Minęło już 45 lat od momentu, w którym garstka zapaleńców pod przewodnictwem Lecha Mokrzeckiego i Henryka Czyżewskiego stworzyła Chór Uniwersytetu Gdańskiego. W ciągu tych lat, w pracy zespołu brało udział kilkaset osób. Dla części z nich był to tylko epizod, dla innych jeden z istotniejszych etapów w życiu. Tu zawierali długoletnie przyjaźnie i rozwijali swoje pasje. To dzięki uczestnictwu w zespole, wielu młodych ludzi mogło poznać świat, co szczególnie w latach ‘70 i ‘80 było niebagatelna sprawą. W tym roku Akademicki Chór obchodził swój jubileusz połączony z obchodami Święta Uniwersytetu Gdańskiego. W pięknej Sali Teatralnej odbył się koncert pt. Chórrra!!! podczas którego chór zaprezentował utwory a capella, dzięki którym w ciągu minionej dekady zdobywał nagrody, odznaczenia i medale podczas polskich i międzynarodowych konkursów i festiwali.
Z okazji jubileuszu Akademicki Chór UG otrzymał wyjątkowe wyróżnienie od Rektora Uniwersytetu Gdańskiego dr. hab. Jerzego Piotra Gwizdały, prof. nadzw. - Złoty Medal Uniwersytetu Gdańskiego. Dr. hab. Kazimierz Jędrzejak - chórzysta z 42-letnim stażem (!), otrzymał z kolei nagrodę naukową II stopnia.
Nie zabrakło też wyróżnień od Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, który przyznał zespołowi nagrodę rzeczową Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Dyrygent Marcin Tomczak, otrzymał nagrodę jednostkową za 25 lat pracy artystycznej w Akademickim Chórze UG.
W związku z Jubileuszem 45-lecia Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego, Zarząd Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr uchwałą z 22 marca 2017 r. uhonorował 35. członków chóru Odznakami Honorowymi I, II i III stopnia, a Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Warszawie przyznał Odznakę Honorową „Złotą z Wieńcem Laurowym” prof. Marcinowi Tomczakowi oraz Tomaszowi Stępniowi - wieloletniemu chórzyście.
W trakcie wyjątkowego koncertu na scenie wystąpiło łącznie 100 śpiewaków - nie tylko aktualni członkowie zespołu - ale również chórzyści, którzy byli związani z chórem między 1990 a 2010 r. Po niespełna dwugodzinnym występie zakończonym owacjami na stojąco, przybyli na uroczystość goście mogli osobiście złożyć życzenia dyrygentowi, wznieść toast oraz skosztować jubileuszowego tortu w towarzystwie chóralnych przyjaciół.
Jubileuszowym obchodom towarzyszyła wystawa autorstwa Macieja Jarczyńskiego, którą do końca miesiąca można oglądać w głównym holu budynku Neofilologii UG.