Uczelnie i instytucje naukowe zajmujące się kształceniem i badaniami związanymi z morzem oraz Miasto Gdynia podpiszą porozumienie w sprawie powołania Narodowego Centrum Badań Bałtyckich
Uroczystość z udziałem Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższegoprof. Macieja Banacha, Prezydenta Gdynidra Wojciecha Szczurka, Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. dra hab. Bernarda Lammka, Dyrektora Instytutu Morskiego w Gdańsku dr Kazimierza Szeflera, Prorektora ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Andrzeja Witkowskiego, Zastępcy Rektora Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni kmdr dr inż. Mariusz Mięsikowskiego, Prorektora ds. Nauki Akademii Morskiej w Szczecinie prof. dr hab. inż. Krzysztofa Chwesiuka oraz zaproszonych gości odbędzie się 5 lipca 2011 roku o godzinie 11.00 na „Darze Pomorza” w Gdyni.
Zapraszamy!
Narodowe Centrum Badań Bałtyckich (NCBB), integrując instytucje naukowe i naukowo-dydaktyczne, będzie działać na polu nauki i edukacji na rzecz racjonalnego zarządzania i zrównoważonego rozwoju strefy brzegowej Bałtyku, ochrony środowiska morskiego oraz zwiększenia innowacyjności gospodarki morskiej. Ten unikalny w skali kraju Projekt ukierunkowany będzie na poszukiwanie i tworzenie nowych dróg współpracy nauki i uczelni akademickich z lokalnym samorządem, administracją państwową i innowacyjnym biznesem w celu skutecznej realizacji założeń Polityki Morskiej naszego kraju. Formą prawną przyszłego Centrum będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdyni. Jest to nowe oryginalne rozwiązanie w dziedzinie badań i edukacji morskiej. Udziałowcami spółki będą: Miasto Gdynia, Uniwersytet Gdański, Instytut Morski w Gdańsku Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte, Uniwersytet Szczeciński i Akademia Morska w Szczecinie. Centrum wzmocni potencjał polskich instytucji naukowych przy występowaniu o duże projekty naukowo-badawcze oraz infrastrukturalne w ramach programów polskich i międzynarodowych.
Inicjatorem powołania Narodowego Centrum Badań Bałtyckich jest Uniwersytet Gdański, który wyróżnia się na tle polskich uczelni wyższych interdyscyplinarnymi badaniami i kształceniem ukierunkowanymi na morze i który realizuje dewizę in mari via tua (w morzu droga Twoja) oraz Miasto Gdynia, która propaguje rozwój kształcenia i badań związanych z morzem.
Prof. dr hab. Bernard Lammek Rektor Uniwersytetu Gdańskiego: To ważna i bardzo potrzebna inicjatywa. Działania instytucji naukowych i uczelni zajmujących się kształceniem oraz badaniami związanymi z morzem oraz Miasta Gdyni, która takie projekty wspiera, w ramach Narodowego Centrum Badań Bałtyckich pomogą w zdobywaniu unijnych funduszy na prowadzenie badań dotyczących ochrony i zrównoważonego rozwoju Bałtyku a także ułatwią prowadzenie wspólnych projektów. Dzisiaj istotna jest bardzo praca nad zwiększeniem innowacyjności gospodarki morskiej i mam nadzieję, że NCBB ułatwi wdrożenie wielu nowych programów
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 29 KB |