Gdańsk, 21.05.2008 r.
INFORMACJA PRASOWA
W dniach 29 maja 1 czerwca po raz szósty uczelnie naszego regionu zapraszają na Bałtycki Festiwal Nauki. Jak co roku najwięcej festiwalowych imprez - aż 262!- przygotował Uniwersytet Gdański. Festiwalowych atrakcji, przygotowanych przez Uniwersytet Gdański nie zabraknie - będą konkursy z nagrodami, mistrzostwa w układaniu Kostki Rubika, Bałtycki Festiwal Komiksu, Turniej Scrabble, wycieczki, np. nocna wyprawa w poszukiwaniu nietoperzy, rycerskie boje, a naukowcy odpowiedzą na wiele fascynujących pytań, np. czy geny są niebieskie, ile to jest nieskończenie wiele, kto jest największym brudasem Bałtyku, a nawet jak zainwestować 10 tysięcy złotych. Otworzą szeroko swoje laboratoria, gdzie będzie można zobaczyć pod mikroskopem tajemnicze wirusy i porozmawiać o inteligencji roślin. Zapraszamy.W dniach 29 maja 1 czerwca po raz szósty uczelnie naszego regionu zapraszają na Bałtycki Festiwal Nauki. Jak co roku najwięcej festiwalowych imprez - aż 262!- przygotował Uniwersytet Gdański. Festiwalowych atrakcji, przygotowanych przez Uniwersytet Gdański nie zabraknie - będą konkursy z nagrodami, mistrzostwa w układaniu Kostki Rubika, Bałtycki Festiwal Komiksu, Turniej Scrabble, wycieczki, np. nocna wyprawa w poszukiwaniu nietoperzy, rycerskie boje, a naukowcy odpowiedzą na wiele fascynujących pytań, np. czy geny są niebieskie, ile to jest nieskończenie wiele, kto jest największym brudasem Bałtyku, a nawet jak zainwestować 10 tysięcy złotych. Otworzą szeroko swoje laboratoria, gdzie będzie można zobaczyć pod mikroskopem tajemnicze wirusy i porozmawiać o inteligencji roślin. Zapraszamy.
Udział w festiwalu zadeklarowały 34 instytucje: uczelnie wyższe reprezentowane w Radzie Rektorów Województwa Pomorskiego, która jest inicjatorem festiwalu, jednostki Polskiej Akademii Nauk, jednostki badawczo rozwojowe oraz pozauczelniane instytucje związane z nauką (muzea, biblioteki). Zgłosiły one 709 imprez, które odbywać się będą na terenie województwa pomorskiego, a także w Elblągu. W organizację tych wydarzeń zaangażowało się prawie 4 000 osób.
Festiwalowe imprezy Uniwersytetu Gdańskiego na stronie:
http://www.ug.gda.pl/pl/festiwal/Informacje o festiwalu:
http://festiwal.gda.pl/Dla przykładu kilka festiwalowych atrakcji, które przygotował Uniwersytet Gdański:
Wycieczki, np. nocna wyprawa w poszukiwaniu nietoperzy, a także do rezerwatu kormoranów, nad Jezioro Drużno, pojezierze kaszubskie, na obszar delty Wisły
Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii przygotował spotkania i prezentacje m.in. na temat życia Bałtyku, globalnych zmian klimatu, naukowcy odpowiedzą na pytanie, kto jest największym brudasem nad Bałtykiem, jak hodować organizmy morskie w domu i czy da się wykorzystać morski plankton. Będą też wykłady o dawnych formach życia zapisanych w skałach, niezwykłych i nieznanych rybach z Zatoki Gdańskiej, morskich brudach, świecie bałtyckich morświnów, czynnościach elektrycznych mózgu, świecie wirusów, bakterii i komórek ludzkich, DNA, pasożytach groźnych dla ludzi, bałtyckim bursztynie - świadku życia sprzed 40 milionów lat, ochronie jezior i bagien, inteligencji roślin, pokaz kolekcji skał i minerałów, a także kampania społeczna - Zielone Trójmiasto.
Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii zaprasza na prezentacje, spotkania i wkłady nt. bioremediacji - dobroczynnych bakteriach, które ratują zdegradowane środowisko, tajemnicach storczyków, życiu wirusów, naukowcy opowiedzą o tym, jak wirusy atakują komórki, pokażą jak izoluje się DNA z produktów spożywczych oraz odpowiedzą na pytania czy DNA jest niebieski i czy niedługo będziemy jeść czereśnio-brzoskiwnie.
Wydział Ekonomiczny zaprasza na wykłady i spotkania na temat wolności gospodarczej, o zwierzętach jako przedmiocie badań naukowych oraz podróże z ekonomią - trole, elfy, wikingowie, legendy skandynawskie. Naukowcy opowiedzą o wszystkim, czego jeszcze nie wiemy o pieniądzach i odpowiedzą na pytania, dlaczego puszka coca coli jest czerwona, czy jesteśmy wolni we własnym kraju, jak produkty trafiają z Chin do Polski, jak projektować przyjazne strony internetowe, jak działa reklama, a nawet jak korzystnie zainwestować 10 tysięcy złotych.
Wydział Chemii zaprasza m.in. na warsztaty - "Mały ekolog", wykłady i prezentacje o dotyku chemii w życiu codziennym, pięknej chemii, czyli o kosmetyce barwnej, laboratorium z widowiskowymi pokazami doświadczeń chemicznych i spotkania z cyklu "Zrób to sam", czyli samodzielne wykonywania eksperymentów.
Wydział Filologiczno-Historyczny zaprasza na wykłady o wieloznaczności poezji Zbigniewa Herberta i jego podróżach z Północy na Południe, a także wykłady o narodzinach filmu animowanego, o tym co było na stołach starożytnych Rzymian i jak ludożercy przyczynili się do powstania gdańskiego kulturoznawstwa, o kulturze i sztuce Indian Pueblo, wierzeniach Melanezyjczyków oraz na Bałtycki Festiwal Komiksu i wykłady o historii komiksu, warsztaty z kaligrafii japońskiej i malarstwa.
Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki - zaprasza na wykłady, warsztaty i spotkania na temat trójwymiarowego świata, barometru wodnego, elektronów, fotonów i czystej energii, ultradźwięków, tajemniczego świata holografii, luminescencji, grawitacji od Newtona do Einsteina oraz na pokazy ciekawych doświadczeń matematycznych i fizycznych. Będą gry matematyczne i logiczne oraz mistrzostwa w układaniu Kostki Rubika, wystawę matematycznego orgiami, a naukowcy odpowiedzą m.in. na pytanie "ile to jest nieskończenie wiele?"
Wydział Nauk Społecznych zaprasza na wykłady o Krzysztofie Kieślowskim, religiach starożytnego Egiptu, Bliskiego Wschodu i Grecji, współczesnym islamie, transgresjach rzeczywistości, na temat nauczania online oraz o zarządzania czasem, czyli jak z jednego dnia zrobić 1440 minut, o nowym wymiarze cyfrowej rzeczywistości, na warsztaty z zakresu przygotowywania pomocy i zabawek dydaktycznych, twórczego myślenia i warsztaty dziennikarskie a także konkurs na fotomontaż.
