W maju na Uniwersytecie Gdańskim odbywają się wykłady i warsztaty dotyczące wielokulturowości oraz budowania wrażliwości międzykulturowej. Prowadzi je profesor Kenneth Cushner. Zaproszony przez Instytut Psychologii UG gość jest wybitnym ekspertem w zakresie psychologii relacji międzygrupowych i budowania środowiska wielokulturowego, a także naukowcem i praktykiem z wieloletnim doświadczeniem w budowaniu strategii wspierających edukację międzykulturową̨ w wielu krajach (m.in. w USA, Szwecji, Iraku, Syrii, Turcji czy Kenii).
W ramach projektu 9 maja 2016 r. na Wydziale Nauk Społecznych UG odbędzie się otwarty wykład prof. Kennetha Cushnera pt. Developing and assessing intercultural competence - challenges for researchers and educators.
Zapraszamy!
Zajęcia są realizowane w ramach programu Fulbright Specialist i przeznaczone między innymi dla osób pracujących w obszarze edukacji, szkolnictwa wyższego, administracji publicznej i organizacji pozarządowych.
Jak podkreślają organizatorzy – tematyka spotkań koncentrować się będzie wokół technik pracy z zespołem zróżnicowanym kulturowo i narodowo. Poruszony zostanie również problem diagnozy poziomu wrażliwości międzykulturowej oraz to, w jaki sposób analizować przygotowanie pracowników do współpracy z osobami z różnych kultur i grup społecznych. Uczestnicy i uczestniczki nabywać będą kompetencje związane z budowaniem zespołu, konstruktywnym rozwiązywaniem konfliktów, rozwijaniem współpracy i umiejętności przyjmowania perspektywy innych osób. Docelowo osoby zaangażowane we współpracę z profesorem Cushnerem i jego zespołem ekspertów i ekspertek, będą angażować się w edukację i prowadzenie szkoleń zarówno dla szkół, jak i dla firm i organizacji chcących podnieść kompetencje swoich pracowników i pracownic. Zajęcia zakończą się przyznaniem certyfikatów trenerskich absolwentkom i absolwentom warsztatów.
Profesor Cushner przybędzie do Polski na zaproszenie dr Nataszy Kosakowskiej-Berezeckiej z Instytutu Psychologii UG w ramach uzyskanego grantu z programu Fulbright Specialist, kierowanego do specjalistów prowadzących działalność dydaktyczną, naukową i/lub badawczą w polskich jednostkach naukowych, instytucjach kulturalnych lub oświatowych, z dziedzin takich jak m.in.: Antropologia, Rozwiązywanie Konfliktów, Socjologia, Dziennikarstwo, Urbanistyka, Edukacja.
Program spotkań:
Kontakt do organizatorów:
dr Natasza Kosakowska-Berezecka, Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego,
e-mail: natasza.kosakowska@ug.edu.pl