Od wtorku do piątku trwać będą na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed międzynarodowe warsztaty pt.: "Zastosowanie spektrometrii mas w proteomice i genomice".
Przeprowadzenie warsztatów jest możliwe dzięki uruchomieniu na MWB UG i GUMed specjalistycznego laboratorium, które powstało kosztem niemal półtora miliona euro. Laboratorium wyposażono m.in. w aparaturę taka jak Sequenom Mass ARRAY TM Analyzer 4, MassARRAY TM Nanodispenser RS1000, MALDI-TOF/TOF 5800, QTRAP 6500, TripleTOF 5600+.
Warsztaty zaplanowano na 24 – 27 czerwca. Odbędą się w gmachu MWB UG-GUMed przy ul. Kładki. Otwierają całą serię podobnych wydarzeń, a celem cyklu spotkań będzie upowszechnienie praktycznej wiedzy na temat zastosowań spektrometrii mas w naukach biologicznych. Czterodniowe spotkanie podzielone będzie na dwie części a w każdej z nich jednodniowe warsztaty poprzedzone będą również jednodniową sesją teoretyczną.
Pierwsze dwa dni gdańskich spotkań poświęcone będą wykorzystaniu spektrometrii mas w proteomice. Oprócz części teoretycznej uczestnicy warsztatów będą mogli osobiście zapoznać się z zastosowaniem i działaniem systemów firmy AB SCIEX (QTRAP™ 6500, MALDI TOF/TOF™ 5800 oraz TripleTOF® 5600+). Czwartek i piątek poświęcony zostanie zagadnieniom dotyczącym zastosowania spektrometrii mas w genomice. W części praktycznej tego zagadnienia uczestnicy będą mieli do dyspozycji system MassARRAY® firmy SEQUENOM. Warsztaty prowadzone będą w języku angielskim zaś ze szczegółami dotyczącymi programu kursu można zapoznać się na stronie: http://biotech.ug.edu.pl/kalendarz/wydarzenie/warsztaty_spektrometrii_mas
Gdańskie laboratorium spektrometrii mas powstało w ramach projektu MOBI4 Health. Projekt finansowany jest przez Komisję Europejską z 7. Programu Ramowego UE w ramach konkursu REGPOT. Uniwersytet Gdański jest koordynatorem tego projektu o budżecie przekraczającym pięć milionów euro zainicjowany został w czerwcu 2013 roku i trwał będzie 42 miesiące. Celem projektu jest osiągnięcie znacznego wzrostu potencjału badawczego MWB UG-GUMed w dziedzinie biotechnologii molekularnej, opartej w dużej mierze na analityce spektralnej mas cząsteczek biologicznych. Dzięki MOBI4Health powstać mają nowe technologie i produkty biotechnologiczne służące życiu i zdrowiu człowieka oraz środowisku.