Wydział Prawa i Administracji przygotował konkurs o indeks na Wydział Prawa i Administracji UG, Dni Średniowieczne(m.in. bitwa pod wydziałem, pokaz fechtunku, średniowiecznych tortur, irlandzkich tańców i przemarsz rycerstwa, ) oraz wykłady o ochronie praw autorskich w Internecie, prawnych konsekwencjach zakupów w sieci, a także warsztaty z zakresu technik perswazyjnych
Wydział Zarządzania - zaprasza na II Konkurs Metod Ilościowych, konkurs z podstaw matematyki w finansach, warsztaty z zakresu oprogramowania SPSS
Studium Języków Obcych - zaprasza m.in. na Turniej Scrabble w wersji angielskiej, widowisko satyryczne o nieśmiertelnej przyjaźni polsko-ukraińskiej (akcja rozgrywa się na przejściu granicznym w przeddzień wejścia Polski do strefy Schengen)oraz spotkania z cyklu: Bądź odkrywcą Peru, w programie film o archeologicznej podróży po Peru, wystawa zdjęć, plakatów oraz wyrobów ludowych.
Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała prezentacje i wykłady na temat biblioteki 21 wieku, introligatorni, czyli uzdrowiska dla książek oraz zwiedzanie biblioteki.
Studium Wychowania Fizycznego i Sportu zaprasza na pokaz aerobiku sportowego, pokaz karate, mistrzostwa UG w tenisie i 3-boju siłowym.
Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego zaprasza m.in. na Wielki Przejazd Rowerowy, Festiwal cyrkowy KuglArt Fest i pokazy sztuki cyrkowej, a także na wykłady i warsztaty z cyklu "Daj śmieciom kosza", czyli o korzyściach selektywnej zbiórki śmieci.
Koordynatorzy VI Bałtyckie, go Festiwalu Nauki na Uniwersytecie Gdańskim
- Wydział Biologii, Geografii i Oceanologii (dr Piotr Rutkowski, +48 58 341 03 60 w. 336)
- Wydział Chemii (dr Beata Grobelna, +48 58 523 53 80 lub w. 53 80)
- Wydział Ekonomiczny (mgr Magdalena Markiewicz, +48 58 523 14 28 lub w. 14 28)
- Wydział Filologiczno-Historyczny (mgr Helena Draganik, +48 58 523 40 53 lub w. 40 53)
- Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki (dr inż. Janusz Młodzianowski,
+48 58 523 22 28 lub w. 22 28)
- Wydział Nauk Społecznych (dr hab. Ewa Szatan, prof. UG, +48 58 557 20 47 w.
317)
- Wydział Prawa i Administracji (dr hab. Jakub Stelina, prof. UG, +48 58 523 28
95 lub w. 28 95)
- Wydział Zarządzania (dr Kamila Migdał-Najman, +48 58 523 14 63 lub w. 14 63)
- Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i AMG (dr Wojciech Śledź, +48 58
523 63 31 lub w. 63 31)
- Biblioteka Główna UG (mgr Grażyna Jaśkowiak, +48 58 523 32 06 lub w. 32 06)
- Studium Języków Obcych (mgr Izabela Śliwińska, +48 58 523 14 97 lub w. 14 97)
- Studium Wychowania Fizycznego i Sportu (mgr Hanna Wesołowska-Szprada, +48 58
523 24 57 lub w. 24 57)
- Akademickie Centrum Kultury (mgr Tomasz Dziemianczuk, +48 58 523 23 00 lub w.
23 00)
Koordynacja całości - dr Tadeusz Zaleski, +48 58 523 25 60 lub w. 25 60
Patronaty honorowe oraz rolę donatorów VI Bałtyckiego Festiwalu Nauki przyjęli:
1) Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
2) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
3) Marszałek Województwa Pomorskiego
4) Prezydent Miasta Gdańska
5) Prezydent Miasta Gdyni
6) Prezydent Miasta Sopotu
7) Prezydent Miasta Słupska
8) ATENA Usługi Informatyczne i Finansowe Sp. z.o.o.
9) Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.
Patronatami medialnymi VI Bałtycki Festiwal Nauki objęli:
1) Radio Gdańsk
2) Gazeta Wyborcza Trójmiasto
3) Echo Miasta
4) Portal internetowy Trojmiasto.pl
5) Portal Województwa Pomorskiego "Wrota Pomorza".
Beata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Promocji
prasa@univ.gda.pl