Gdańsk, 04.08.2007 r.
INFORMACJA PRASOWA
W tym roku już po raz czwarty pracownicy, studenci oraz absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego wezmą udział w tradycyjnym rejsie "Pogorią" po morzu Śródziemnym i Atlantyku (Barcelona - Lizbona). Rejs jak co roku będzie okazją do integracji społeczności akademickiej naszej uczelni. To jeden ze sposobów realizowania dewizy Uniwersytetu Gdańskiego - in mari via tua.Rejs "Pogorią" Uniwersytetu Gdańskiego
W tym roku już po raz czwarty pracownicy, studenci oraz absolwenci Uniwersytetu Gdańskiego wezmą udział w tradycyjnym rejsie "Pogorią" po morzu Śródziemnym i Atlantyku (Barcelona - Lizbona). Rejs jak co roku będzie okazją do integracji społeczności akademickiej naszej uczelni. To jeden ze sposobów realizowania dewizy Uniwersytetu Gdańskiego - in mari via tua.
Rejs odbędzie się w dniach 4-18 sierpnia 2007 r. Uczestnicy (załoga szkoleniowa oraz członkowie załogi stałej to razem około 50 osób) wyruszą z Barcelony. Zamierzają odwiedzić m.in.: Ibizę, Melillę (płn. Afryka), Gibraltar, po czym wpłyną do Lizbony - gdzie 18 sierpnia 2007 r. oficjalnie zakończy się uniwersytecki rejs.
Rejs jest okazją do integracji społeczności akademickiej naszej uczelni. To właśnie na "Pogorii" skupieni są na dwa tygodnie ludzie zazwyczaj od siebie "geograficznie" oddaleni - pracownicy różnych wydziałów, studenci i absolwenci UG. Jak pokazały poprzednie rejsy, to doskonałą okazję do bliższego poznania się, wymiany poglądów i opinii. Poprzez szkolenie żeglarskie i trudy życia na morzu uczestnicy rejsu zapewne nabierają hartu ducha, szacunku dla żywiołu oraz współodpowiedzialności za innych ludzi. Te cechy procentują w przyszłości - w trakcie codziennej pracy i nauki.
Każdego roku w trakcie rejsu prowadzone są także badania naukowe z zakresu oceanografii, biologii, psychologii, socjologii a nawet ekonomii. Pracownicy naukowi, którzy uczestniczą w rejsie, są specjalistami zarówno nauk humanistycznych, jak i ścisłych, teoretycznych i eksperymentalnych i na co dzień nie maja częstych okazji do dyskusji o swoich badaniach. Rejs jest doskonałą okazją do wymiany poglądów i prezentacji wyników swoich badań zarówno kolegom, jak i studentom. W tym celu został opracowany projekt "Dyskusji panelowych", w trakcie których przedstawiane będą wykłady z różnych dziedzin nauki, a następnie uczestnicy będą mieli możliwość dyskusji. Cele projektu to popularyzacja różnych dziedzin nauki, przedstawienie problemów badawczych, wymiana poglądów pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk, integracja uczestników rejsu. Cykl wykładów został już dokładne zaplanowany i są wśród nich m.in. wykłady na temat gwałtownych spadków temperatury latem, dobrodziejstwie i wadach kofeiny, filozofii żeglowania, motywie pielgrzyma i wędrowca w literaturze, a nawet o europejskiej walucie.
Kontakt do organizatorów:
Dr Jacek Piosik: tel. kom.: 608 665 257
Patroni medialni Rejsu Uniwersytetu Gdańskiego:
Telewizja Gdańska
Radio Gdańsk
Dziennik BałtyckiBeata Czechowska-Derkacz
rzecznik prasowy UG
Biuro Promocji
prasa@univ.gda.pl