Kilka tysięcy osób uczestniczyło w pierwszej edycji Festiwalu Kultury Polskiej w Muzeum Oceanu w Kaliningradzie. Na największym stoisku ofertę w języku rosyjskim prezentował Uniwersytet Gdański. Nasi wykładowcy prezentowali, również w języku rosyjskim, wydziały i uczelnię podczas spotkania z młodzieżą szkół średnich w Kaliningradzie.
Wkopaniem symbolicznego drzewka przyjaźni przed budynkiem muzeum i przemarszem uczestników festiwalu rozpoczęła się, trwająca jeden dzień, ale składająca się z kilku równolegle przebiegających bloków programowych impreza.
Przez cały dzień trwania wydarzenia na scenie głównej występowały zespoły artystyczne z Kaszub, Warmii i Mazur. Uczestniczące w festiwalu uczelnie (poza nami: Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Uniwersytet Warmińsko - Mazurski, Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa oraz Politechnika Gdańska) prezentowały ofertę na stoiskach. Na największym stoisku – Uniwersytetu Gdańskiego – goście mogli porozmawiać o ofercie dla kandydatów, zapoznać się z działaniem i badaniami Stacji Morskiej w Helu oraz odpocząć w strefie relaksu na leżakach z logo naszej uczelni.
Młodzież i studenci pytali o konkretne kierunki, opłaty za studiowanie, ceny w akademikach i koszt życia w Gdańsku oraz o to jakie dokumenty muszą złożyć i w jakim stopniu znać język polski.
Równolegle w budynku głównym Muzeum Oceanu odbywał się konkurs wiedzy o Polsce dla młodzieży szkól średnich z Kaliningradu, po którym uczestnicy wysłuchali prezentacji o poszczególnych uczelniach. Oferta Uniwersytetu Gdańskiego, jako jedynej uczelni, oprócz głównej prezentacji o UG (film oraz informacja w języku rosyjskim przedstawiona m.in. przez doktorantkę Darię Gorszkową z Wydziału Biologii) przedstawiona została w języku rosyjskim przez naszych wykładowców: prof. Magdalenę Jerzemowską, dr Iwonę Janicką, dra Sławomira Antkiewicza. Po południu nasi wykładowcy spotkali się z przedstawicielami uczelni wyższych w Kaliningradzie.
W drugiej części dnia uczestnicy konkursu wiedzy o Polsce odebrali na scenie głównej nagrody, w tym gadżety Uniwersytetu Gdańskiego. Na zakończenie festiwalu, wręczono certyfikaty instytucjom biorącym w nim udział. Przy tej okazji Rafał Kosiba, Wicekonsul ds. dyplomacji publicznej i kulturalnej z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie, podziękował Uniwersytetowi Gdańskiemu za ufundowanie nagród dla młodzieży uczestniczącej w konkursie.
30 października 2018 roku, w wyniku nawiązanej przez Sekcję Promocji UG, współpracy w Kaliningradzie – przyjedzie do nas zwiedzać Kampus Oliwski pierwsza, około 30 osobowa grupa młodzieży ze szkół średnich w Kaliningradzie. Chęć zwiedzenia UG wyraziły też przedstawicielki szkoły policealnej w Kaliningradzie, której to uczniowie w przeszłości dwukrotnie odwiedzali naszą uczelnię.
Magdalena Nieczuja – Goniszewska