Dzięki grantowi z programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dr inż. Marcin Pawłowski z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego zajmie się opracowywaniem prototypu samotestującego się urządzenia wykorzystywanego do szyfrowania. Ma ono zapewnić małym i średnim przedsiębiorstwom wysoki poziom bezpieczeństwa danych, który znacznie zmniejszy poziom cyberprzestępczości.
Program FIRST TEAM pozwala młodym doktorom z całego świata zdobyć środki na założenie w Polsce swojego pierwszego zespołu badawczego. Przedmiotem projektów, realizowanych obowiązkowo we współpracy z partnerem naukowym (krajowym lub zagranicznym), mogą być prace badawczo-rozwojowe o dużym potencjale aplikacyjnym bądź przełomowym znaczeniu naukowym zwłaszcza
z zakresu Krajowej Inteligentnej Specjalizacji. Do pierwszego konkursu zgłoszono 118 projektów, z których dziesięć otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę 18,5 mln zł. Środki te pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020.
Dr inż. Marcin Pawłowski z Zakładu Optyki i Informacji Kwantowej Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego prowadzi badania z zakresu informatyki kwantowej. Na projekt „Kryptografia kwantowa z samotestującymi się urządzeniami” otrzymał prawie 1,5 mln zł. W ramach projektu będzie współpracował z dwoma grupami eksperymentalistów prowadzonymi przez profesorów Gustavo Limę z Concepcion w Chile i Mohameda Bourennane ze Sztokholmu.
Warto przypomnieć, że Uniwersytet Gdański od lat należy do czołowych ośrodków naukowych na świecie w dziedzinie fizyki kwantowej. Tu powstały koncepcje i rozwiązania stosowane na całym świecie, a wyniki prac naukowych były cytowane w tysiącach prac innych autorów i stosowane w dziesiątkach laboratoriów. To zaowocowało powołaniem w 2007 roku Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej, które pełni rolę ważnego ogniwa w europejskiej przestrzeni badawczej w dziedzinie informatyki kwantowej.
Dr inż. Marcin Pawłowski w ramach nagrodzonego projektu będzie opracowywał prototyp urządzenia wykorzystywanego do szyfrowania, które podczas pracy będzie się samo nieustannie testować. W zbudowaniu urządzenia dr. Pawłowskiemu pomogą prawa rządzące mechaniką kwantową - jeśli takie urządzenie chciałoby jednocześnie zaszyfrować dane w nie dość bezpieczny sposób oraz przejść test musiałoby złamać te prawa. Zaletą samotestujących się maszyn jest również to, że stale przeprowadzane badanie sprawności, nie tylko uniemożliwia umieszczenie koni trojańskich, ale także pomaga w natychmiastowym wykryciu usterki, która powstała podczas pracy i informuje o tym użytkownika.
Zamysłem naukowca jest stworzenie prostych i tanich urządzeń do użytku małych i średnich przedsiębiorstw, które zapewniłyby im poziom bezpieczeństwa danych porównywalny z takim, który obecnie dostępny jest wyłącznie dla agencji wywiadowczych. Dzięki szerokiemu dostępowi do tanich, superbezpiecznych i niezawodnych systemów kryptograficznych można znacznie zmniejszyć poziom cyberprzestępczości.
W gronie laureatów znaleźli się również: dr inż. Grzegorz Brus z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, dr Sebastian Glatt z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr inż. Mariusz Klimczak z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie, dr Paweł Majewski z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Zbigniew Piotrowski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, dr inż. Marcin Słoma z Politechniki Warszawskiej, dr Cecilia Winata z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, dr Paweł Zawadzki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr inż. Maciej Zgirski z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie.
Kolejne konkursy planowane są do końca 2019 r., średnio dwa razy w roku. Nabór wniosków do kolejnego konkursu ruszy już 15 sierpnia br. Więcej informacji o programie FIRST TEAM znajduje się na stronie: http://www.fnp.org.pl/oferta/first-team/
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 190 KB |