Zakład Historii Najnowszej Powszechnej Wydziału Historycznego UG otrzymał prestiżowy grant z Funduszu Wyszehradzkiego na realizację projektu Wychodźstwo z Europy Środkowo-Wschodniej: wzorce migracji transatlantyckich. W ramach projektu na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem badaczy dziejów emigracji z Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i Stanów Zjednoczonych, a także warsztaty dla studentów, pokazy filmów dokumentalnych i spotkania z twórcami Muzeum Emigracji w Gdyni.
27 X 2011 Fundusz Wyszehradzki ogłosił decyzję o przyznaniu grantu na realizację projektu: „Wychodźstwo z Europy Środkowo-Wschodniej: wzorce migracji transatlantyckich” („East-Central Europe in Exile: Patterns of Transatlantic Migrations”), w którym partnerami są: Uniwersytet Gdański, Słowacka Akademia Nauk, historycy z Czech i Węgier.
Koordynatorem projektu jest dr Anna Mazurkiewicz z Zakładu Historii Najnowszej Powszechnej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego (kontakt do koordynatora projektu: dokam@ug.edu.pl)
Zamiarem organizatorów jest wskazanie na wspólne elementy w historii wychodźstwa z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W ramach projektu, w dniach 31 maja-3 czerwca 2012 roku odbędzie sie na Uniwersytecie Gdańskim międzynarodowa konferencja naukowa, w której udział zapowiedzieli już uznani badacze dziejów emigracji z Polski, Europy Środkowo-Wschodniej, a także ze Stanów Zjednoczonych. Obradom konferencji towarzyszyć będzie spotkanie zarządu polonijnego towarzystwa naukowego – Polish American Historical Association. W ramach projektu zaplanowano szereg spotkań służących nawiązaniu współpracy naukowej m.in.: w ramach powstającego Muzeum Emigracji w Gdyni. W trakcie trwania konferencji na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego odbędą się warsztaty dla studentów poświęcone metodologii badań nad emigracją, które poprowadzą przybyli goście (w języku angielskim), a także projekcje filmów dokumentalnych i spotkania z autorami. Zwieńczeniem projektu będzie anglojęzyczna publikacja, na którą złożą się artykuły nadesłane przez uczestników konferencji. Realizacja projektu przyczyni się do ożywienia zainteresowania problematyką emigracji w mieście, które od wieków pozostawało polskim „oknem na świat”, na ziemiach, gdzie na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci zjawisko migracji dotknęło niemal każdą rodzinę, w regionie Europy, z którego za ocean w poszukiwaniu „wolności i chleba” wyemigrowały miliony osób.
Informacja o przyznaniu grantu znajduje się na stronie internetowej:
http://visegradfund.org/wordpress/wp-content/uploads/approved/v4fund_approved_small_2011_09.pdf
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 29 KB |