W 2016 r. przypada 25. rocznica podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy oraz 40. rocznica zawarcia przez Gdańsk i Bremę partnerstwa miast, które przeszło do historii, jako pierwsze, najstarsze, a zatem także najdłużej istniejące partnerstwo pomiędzy miastem polskim a miastem z ówczesnych Niemiec Zachodnich. Z tej podwójnej okazji Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku organizuje, we współpracy z Teatrem Szekspirowskim, Tydzień Niemiecki.
W programie imprezy znalazły się występy teatralne, koncerty, wystawy, projekcje filmów, odczyty i konferencje. Bardzo ważnym punktem Tygodnia Niemieckiego będą występy trzech niemieckich teatrów w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Zobaczymy „Podopiecznych” w reżyserii Mirko Borschta i wykonaniu Teatru Bremy, „Doktora Faustusa” w reżyserii Johanny Schall i wykonaniu Bremer Shakespeare Company (ten teatr przeprowadzi także warsztaty teatralne) oraz „Stolpersteine” w reżyserii Hansa-Wernera Kroesingera i wykonaniu Badisches Staatstheater Karlsruhe. W Teatrze w Oknie zespół „Theater am Faden” zaprezentuje baśń braci Grimm dla dzieci „Jorinde und Joringel”, zaś w Czarnej Sali Teatru „Wybrzeże” zobaczymy „Śmierć myśliwego”, czyli opowieść o Hemingwayu Rolfa Hochhutha w reżyserii Petera Thiersa.
Zróżnicowany będzie także program Tygodnia Niemieckiego od strony muzycznej. Obok klasycznej muzyki w wykonaniu Filharmoników Bremeńskich na oficjalnej gali otwarcia oraz występu Orkiestry Kameralnej Uniwersytetu w Greifswaldzie, zobaczymy także koncert złożonej z instrumentów dętych Orkiestry Policji Meklemburgii – Pomorza Przedniego, która już po raz trzeci odwiedzi Trójmiasto, a także koncert muzyki eksperymentalnej w wykonaniu Svena Helbiga i Chóru Kameralnego 441 Hz pod tytułem „I Eat the Sun and Drink the Rain”.
Imprezom towarzyszyć będzie 5 wystaw. Gdański Teatr Szekspirowski pokaże „Transformacje” Olafa Schlote. W Galerii Güntera Grassa odbędzie się wystawa fotografii „Nie-miejsca”, a w Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 „Powrót wielkoludów” Wojciecha Hoefta. W Dworze Artusa zobaczymy wystawę historyczną „Krzyżacy i Gdańsk w 550. rocznicę zawarcia II. pokoju toruńskiego”, natomiast widzowie Teatru Muzycznego w Gdyni zobaczą we foyer wystawę „Meklemburgia – Pomorze Przednie: cud natury i kultury o światowej renomie”.
Ważnym wydarzeniem filmowym będzie retrospektywa społecznie zaangażowanych i kontrowersyjnych filmów Christopha Schlingensiefa w CSW Łaźnia. W programie przeglądu znajdą się: „U3000”, „Animatograph” i „Cudzoziemcy wynocha!”. Ponadto w Teatrze Szekspirowskim i Instytucie Kultury Miejskiej odbędą się projekcje takich filmów jak „Ci, którzy żyją i umierają” w reżyserii Barbary Albert, „Hanna Arendt” w reżyserii Margarethe von Trotta, „Feniks” Christiana Petzolda, „Pina” Wima Wendersa oraz „Good Bye, Lenin!” Wolfganga Beckera.
Dużym zainteresowaniem powinien cieszyć się występ kabarecisty, aktora i autora książek Steffena Möllera na deskach Teatru Szekspirowskiego. Dwie konferencje zostaną poświęcone niemieckiej recepcji fenomenu „Solidarności”: w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się dyskusja pod tytułem „Solidarność i ruch wolnościowy w Polsce”, zaś na Uniwersytecie Gdańskim promocja antologii tekstów niemieckich pisarzy o przemianach zapoczątkowanych przez „Solidarność” w Polsce, o tytule „Fortschritt, unverhofft”. Niemcy jako cel turystyczny zostaną zaprezentowane przez Centralę Turystyki. Aktorzy Torsten Münchow i Magdalena Boć wystąpią z literacko-muzykalnym odczytem z dzieł Güntera Grassa w Galerii jego imienia. Natomiast do Basenu im. Władysława IV w gdańskim porcie zawinie fregata „Karlsruhe”, które otworzy swoje pokłady zarówno dla zwiedzających, jak i dla uczestników konferencji dla przedsiębiorców „Brema/Gdańsk Business Networking”. Przewidziana jest nawet degustacja kulinarnych specjałów niemieckich.
Wraz z Przewodniczącym Senatu Bremy i jej burmistrzem, Carstenem Sielingem, Konsul Generalna Niemiec w Gdańsku, pani Cornelia Pieper otworzy Tydzień Niemiecki już 19 października 2016 r. na uroczystej gali w Teatrze Szekspirowskim.
Szczegółowe informacje o terminach i miejscach poszczególnych wydarzeń oraz o sposobach nabycia biletów znajdą się na stronach internetowych Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego: teatrszekspirowski.pl.