fbpx Film o formacji artystycznej TOTART, którą tworzyli studenci UG | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Film o formacji artystycznej TOTART, którą tworzyli studenci UG

Pełnometrażowy film dokumentalny o formacji artystycznej TOTART, którą na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku tworzyli ówcześni studenci Uniwersytetu Gdańskiego już 21 listopada pojawi się pojawi się w kinach studyjnych w Trójmieście. 18 grudnia 2014 o 18.30 odbędzie się uniwersytecka premiera filmu „TOTART czyli odzyskiwanie rozumu” (to pełny tytuł filmu) w Dyskusyjnym Klubie Filmowych Miłość Blondynki UG. Będą na niej obecni bohaterowie i twórcy obrazu. Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55, aula 1.43. Dokument jest, bogatą w archiwalne materiały fotograficzne i wideo, opowieścią o legendarnej, gdańskiej grupie artystycznej. Z TOTARTu wywodzą się takie tuzy naszej kontr- i pop-kultury jak Tymon Tymański, Paweł Konjo Konnak, Dariusz Brzóska Brzóskiewicz czy Paweł Paulus Mazur. Koproducentem filmu jest Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Kilka scen zrealizowano na terenie uczelni.

Zapraszamy!

Informacja twórców filmu

Film o formacji artystycznej TOTART w kinach studyjnych już od 21 listopada

Pełnometrażowy film dokumentalny o formacji artystycznej TOTART, którą na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku tworzyli ówcześni studenci Uniwersytetu Gdańskiego, pojawi się w kinach studyjnych w Trójmieście 21 listopada br. Z TOTARTu wywodzą się takie tuzy naszej kontr- i pop-kultury jak Tymon Tymański, Paweł Konjo Konnak, Dariusz Brzóska Brzóskiewicz czy Paweł Paulus Mazur. Wcześniej „TOTART czyli odzyskiwanie rozumu”, bo taki jest pełny tytuł filmu, został prapremierowo zaprezentowany na Warszawskim Festiwalu Filmowym (10-19.10.2014) w międzynarodowym konkursie dokumentalnym.

Już dziś dostępny jest teaser filmu: https://www.youtube.com/watch?v=etZy5fP1niU

Dokument jest, bogatą w archiwalne materiały fotograficzne i wideo, opowieścią o legendarnej, gdańskiej grupie artystycznej, która swoimi obrazoburczo–prześmiewczymi wystąpieniami rozsadzała ponurą, PRL-owską rzeczywistość lat 80. Co z totartowych ideałów udało się uratować w skomercjalizowanej rzeczywistości po roku 1989? I co się właściwie stało z duchowym przywódcą i ideologiem TOTARTu – Zbigniewem Sajnógiem, który na początku lat 90. niespodziewanie odciął się od swojego dawnego środowiska i zniknął? Film jest śledztwem w poszukiwaniu tego wielkiego nieobecnego, zaginionego lidera TOTARTu.

W szerszym ujęciu „TOTART czyli odzyskiwanie rozumu” to historia pewnej generacji, której młodość przypadła na schyłek PRL-u, a czas wchodzenia w dorosłość naznaczony został przez burzliwy okres transformacji ustrojowych i mentalnych wczesnych lat 90.

W ścieżce dźwiękowej filmu znalazły się archiwalne i współczesne nagrania przedstawicieli trójmiejskiej awangardy, m.in. Szelestu Spadających Papierków i Pancernych Rowerów – jednego z najbardziej niedocenionych zespołów sceny alternatywnej lat 80.

Film wyreżyserował Bartosz Paduch. Producentem i dystrybutorem kinowym filmu jest firma DAREK DIKTI Biuro pomysłów z Gdyni.

oprac. dr Beata Czechowska-Derkacz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

Image icon totart_plakat.jpg294.17 KB