Dzisiaj możemy głosować na pomorskich doktorantów z Uniwersytetu Gdańskiego, których wynalazek został zakwalifikowany do finału konkursu Polski Wynalazek 2013. Tylko 8 spośród 70 wynalazków zostało wybranych przez wybitnych naukowców z całej Polski do finału i zostaną one zaprezentowane w Programie 1 TVP 18 marca 2013 roku o godzinie 20.20. Innowacyjny wynalazek doktorantów UG to urządzenie do przemysłowej hodowli alg, które umożliwi produkcję biopaliwa.
Zwycięzca zostanie wyłoniony w drodze głosowania SMS. Zapraszamy do głosowania na pomorskich doktorantów!
Konkurs „Polski Wynalazek 2013” został zorganizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Spośród 70wynalazków zgłoszonych do konkursu tylko osiem zostało zakwalifikowanych do finału. Wynalazki te zostaną zaprezentowane w czasie widowiska finałowego – emisja na antenie Programu 1 TVP 18 marca 2013 roku o godzinie 20.20. Szymon Talbierz i Natalia Kujawska – twórcy urządzenia do przemysłowej hodowli alg, które umożliwi produkcję biopaliwa, czyli jak brzmi pełna nazwa – „Płaskiego fotobioreaktora z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków” – także zaprezentują swój wynalazek. Finałowe wynalazkizostaną ocenione przez kapitułę konkursu złożoną ze znakomitych postaci świata nauki i biznesu. Wynalazek wskazany przez kapitułę otrzyma wyróżnienie w konkursie. Zwycięzcę, który zdobędzie nagrodę główną konkursu, wskażą widzowie za pomocą głosowania SMS.
Wynalazek doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego – „Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków” –to urządzenie do przemysłowej hodowli alg, które umożliwi produkcję biopaliwa. W USA badanianad algami i ich wykorzystaniem do produkcji leków, kosmetyków, żywności czy biopaliwa są zaawansowane, w Polsce prowadzone na niewielka skalę, głównie z powodu nieopłacalności produkcji biopaliwa przy zastosowaniu obecnych technologii. Wynalazek doktorantów Uniwersytetu Gdańskiego może to zmienić. W dużym uproszczeniu fotobioreaktor z systemem solar-tracker jest to płaskie akwarium na stelażu, które poruszane silnikiem podąża za słońcem (podstawowym warunkiem rozmnażania alg jest nasłonecznienie). Wynalazek jest uniwersalny – można go stosować do każdego rodzaju alg i w miejscach o nie największym nasłonecznieniu. Autorzy wynalazku Szymon Talbierz i Natalia Kujawska prowadzą obecnie negocjacje z firmą Energa Innowacje nad wykorzystaniem wynalazku do stworzenia odpowiedniej technologii produkcji biopaliw III generacji na bazie odpadowego dwutlenku węgla oraz ścieków z niektórych procesów przemysłowych.
Szymon Talbierz i Natalia Kujawska zgłosili już swój pomysł zgłosili już do Urzędu Patentowego i zamierzają go opatentować także w Unii Europejskiej. Zdobyli również pierwszą nagrodę na międzynarodowej konferencji Bioconnect 2012 w Poznaniu i sa laureatami Pierwszej Krajowej Giełdy Wynalazczości Studenckiej.
Szymon Talbierz i Natalia Kujawska studiują obecnie na studiach doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego: są to Środowiskowe Studia Doktoranckie na Wydziale Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
Informacje o konkursie i wynalazku doktorantów UG na stronie: