fbpx Trzy medale dla AZS Uniwersytet Gdański | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Trzy medale dla AZS Uniwersytet Gdański

Od 16 do 18 lutego 2018 r. w Warszawie odbył się finał Akademickich Mistrzostw Polski w Futsalu Kobiet i Mężczyzn. Bardzo dobrze w tych zawodach spisały się nasze zespoły, które w stolicy zdobyły aż 3 medale. Drużyna kobiet zdobyła brązowe medale w klasyfikacji generalnej i srebrne medale w klasyfikacji uniwersytetów. Drużyna męska zdobyła srebrne medale w klasyfikacji uniwersytetów, w klasyfikacji generalnej uplasowała się na piątym miejscu.

Turniej finałowy poprzedziły eliminacje. W turnieju męskim były to dwa etapy (wojewódzki, strefowy). W przypadku rywalizacji kobiet był to jeden etap eliminacji.  Do Warszawy nasza męska drużyna pojechała jako jedyny reprezentant województwa. W turnieju damskim obok zespołu UG Pomorze reprezentowała drużyna AWFiS Gdańsk.

Rozgrywki grupowe zespół Mariusza Kindy przeszedł bez porażki (2 zwycięstwa , jeden remis). Mężczyźni w stolicy przegrali tylko jeden mecz ćwierćfinałowy w dramatycznych okolicznościach. W regulaminowym czasie gry z WSG Bydgoszcz  na tablicy widniał remis. Nasi zawodnicy przegrali mecz po bardzo długiej serii rzutów karnych. Mimo porażki zawodnicy UG grali do końca na turnieju wygrywając jeszcze dwa spotkania z AWF Poznań i Uniwersytetem Zielonogórskim co dało im ostatecznie 5. miejsce w warszawskim turnieju i srebrne medale w klasyfikacji uniwersytetów.

Drużyna kobiet AZS UG to absolutnie "czarny koń" turnieju. W fazie grupowej podopieczne Tomasza Aftańskiego wygrały dwa pierwsze mecze. W trzecim doznały minimalnej porażki z AJD Częstochowa, jednak wcześniejsze rezultaty dały naszemu zespołowi awans do ćwierćfinału z pierwszego miejsca. Po zwycięstwie 2-0 AZS UG Futsal Ladies awansowały do najlepszej czwórki w Polsce. Tam niestety doznały minimalnej porażki 0-1 z bardzo silnym zespołem PWSZ Wałbrzych. W meczu o trzecie miejsce nasze dziewczyny pokonały Uniwersytet Szczeciński po rzutach karnych. Ostatecznie zespół AZS Uniwersytet Gdański w rywalizacji kobiet zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i drugie w klasyfikacji uniwersytetów. Jest to najlepszy wynik w historii działalności tej sekcji sportowej na UG.

Na gorąco turniej zrelacjonował nam trener zespołu kobiet...

Tomasza Aftański (trener zespołu kobiet AZS UG):

Jestem dumny z postawy dziewczyn w całym turnieju. Nasza droga po medale nie była usłana różami. Bardzo silna i wyrównana grupa, w której trzy zespoły miały po dwa zwycięstwa. Następnie świetny występ w ćwierćfinale i awans do czołowej czwórki. Jednak zespół był wciąż głodny sukcesu. W półfinale przegraliśmy 0-1 co pokazało nam, że nieprzypadkowo tam jesteśmy. W ostatnim meczu moje zawodniczki zagrały kapitalnie w pierwszej połowie. Zadaliśmy dwa ciosy i skutecznie się broniliśmy.

Druga połowa to spora dawka nerwów bo szybko złapaliśmy trzy faule i rywalki aż trzykrotnie próbowały nas pokonać z przedłużonego rzutu karnego. udało im się to raz. Dotrwaliśmy do konkursu rzutów karnych i zachowaliśmy w nim więcej zimnej krwi.

To ogromny sukces dziewczyn. Piękna historia która jest nagrodą za ciężką pracę treningową.

Wychodzi doświadczenie zebrane w rozgrywkach Ekstraligi futsalu kobiet oraz wcześniejsze starty w AMP-ach.

Nawet nie marzyłem o takim wyniku. Czujemy się cudownie i pokazujemy że warto nam kibicować, nam pomagać, nas wspierać.

Tekst: Piotr Walczak, Zdjęcia: Archiwum AZS UG, Piotr Walczak

Z medalamiZ pucharamiRadośćPawlicki