Ponad 4700 mil morskich na pokładzie jednostki Akademik Ioffe przebyli naukowcy z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego podczas międzynarodowej, ekspedycji antarktycznej. W rejs wyruszyli w grudniu 2009 roku, Przed kilkoma dniami wrócili do Polski. Eksplorowali akweny Basenu Agulhas i Cieśniny Drake`a gdzie mieszają się wody południowego Atlantyku, oraz Oceanów Spokojnego i Indyjskiego. Rejony polarne są kluczem do zrozumienia zmian globalnych środowiska.
Rejs był możliwy dzięki współpracy z Instytutem Oceanologii im. P.P. Szyrszowa Rosyjskiej Akademii Nauk. W okresie – grudzień 2009/styczeń 2010 naukowcy z UG przeprowadzili podczas rejsu szereg badań z zakresu meteorologii, geofizyki, chemii, geologii, biologii i toksykologii. W wyprawie wzięła udział grupa dziewięciorga naukowców pod kierunkiem profesora Macieja Wołowicza.
Zebrane materiały dydaktyczne to głównie próby planktonowe oraz obszerna dokumentacja fotograficzna. Warunki pogodowe sprzyjały realizacji programu badawczego, niemniej ze względu na rodzaj sprzętu do poboru prób osadów i fauny dennej ta część planowanych badań nie została zrealizowana. Natomiast program poszerzony został o materiały fitoplanktonowe oraz organizmy do badań genetycznych.
W trakcie rejsu nawiązano współpracę z naukowcami rosyjskimi z Instytutu Oceanologii Rosyjskiej Akademii Nauk im. P. P. Szyrszowa. Zebrane przez nasz zespół materiały są komplementarne w stosunku do danych fizycznych zgromadzonych przez Rosjan. Nasi gospodarze widzą również możliwość dalszej współpracy naukowej z IO UG oraz naszego udziału w kolejnych ekspedycjach.
Zebrane materiały posłużą do zbadania:
- właściwości fizyczno-chemicznych mas wodnych,
- zanieczyszczenia antropogenicznego (metale ciężkie),
- fitoplanktonu,
- zooplanktonu.
Rejs badawczy statku „Akademik Ioffe”, były elementem stałego monitoringu IO RAN finansowany jest ze środków Rosyjskiej Fundacji Badań. W ekspedycji wziął udział międzynarodowy zespół badawczy, w tym pracownicy naukowi i studenci z Rosji, RPA oraz Francji.
Instytut Oceanografii uczestniczy w badaniach polarnych praktycznie od chwili powstania. Od lat 70-tych prowadzone są badania na Spitsbergenie. Uniwersyteccy naukowcy maja wiec już spore doświadczenie w badaniach, głownie biologicznych, rejonów polarnych. Rejs badawczy, był kontynuacją Międzynarodowego Roku Polarnego, który zakończył się w marcu 2009 r.
Ze względu na znaczenie geopolityczne i ekonomiczne badania obszarów polarnych są przedmiotem ogromnego zainteresowania Unii Europejskiej. Ocean Południowy należy do obszarów o niezmienionym lub nieznacznie zmienionym środowisku. Jednocześnie ekosystem tego akwenu wykazuje dużą wrażliwość na oddziaływanie czynników zewnętrznych, w tym zmiany klimatyczne. Trudne warunki badań związane z surowością klimatu, odległością instytucji badawczych i kosztami ekspedycji powodują, że badania antarktyczne należą wciąż do unikatowych.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 44.59 KB |