fbpx Prof. Tomasz Twardowski o GMO A.D. 2018 | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Prof. Tomasz Twardowski o GMO A.D. 2018

27 kwietnia 2018 r. otwarty wykład „Inne oblicze GMO, A.D. 2018” o wykorzystaniu i rozpowszechnianiu innowacji w sektorach biogospodarki, potrzebnych regulacjach prawnych, promowaniu technologii, które służą inteligentnemu i zrównoważonemu rozwojowi wygłosił na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed prof. dr hab. Tomasz Twardowski z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Gościa przedstawiła prof. dr hab. Ewa Łojkowska, kierownik Katedry Biotechnologii. Mimo wielu treści merytorycznych i faktów, wykład był również świetną prelekcją popularnonaukową, którą licznie zgromadzeni słuchacze nagrodzili gromkimi brawami. Prelegent okazał się nie tylko wybornym wykładowcą, ale równie dobrym gawędziarzem, który potrafił wielokrotnie rozbawić audytorium. Po wykładzie odbyła się ożywiona dyskusja.

Wykład odbył się w ramach realizowanego na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed projektu STARBIOS2 podejmującego działania z obszaru „Odpowiedzialnych Badań i Innowacji”.

Tuż przed wykładem profesor udzielił krótkiej wypowiedzi:

- Panie Profesorze, dlaczego tak wiele osób obawia się organizmów genetycznie modyfikowanych? Przecież natura tworzy takie organizmy od zarania świata. Człowiek – posługując się metodami naturalnej selekcji – też czyni to od tysięcy lat.

- Odpowiedź jest bardzo prosta, a w swej prostocie – skomplikowana. To niewiedza. Jeżeli będziemy wiedzieć, będziemy rozumieć, to wówczas nie będziemy się bać. A zatem – wyprzedzając Pana potencjalne następne pytanie – popularyzacja.

- Jak walczyć z lękiem przed GMO?

- Właśnie przez transfer – mówiąc nowoczesnym językiem – transfer slangu „scienceficznego” od pana profesora, pani profesor do przeciętnego klienta Lidla czy Biedronki. Wytłumaczyć jak to się robi, na czym to polega, co to jest. Ale jest to zadanie trudne, niewdzięczne, wymagające bardzo wysokich kwalifikacji i umiejętności - pewnego talentu...

- A czy to nie jest przypadkiem ten sam mechanizm, jak z dowodzeniem, że masło jest zdrowsze od margaryny lub odwrotnie?

- Na pewno Pan również lubi świeżą, ciepłą bułeczkę z lekko solonym masełkiem, grubo posmarowaną pasztetem czy inną tłustą wędliną. To jest niezdrowe, ale jest smaczne – lubimy to. Na pewno zdrowsza jest niskokaloryczna margarynka. Natomiast – znowu – jest to kwestia zrozumienia, wyważenia, znalezienia złotego środka.

- Pięknie dziękuję za rozmowę.

Prof. dr hab. Tomasz Twardowski od 1974 r. jest zatrudniony w poznańskim Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN; w latach 1995-2010 pracował również na Politechnice Łódzkiej, w Instytucie Biochemii Technicznej, Wydział Chemii Spożywczej i Biotechnologii.

Zainteresowania naukowe i prace badawcze dotyczą mechanizmów regulatorowych ekspresji genomu w układach eukariotycznych, szczególnie w roślinach. Stosowana strategia badawcza to antysensowne oligomery oraz rola regulatorowa niekodujących RNA i struktura genomu kukurydzy; inne obiekty badawcze dotyczą czynników elongacyjnych, niskocząsteczkowych produktów naturalnych, jak np. łubinowe alkaloidy i białka uczestniczące w ich biosyntezie (LDC) oraz białka stresu biotycznego i abiotycznego (np. ferrytyna i wspomniana dekarboksylaza lizynowa), metabolizm homocysteiny. Niezależnym nurtem prac są zagadnienia prawne i społeczne dotyczące biotechnologii: legislacja, zagadnienia własności intelektualnej, biobezpieczeństwa, odbioru społecznego.

Jest autorem około 80 oryginalnych prac eksperymentalnych, ponad 100 komunikatów, ponad 200 prac przeglądowych, około 70 artykułów popularnych oraz autorem, współautorem lub redaktorem naukowym 25 książek. Jest promotorem dziesięciu prac doktorskich.

dr Tadeusz Zaleski
tekst, rozmowa, foto

prof. Twardowski 1prof. Twardowski 2prof. Twardowski 3prof. Twardowski 4prof. Twardowski 5prof. Twardowski 6prof. Twardowski 7prof. Twardowski 8prof. Twardowski 9prof. Twardowski 10prof. Twardowski 11prof. Twardowski 12prof. Twardowski 13prof. Twardowski 14
piątek, 27 kwietnia 2018 roku, 12:29