O historii kina w Grodzie nad Motławą opowiada książka „Z dziejów kina w Gdańsku w latach 1896–1945”. Jej autorem jest prof. Marek Andrzejewski z UG zaś wydana została nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego. Promocja książki odbędzie się 20 maja w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku
Czas: 20 maja, godz. 18:00
Miejsce: WiMBP - Sala American Corner, Gdańsk Targ Rakowy 5/6
Książka prof. Marka Andrzejewskiego „Z dziejów kina w Gdańsku w latach 1896–1945” ma charakter pionierski i jest próbą prezentacji historii kina w Gdańsku od jego słabo udokumentowanych początków do końca II wojny światowej. Jest pierwszą pracą w literaturze polskiej i niemieckiej prezentującą dzieje kina w Gdańsku w okresie, kiedy miało ono, podobnie jak i inne instytucje kulturalne w nadmotławskim mieście, charakter niemiecki.
Monografia została oparta na źródłach archiwalnych, prasie niemieckiej oraz polskiej proweniencji, a także na wspomnieniach. Bardzo interesującym źródłem informacji okazało się specjalistyczne przedwojenne pismo „Film-Kurier”.
Autor nie tylko zaprezentował rozwój sieci kin, ale starał się również pokazać ogromny wzrost popularności kinematografii, na co miało wpływ przejście z filmu niemego do filmu dźwiękowego. Dużo uwagi poświęcił repertuarowi, w którym przeważały oczywiście filmy produkcji niemieckiej, ale uwzględnił również goszczące na ekranach filmy polskie. Omawia politykę repertuarową gdańskich kin, pokazuje, w jaki sposób strona gdańska wykorzystywała je do celów propagandowych. Dla pełniejszego obrazu uwzględnił również kina w innych miejscowościach wchodzących w skład terytorium Wolnego Miasta Gdańska, przede wszystkim w Sopocie. Autor nie zapomniał również o Gdyni, do której jeździli Polacy z Gdańska, by obejrzeć niedostępne im w miejscu zamieszkania filmy polskie. Praca jest pomyślana jako pierwsza część historii kina w Gdańsku.