fbpx Prof. Hanna Mazur - Marzec gościem Kawiarni Naukowej BFN | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Prof. Hanna Mazur - Marzec gościem Kawiarni Naukowej BFN

Prof. dr hab. Hanna Mazur-Marzec z Zakładu Biologii i Ekologii Morza Wydziału Oceanografii i Geografii UG będzie gościem kolejnego spotkania w Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Tematem spotkania będą „Leki z morskiej apteki”.

Czas:  27 marca (czwartek), godz. 18:00
Miejsce: Hotel Rezydent, Sopot Plac Konstytucji 3 Maja 3

Zasoby morza, z których człowiek czerpie korzyści, kojarzą się zwykle z rybami lub surowcami takimi jak ropa naftowa czy bursztyn. Tymczasem, organizmy morskie produkują wiele unikatowych związków, które mogą znaleźć zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia. Tematyką wykładu będą naturalne produkty morza o leczniczych właściwościach.

Prof. Hanna Mazur-Marzec jest zatrudniona w Instytucie Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Kolejne stopnie kariery zawodowej realizowała w Uniwersytecie Gdańskim: studia magisterskie na kierunku chemia (Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii), doktorat oraz habilitację w dziedzinie nauk o Ziemi na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanografii. W 2013 r. uzyskała tytuł profesora nauk o Ziemi.

Przedmiotem naukowych zainteresowań prof. Hanny  Mazur-Marzec są związki biologicznie aktywne naturalnego pochodzenia. W Instytucie Oceanografii początkowo prowadziła badania nad biotoksynami produkowanymi przez cyajnobakterie (sinice) i inne mikroorganizmy. W chwili obecnej, głównym przedmiotem badań są naturalne produkty morza o potencjalnym biotechnologicznym zastosowaniu.

Prof. Hanna Mazur-Marzec jest autorem 55 publikacji naukowych, ponad 100 komunikatów konferencyjnych, uczestniczyła w 6 projektach międzynarodowych, 23 projektach krajowych. Była organizatorem, członkiem komitetów naukowych lub zaproszonym prelegentem wielu krajowych i międzynarodowych konferencji. Jest m.in. członkiem dwóch Komitetów Naukowych PAN i członkiem Rady Naukowej Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  Prywatne zainteresowania to muzyka klasyczna, historia i podróże.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Sebastian Zaborowski
Treść wprowadzona przez: Krzysztof Klinkosz