ArchaeoBalt - Laying fixed foundations for innovative archaeotourism – a new “green” Archaeoroute in the Southern Baltic Sea Region”. Planowany termin zakończenia to 24 lipca 2021 roku.

Uniwersytet Gdański pełni rolę partnera wiodącego. Pozostali partnerzy reprezentują uniwersytety oraz muzea z Dani, Polski i Szwecji, tj. Uniwersytety w Aarhus i Lund, Muzea Gdańska i Bornholmu. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.

Głównymi celami projektu są stworzenie strategii i narzędzi służących rozwojowi archeoturystyki w rejonie południowego Bałtyku oraz opracowanie trwałych zielonych i niebieskich szlaków archeoturystycznych w regionie.

Projekt skierowany jest do szerokiego grona odbiorców m.in. turystów indywidualnych i zorganizowanych, mieszkańców regionów, rodzin z dziećmi, seniorów, studentów, grup szkolnych itp., a także organizacji społecznych i turystycznych, organizacji pozarządowych, instytucji kulturalno-oświatowych oraz innych podmiotów zainteresowanych rozwojem archeoturystyki  w obszarze Południowego Bałtyku.

W trakcie realizacji projektu ArchaeoBalt będą prowadzone prace nad wdrożeniem następujących elementów:

• Wykorzystania transgarnicznych zasobów historycznych, kulturowych i przyrodniczych dziedzictwa regionu Południowego Bałtyki dla rozwoju zrównoważonej archeoturystyki.
  • Rozwój zielonej i niebieskiej archeoturystyki jako alternatywy dla turystyki tradycyjnej
  • Inwestycja pilotażowa - innowacyjna prezentacja dziedzictwa region Południowego Bałtyku
  • Rozwój  idei sieci centrów archeoturystycznych

Ponadto celami projektu są stworzenie zielonego i niebieskiego szlaku archeoturystycznego dla obszaru Południowego Bałtyku oraz marki archeoturystycznej.

Rolą Uniwersytetu Gdańskiego, jako lidera będzie zarządzanie projektem, komunikacją wewnętrzną i zewnętrzną projektu, a przede wszystkim upowszechnienie idei projektu.

Projekt ArchaeoBalt zakłada również współpracę z organizacjami samorządowymi  oraz społecznymi na rożnym szczeblu w zakresie rozwoju i popularyzacji idei projektu, a także tworzenia i realizacji archeotrasy, jako elementu zachowania wiedzy o dziedzictwie regionu, jego pamięci i tożsamości. Ponadto przyczynienia się do wzrostu zainteresowania turystycznego regionem oraz zwiększeniem liczby odwiedzających, którzy wybrali archeoturystykę.

Budżet  projektu: 2 009 568 €

(dofinansowanie z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego wynosi 1 587 442,40 € )

Okres realizacji: 25.07.2018-24.07.2021

Oś priorytetowa: 2. Wykorzystanie potencjału środowiskowego i kulturowego obszaru Południowego Bałtyku na rzecz niebieskiego i zielonego wzrostu.

Cel szczegółowy: 2.1 Intensywniejszy rozwój obiektów dziedzictwa naturalnego i kulturowego obszaru południowego Bałtyku dla tworzenia zrównoważonych obszarów turystycznych.

Partnerzy: Muzeum Gdańska, Muzeum Bornholmu, Uniwersytet w Aarhus, Uniwersytet w Lund.

Partnerzy stowarzyszeni: „Zew Północy” Magazyn Skandynawski, Bałtycki Klaster Turystyki Zdrowotnej, Statybųarcheologija, UAB, B-Nord Barbara Kuczmarska-Urbaniak, Iwona Bober Interguides, STENA LINE POLSKA SP. Z.O.O

Waldemar Ossowski, profesor UG

Kierownik projektu