Już 6 października Uniwersytet Gdański zagości w Starogardzie Gdańskim. Odbędzie się tam pierwsza edycja Kociewskiego Festiwalu Nauki, imprezy popularyzującej naukę, edukację i wiedzę oraz ukazującej związki badań naukowych z praktyczną sferą życia a także z technologiami przemysłowymi i ochroną środowiska. Wydarzenie jest skierowane do dzieci i młodzieży, a także osób dorosłych. Udział w KFN jest bezpłatny.
Czas: 6 października 2016 r., godz. 10:00-15:00
Miejsce: kilka lokalizacji w Starogardzie Gdańskim (szczegóły w programie imprezy)
Organizatorzy: Fundacja Rozwoju i Edukacji Społeczności Lokalnych „In Fortes” oraz partnerzy: Uniwersytet Gdański, starogardzkie i gminne instytucje oraz lokalne przedsiębiorstwa
Celem Festiwalu jest upowszechnienie tematyki i osiągnięć prowadzonych badań naukowych oraz przybliżenie ich społeczeństwu w atrakcyjnej formie, rozwinięcie ciekawości świata i radości z jego poznawania oraz popularyzacja osiągnięć naukowych, edukacyjnych, artystycznych, sportowych oraz technologicznych. Organizatorzy chcieliby zwrócić uwagę uczestnikom festiwalu na wartość i przydatność badań prowadzonych w licznych laboratoriach i instytucjach naukowych.
Uniwersytet Gdański przyjął zaproszenie organizatora festiwalu, Fundacji Rozwoju i Edukacji Społeczności Lokalnych „In Fortes” do udziału w imprezie w charakterze wyłącznego partnera merytorycznego. Uczelnię reprezentować będzie pięć wydziałów: Wydział Biologii, Wydział Chemii, Wydział Historyczny, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed.
- Pracownicy i doktoranci naszej uczelni poprowadzą ciekawe warsztaty i prezentacje, które pozwolą przybliżyć świat fizyki, matematyki, informatyki, biologii i chemii. Na przykład będzie można zobaczyć, jak rośliny owadożerne chwytają swoje ofiary i jak upodabniają się do kamieni czy zwierząt. Będzie można także podziwiać zjawiska optyczne, elektrostatyczne, a nawet podejrzeć przebieg procesów chemicznych – poznać właściwości ciekłego azotu czy suchego lodu. - mówi dr hab. prof. nadzwyczajny Arnold Kłonczyński, Prorektor ds. Studenckich UG.
Uniwersytet Gdański angażując się w przedsięwzięcie Kociewskiego Festiwalu Nauki kontynuuje wieloletnią tradycję związaną z aktywną popularyzacją nauki wśród dzieci i młodzieży, czego dowodem jest wieloletnia koordynacja i współorganizacja Bałtyckiego Festiwalu Nauki, czy też organizacja imprez z cyklu: „Uniwersalna Strefa Nauki” oraz „Uniwersytet Lubię to!”.
Festiwal organizowany jest przez Fundację Rozwoju Edukacji i Społeczności Lokalnych „In Fortes” przy współpracy z Uniwersytetem Gdańskim – Wydziałami Biologii, Chemii, Matematyki, Fizyki i Informatyki, Historycznym oraz Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii UG i GUMed oraz starogardzkimi i gminnymi instytucjami: I Liceum Ogólnokształcącym, II Liceum Ogólnokształcącym, Technikum w Owidzu, Miejską Biblioteką Publiczną, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Nadleśnictwem Starogard Gdański, Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej, Komendą Powiatową Policji, Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Grodziskiem Owidz. W organizację imprez festiwalowych włączyły się również lokalne przedsiębiorstwa: Gerdins Cable System, Gillmet, Steico CEE i Galeria „Neptun”.
Imprezy festiwalowe odbywać się będą równocześnie w kilku lokalizacjach – I i II LO, Technikum w Owidzu, Grodzisku Owidz, Galerii „Neptun”, Ośrodku Sportu i Rekreacji, Bibliotece Miejskiej, Gerdins Cable System, Gillmet oraz Steico CEE w Czarnej Wodzie. Udział we wszystkich imprezach festiwalowych jest bezpłatny.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 220.5 KB |