„Hymn do Bałtyku”, „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Już nie zapomnisz mnie”, „Baby, ach te Baby” – to utwory w wykonaniu Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Zespołu Pieśni i Tańca UG Jantar oraz Zagan Acoustic, których słuchano 10 czerwca 2018 r. w Operze Leśnej w Sopocie podczas koncertu pt. „Z miłości do Niepodległej”. Było to wyjątkowe widowisko, łączące muzykę, taniec, wizualizacje i aranżacje świetlne, utrzymane w klimacie lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Koncert, dedykowany mieszkańcom regionu pomorskiego, wpisuje się w obchody 100-lecia Niepodległości Polski i było wspólną inicjatywą Rady Rektorów Województwa Pomorskiego.
Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytet Gdański, ACK UG „Alternator”, Bałtycka Agencja Artystyczna BART i Opera Leśna
Wystąpili: Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego, Zagan Acoustic, Zespół Pieśni i Tańca UG „Jantar”, dyrygent Marcin Tomczak.
Na koncert „Z miłości do Niepodległej” składały się utwory z lat 20. i 30. minionego stulecia. Można było posłuchać przebojów, które w tamtym czasie wykonywali niezapomniani artyści, tacy, jak Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna czy Mieczysław Fogg. Były to między innymi „Baby, ach te Baby” z filmu „Zabawka” (1933), „Już taki jestem zimny drań” z „Pieśniarza Warszawskiego” (1934), „Miłość Ci wszystko wybaczy” z filmu „Szpieg w masce” (1933), czy „Już nie zapomnisz mnie” z komedii „Zapomniana melodia” (1938). Nie zabrakło w czasie koncertu morskich akcentów. Dwudziestolecie międzywojenne na Pomorzu to przede wszystkim zaślubiny Polski z Morzem, upamiętniające odzyskanie przez Polskę dostępu do Morza. Nawiązując do tych wydarzeń artyści przypomnieli m.in. pieśń „Morze nasze morze” (1925).
Utwory zostały wykonane w nowych aranżacjach Artura Jurka przez Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego z towarzyszeniem zespołu Zagan Acoustic, prof. Bogdanem Kułakowskim przy fortepianie oraz udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego „Jantar”, pod dyrekcją prof. Marcina Tomczaka. Było to wyjątkowe widowisko muzyczne, łączące muzykę, taniec, wizualizacje i aranżacje świetlne, a regionalnym akcentem były wyświetlane zdjęcia Trójmiasta z lat 20. i 30. Autorką choreografii z elementami gry aktorskiej była Beata Oryl, zaś wizualizacje przygotował Ariel Sielaff.
Koncert „Z miłości do Niepodległej” był dedykowany mieszkańcom regionu pomorskiego i wpisał się w obchody 100-lecia Niepodległości Polski. Charakter widowiska i repertuar połączyły różne pokolenia i przypomniały proces odradzania się polskiej kultury w niepodległym państwie. Rozrywkowe i kabaretowe utwory dwudziestolecia międzywojennego powstawały w momencie urzeczywistnienia marzeń wielu pokoleń o wolnej Polsce, z wielkiej radości po odzyskaniu niepodległości. Z czasem stały się jednym z elementów tożsamości narodowej, a dziś stanowią spuściznę kulturalną tego okresu.
Na miejsce koncertu wybrano także szczególny obiekt – Operę Leśną w Sopocie, amfiteatr wybudowany w 1909 roku, znajdujący się na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który swoją działalność wznowił po wojnie, w 1919 roku.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Rektorów Województwa Pomorskiego.
Projekt zrealizowany został w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
Recenzja „Udany powrót do przeszłości z Akademickim Chórem UG w Operze Leśnej” na trójmiasto.pl .
Fot. Krzysztof Mystkowski / KFP