Tematem przewodnim tegorocznej konferencji są „Social media: Od wolności słowa do mowy nienawiści”, a skłania do jej zorganizowania potrzeba krytycznej refleksji nad dyskursem publicznym oraz rolą organizacji medialnych w cybermediach. Uznaliśmy że Gdańsk jest w tym kontekście szczególnie odpowiednim miejscem do podjęcia tego wyzwania.
Media społecznościowe oferują szerokie możliwości formułowania wypowiedzi. Wolność słowa i postrzegany brak ograniczeń sprzyjają wyrażaniu także negatywnych emocji, szczególnie gdy towarzyszy temu poczucie braku odpowiedzialności. Niekiedy jednak jest to swego rodzaju moda, forma rozrywki, aprobowana i naśladowana konwencja, a także element świadomie obieranej aktywności marketingowej, element walki politycznej. Mowa nienawiści wpływa na jakość dyskusji społecznej w różnych dziedzinach życia. Nadużywanie wolności słowa, zwłaszcza w mediach społecznościowych, stało się zwłaszcza w Polsce ważnym problemem badań naukowych prowadzonych w ramach wielu dyscyplin.
Artykuły prezentowane na konferencji ukażą się w specjalnych numerach czasopism naukowych: „International Journal of Contemporary Management”, „Zarządzanie w Kulturze”, „Zarządzanie Publiczne” i „Zarządzanie Mediami”.
Do udziału w Konferencji zapraszamy naukowców z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych zajmujących się przede wszystkim komunikacją społeczną, psychologią, socjologią, kulturą, politologią i zarządzaniem mediami, komunikowaniem politycznym i prawem.
Kontakt: konferencja@lustromediow.pl