Dr Iwona Pawliczka vel Pawlik z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego jako jedyna Polka przedstawiła na forum ONZ doświadczenia z projektu restytucji foki szarej na południowym Bałtyku, prowadzonego przez Stację Morską UG w Helu. Doświadczenia te zostały zaprezentowane w czasie sympozjum na temat zrównoważonego zużycia zasobów mórz i oceanów.
Jak informuje MSZ, Polska, wraz z Bahamami, Palau, stowarzyszeniem Ocean Sanctuary Alliance oraz Global Partnerships Forum zorganizowała 1 lipca br. na forum ONZ w Nowym Jorku sympozjum wysokiego szczebla na temat zrównoważonego zużycia zasobów mórz i oceanów.
Obok pracowników Sekretariatu Narodów Zjednoczonych i stałych przedstawicielstw dyplomatycznych wśród zaproszonych mówców znaleźli się m.in. przedstawiciele wielu agend i programów NZ w tym, Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Banku Światowego, Unii Europejskiej czy niezależnych instytucji naukowych.
Do grona prelegentów dołączyła Polka, dr Iwona Pawliczka vel Pawlik z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, która podzieliła się doświadczeniami zebranymi w trakcie prowadzonego z powodzeniem na południowym Bałtyku projektu restytucji foki szarej:
– Program ochrony fok pozwolił zwiększyć ich populację. Potwierdza to potrzebę i skuteczność tworzenia morskich rezerwatów – powiedziała w swoim wystąpieniu dr Pawliczka.
Problematyka sympozjum została ujęta w projekcie agendy rozwojowej po 2015 roku, która zostanie przyjęta podczas szczytu ONZ w Nowym Jorku we wrześniu br.
W sympozjum, zatytułowanym One Ocean- Regenerating Fish Stocks-Achieving Sustainable Development Goal 14, udział wzięli przedstawiciele wielu krajów NZ, organizacji pozarządowych i środowisk akademickich.
dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego