Z okazji 80-lecia urodzin Profesora Lecha Mokrzeckiego, jednego z najwybitniejszych historyków oświaty w Polsce, od początku swojej kariery naukowej związanego z Uniwersytetem Gdańskim, w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się Sympozjum Naukowe pt. Polskie dziedzictwo edukacyjne od XVI do XX wieku – ciągłość i zmiana.
Czas – 20 czerwca 2015 roku, początek o godzinie 11.00
Miejsce – Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Bażyńskiego 4 (Bałtycki Kampus UG w Gdańsku Oliwie)
Organizator – Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego
Sympozjum Naukowe pt. Polskie dziedzictwo edukacyjne od XVI do XX wieku – ciągłość i zmiana odbędzie się 20 czerwca 2015 roku (początek o godzinie 11.00), a otworzy je J.M. Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Bernard Lammek. W części naukowej głos zabiorą mi.in. prof. dr hab. Janusz Rulka z Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy oraz prof. dr hab. Kazimierz Maliszewski z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Udział w obradach zapowiedziało wielu znakomitych przedstawicieli polskiej nauki. Wydarzenie to zostanie upamiętnione wydaniem Księgi Jubileuszowej pt. Polskie dziedzictwo edukacyjne od XVI do XX wieku – ciągłość i zmiana zawierającej zbiór rozpraw i studiów autorstwa polskich pedagogów, historyków oświaty – przyjaciół i uczniów Pana Profesora.
BIOGRAM
Prof. zw. dr hab. Lech Mokrzecki
Prof. zw. dr hab. Lech Mokrzecki, dr honoris causa Uniwersytetu w Linköping, jeden z najwybitniejszych historyków oświaty w Polsce, urodził się 5 kwietnia 1935 roku w Warszawie. Naukę na poziomie szkoły podstawowej rozpoczął w Wilnie, a następnie uczęszczał do I Gimnazjum i Liceum im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1951 roku uzyskał maturę. W roku 1954 obronił magisterium z historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, a w 1964 roku po ukończeniu Wyższej Szkoły Muzycznej w Sopocie uzyskał tytuł magistra sztuki w klasie wiolonczeli. W latach 1959-1967 był wiolonczelistą w Państwowej Operze i Filharmonii Bałtyckiej oraz jej konsultantem do spraw naukowych i literackich (1967-1970). W 1966 roku podjął pracę na stanowisku asystenta w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku w Katedrze Historii Oświaty i Wychowania zdobywając kolejne stopnie awansu zawodowego. Pracując nieprzerwanie w Uniwersytecie Gdańskim stopień doktora uzyskał w 1967 roku, doktora habilitowanego w 1975 roku, profesora nadzwyczajnego w 1986 roku, a w 1993 roku profesora zwyczajnego. Uhonorowaniem pracy naukowej Jubilata było uzyskanie tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu w Linköpingu za niezwykle bogaty dorobek naukowy oraz za szczególne zasługi w dziedzinie współpracy organizacyjnej i naukowej z tamtejszym Instytutem Pedagogiki i Psychologii. Profesor Lech Mokrzecki w gdańskiej uczelni pełnił także funkcje administracyjne. W latach 1978-1981 był wicedyrektorem a w latach 1981-1991 przez trzy kadencje dyrektorem Instytutu Pedagogiki. W latach 1985-1987 sprawował też funkcję prorektora do spraw studenckich UG. Od 1972 roku utrzymywał ścisłą współpracę z Akademią Muzyczną w Gdańsku. Współpracował również z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Słupsku, Gdańską Wyższą Szkołą Humanistyczną oraz Ateneum Szkołą Wyższą w Gdańsku. Profesor Lech Mokrzecki był członkiem Senatu UG i komisji senackich, Rady Naukowej Instytutu Historii, Nauki, Oświaty i Techniki PAN i Rady Naukowej PAN. Przewodniczył Radzie Naukowej Instytutu Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku, a także był członkiem wielu międzynarodowych organizacji naukowych. Do dziś zasiada w radach redakcyjnych lub redakcjach takich periodyków naukowych jak: „Przegląd Historyczno-Oświatowy”, „Rozprawy z Dziejów Oświaty”, „Lubelski Rocznik Pedagogiczny”, „Biuletyn Historii Wychowania” czy „Rocznik Gdański”.
W roku 1995 Profesor był promotorem doktoratu honorowego (honoris causa) profesora Svena Erlandera z Uniwersytetu w Linköping.
Efektem pracy naukowo – dydaktycznej Profesora Lecha Mokrzeckiego jest wypromowanie 12 doktorów i ponad 300 magistrów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Łączny dorobek naukowy Profesora to 500 publikacji, w tym 13 książek autorstwa i współautorstwa Jubilata oraz 3 pod jego redakcją naukową. Prace Profesora ogniskują się w kilku nurtach badawczych i związane są przede wszystkim z dziejami staropolskiej nauki, oświaty i wychowania, a zwłaszcza świadomości historycznej społeczeństwa dawnej Rzeczypospolitej, przy czym szczególne miejsce zajmuje w nim dorobek poświęcony Gdańskowi i dawnym Prusom Królewskim.
oprac. dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego