Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyróżnia się nie tylko tym, że jego założycielami są dwie uczelnie. Posiada on także jeden z najnowocześniejszych budynków laboratoryjnych wśród polskich uczelni, zdobywa bardzo dużo grantów na prowadzone badania, praktycznie każdy student uczestniczy w badaniach realizowanych w ramach grantów, a na każdego pracownika naukowego przypada jedna z najmniejszych w Polsce liczba studentów, dzięki czemu każdy z nich może zdobywać wiedzę na najwyższym poziomie. O tym wszystkim rozmawiamy w Radiu MORS w kolejnej Godzinie Dziekańskiej z prof. dr. hab. Igorem Koniecznym, dziekanem MWB.
- Praktycznie każdy pracownik MWB zaangażowany jest w pracę przy przynajmniej jednym projekcie grantowym – mówi prof. Igor Konieczny. – Już na samym początku, kiedy powstawał wydział, założono, że studenci będą jak najszybciej angażowani w prace naukowe. Staramy się ich zachęcać, żeby realizowali prace naukowe u nas i angażować ich w realne projekty. Nie są to prace dla prac magisterskich czy licencjackich, ale za każdym razem jest powiązanie z projektem naukowym.
Dumą wydziału jest budynek, który powstał w ramach kampusu w Oliwie i został oddany do użytku wiosną tego roku.
- Nasz nowy budynek został w ten sposób skonstruowany, aby w jasny sposób wydzielić specyficzne strefy pracy, dydaktyki, aby zapewnić kontrolę dostępu do tych stref, oraz żebyśmy mieli możliwość zmiany aranżacji przestrzeni laboratoryjnej w zależności od potrzeb – mówi dziekan MWB. – Inwestycja na budynek w całości wynosiła 60 mln zł. Z tego 5 mln zł przeznaczone było na aparaturę naukowo-badawczą, ale oprócz tego wartość przeniesionego sprzętu to trzykrotność tej kwoty – są wśród nich m.in. mikroskopy konfokalne służące do obrazowania komórek i aparatura spektometrii mas, która służy do analizy białek i kawasów nukleinowych. Dużą część inwestycji pochłonęła także budowa laboratoriów o podwyższonej klasie bezpieczeństwa – BSL3.
O tym jaka wiedza sprzyja skutecznemu podjęciu studiów na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii, jakie firmy współpracują z wydziałem i gdzie absolwenci mogą znaleźć pracę, jakie badania są obecnie prowadzone oraz czy naukowcy przegrywają wojnę z bakteriami będzie można usłyszeć w audycji Radia MORS „Godzina Dziekańska” w środę, 7 i 14 grudnia 2016 r. o godzinie 12.00 i we wtorek 13 i 20 grudnia 2016 r. o godzinie 11.00.
Maciej Goniszewski
Źródło: Radio MORS