Prof. Mieczysław Nurek z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego zdobył Grand Prix w Konkursie im. Jana Długosza. Tę prestiżową nagrodę otrzymał za książkę Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej, 1945-1949. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego.
Wyniki XIII Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza ogłoszono podczas uroczystej gali w Operze Krakowskiej. Jury Konkursu w składzie: prof. Władysław Stróżewski (przewodniczący), prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony, prof. Jerzy Wyrozumski i prof. Piotr Sztompka spośród 60 książek nadesłanych na Konkurs do nagrody nominowało 10, w tym książkę prof. Mieczysława Nurka pt. Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej, 1945-1949. Nazwisko laureata ogłosił prof. Władysław Stróżewski, dyplom i statuetkę Bronisława Chromego oraz nagrodę pieniężną w imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, wręczył Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik, który nazwał prof. Mieczysława Nurka „polskim Normanem Daviesem”. Fundatorami Nagrody im. Jana Długosza są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Targi w Krakowie.
Laudację, wygłosił prof. Jerzy Wyrozumski. Następnie o wypowiedź poproszono samego laureata. Wyraźnie wzruszony i zaskoczony, wyznał, że nie spodziewał się tego wyróżnienia. „Łatwiej chyba było napisać tę książkę, niż teraz zabrać głos. Jestem wzruszony i tego wzruszenia nie ukrywam, tym bardziej że otrzymałem nagrodę od samego Jana Długosza”. Dalej podkreślił z właściwą sobie skromnością: „Uważam się tylko za depozytariusza pamięci o żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych i tę nagrodę przyjmuję w ich imieniu i razem z nimi”. Swoją wypowiedź zakończył słowami: „Ta nagroda ma dla mnie jeszcze jeden wymiar czysto praktyczny. Kiedy nadejdzie ten czas i będę rozliczany z talentów, to ja tę nagrodę będę miał przy sobie jako niepodważalny dowód, że z jednego talentu zdałem egzamin – z talentu pióra”.
Prof. Mieczysława Nurka, jako trzynastego laureata Nagrody im. Jana Długosza, poprzedzili m. in.: Stanisław Mossakowski, Wacław A. Hryniewicz, Teresa Kostkiewiczowa, Jan Błoński, Stefan Swieżawski, Mieczysław Tomaszewski, Barbara Skarga.
Prof. Mieczysław Nurek jest znanym badaczem dziejów najnowszych Polski, w kręgu jego naukowych zainteresowań pozostaje przede wszystkim wiek XX – stosunki międzynarodowe, polityka międzynarodowa w rejonie M. Bałtyckiego, polityczne relacje brytyjsko-polskie. Obecnie prof. Mieczysław Nurek jest kierownikiem Zakładu Historii Najnowszej Powszechniej Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.
Książkę Gorycz zwycięstwa wydało Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego z właściwą sobie i należną książce starannością w 2009 r.; przygotowane na jej powodzenie, szybko dokonało dodruku w bieżącym roku.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 3.12 KB |