Dr Marcin Wieśniak z UG laureatem programu Homing Plus FNP
Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego
80-952 Gdańsk-Oliwa
ul. Bażyńskiego 1a, p. 306
tel. (+58) 523 25 84 lub wew 25 84
e-mail: prasa@ug.edu.pl http://ug.edu.pl/pl/info_dla_med
Gdańsk, 26.03.2012 r.
INFORMACJA PRASOWA
Dr Marcin Wieśniak z Instytutu Fizyki Teoretycznej Astrofizyki został laureatem programu Homing Plus prowadzonego przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej. Gratulujemy!
Celem projektu "New Families of Tight Bell Inequalities", prowadzonego przed dra Marcina Wieśniaka jest znalezienie i analiza nowych nierówności Bella, pozwalających pokazać nieklasyczne własności (splątanie kwantowe) w grupie małych układów kwantowych (n.p. fotonów). Łamanie tych nierówności w eksperymencie pozwala na użycie kwantowych korelacji w wielu zadaniach związanych z przetwarzaniem informacji, takich jak dystrybucja klucza kryptograficznego.
Nowością w podejściu dr Wieśniaka jest to, że w badanych przez niego nierównościach nie obserwujemy całego zbioru układów kwantowych, a jedynie różne podzbiory. Nowe nierówności mogą usprawnić doświadczenia dotyczący podstaw mechaniki kwantowej i przetwarzania informacji kwantowej poprzez wyższą odporność na różne niedoskonałości eksperymentalne. Grant będzie realizowany we współpracy z grupami badawczymi m. in. z Monachium i Sztokholmu.
dr Marcin Wieśniak urodził się w 1980 roku w Gdyni. Obronił pracę magisterską w 2003 r., a doktorską w 2007 r. (obie obrony na Uniwersytecie Gdańskim). Jest współautorem lub autorem niemal 20 prac naukowych, cytowanych łącznie ponad 200 razy. Odbywał staże doktorskie i post-dotktorskie we Wiedniu i w Singapurze. Był beneficjentem, między innymi, stypendium Międzynarodowego Instytutu Fizyki Matematycznej im. E. Schroedingera, stypendium Prezydenta miasta Sopot, a także stypendium START przyznawanego przez FNP. W związku z otrzymaniem grantu HOMING PLUS zrezygnował ze stypendium von Humboldta. Prywatnie interesuje się problemami socjologicznymi i filmem, zwłaszcza nie-hollywodzkim.
Idea programu Homing Plus jest zachęcenie wybitnych młodych uczonych pracujących za granicą do kontynuowania kariery naukowej w Polsce. W czwartej już edycji programu FNP wyłoniła 21 laureatów z dwóch działów: „Bio, Info, Techno” i „Pozostałych dziedzin”.