Uniwersytet Gdański oraz moskiewska Fundacja Rosyjski świat (Russkij Mir) podpisali umowę o powołaniu na Uniwersytecie Gdańskim Centrum Rosyjskiego. Zadania Centrum to pomoc w nauczaniu i uczeniu się języka rosyjskiego, gromadzenie informacji i informowanie o życiu współczesnej Rosji i jej historii, rozszerzanie kontaktów, wymiana kulturalna i naukowa między krajami, pomoc w zapoznawaniu się ze współczesną literaturą rosyjską oraz wielonarodową kulturą i sztuką Federacji Rosyjskiej.
Celem powołanego na Uniwersytecie Gdańskim Centrum Rosyjskiego jest pomoc w nauczaniu i uczeniu się języka rosyjskiego dla wykładowców, doktorantów i studentów. Będzie ono także świadczyć pomoc w zapoznawaniu się naukowców i studentów, zwłaszcza Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Wydziału Filologicznego, z klasyczną i współczesną literaturą rosyjską oraz wielonarodową kulturą i sztuką Federacji Rosyjskiej. Dodatkowo Centrum zobowiązało się do gromadzenia i informowania o życiu współczesnej Rosji i jej historii oraz do rozszerzania kontaktów, wymiany kulturalnej i naukowej między krajami.
Centrum będzie miało swoją siedzibę w sali 1.22 na I piętrze Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 53). Będzie wyposażone w zasoby rosyjskiej literatury pięknej oraz książki z innych dziedzin, materiały audiowizualne i audiofoniczne do nauki języka rosyjskiego, materiały multimedialne dotyczące kultury i historii. Korzystający będą mieli dostęp do rosyjskiego Internetu i środków masowego przekazu. Przekazywane materiały będą umieszczane w katalogach Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego. Początkowy zbiór liczy 100 do 200 tys. egzemplarzy i będzie na bieżąco poszerzany.
- Pojawienie się placówki Fundacji Russkij Mir na Uniwersytecie to bardzo dobra wiadomość dla naukowców i studentów filologii rosyjskiej, rosjoznawstwa, kulturoznawstwa oraz historii – mówi prof. UG, dr hab. Andrzej Ceynowa, dziekan Wydziału Filologicznego. – Będziemy dysponowali obszernym zbiorem nie tylko publikacji książkowych, ale również multimedialnych dotyczących wszelkich aspektów historii, kultury i gospodarki Rosji. Bardzo się cieszę z tej nowej placówki.
W imieniu Uniwersytetu Gdańskiego umowę podpisał JM Rektor UG, prof. Bernard Lammek oraz Dziekan Wydziału Filologicznego prof. UG, dr hab. Andrzej Ceynowa, a w imieniu strony rosyjskiej dyrektor wykonawczy Zarządu Fundacji Wiaczesław Aleksejewicz Nikonow. W ustalaniu szczegółów umowy brali udział także prof. dr hab. Franciszek Apanowicz prodziekan ds. kształcenia Wydziału Filologicznego oraz prof. UG, dr hab. Marcelina Grabska, dyrektor Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej.
Załącznik | Wielkość |
---|---|
![]() | 39.88 KB |